Nedávný průzkum oficiálně potvrdil, že téměř polovina rodičů s dětmi do šesti měsíců spí pouze 1-3 hodiny nepřerušovaného spánku za noc. Týká se to přitom ve většině případech právě matek, jelikož to jsou ony, kdo tráví s miminkem první chvíle a kdo své děti první měsíce kojí. Aby si tělo dospělého člověka odpočinulo, měl by spát zhruba 8 hodin denně. Takto se člověk obvykle nedostane ani do hlubokého spánku, který zajišťuje organismu důkladný odpočinek důležitý pro fyzické i psychické zdraví, jelikož když do něj začne upadat (zhruba hodinu od ulehnutí), začne ho dítě probouzet.
Jejich spánková deprivace je přitom přirovnávaná k technice mučení, která se v minulosti hojně používala ve vězení. Známá je tím například věznice Guantánamo na Kubě. Dozorci připravovali zadržené o spánek tím, že je několikrát denně po několik dní nebo týdnů přemisťovali z jedné cely do druhé. Tato technika byla použita k „obměkčení“ zadržených před výslechem, aby potom více mluvili. Jeden z vězňů podle tiskové agentury Reuters řekl, že pořádně nespal 14 dní v kuse, jelikož za tu dobu byl 112x spoután a přemístěn z jedné cely do druhé – v průměru každé 2 hodiny a 50 minut, ale s častějšími přesuny v noci, aby bylo zajištěno maximální narušení spánku. V březnu 2004 bylo strážcům z Guantánama nařízeno přestat používat tuto techniku.
Rozdíl je pouze v tom, že čerstvým maminkám nikdo systematicky a záměrně neubližuje, ale ve výsledku to má stejný efekt. Nejenom, že se potom cítí úplně jako mimo realitu, deprivace spánku vede také k poruchám paměti, soustředění, rozhodování, orientace, dále k podrážděnosti, hněvu a k halucinacím. Může vyvolat i úzkost a depresi.