Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Sebepoškozování u dospívajících: terapeutka radí, jak jim pomoci

Psychické problémy jsou tématem, které se v posledních letech více a více otevírá. V mnoha případech přitom není potřeba je řešit pouze u dospělých, ale i u dětí. Zejména u těch v pubertě.

Tereza Čaladi | 3. 05. 2023

Občas mám takový pocit, že mi explodují oči, zuby...a to pálení je uklidňuje. Jakoby se potom uvolnily. A pak se cítím líp,“ popisuje své pocity během pálení se zapalovačem šestnáctiletá Ginny v seriálu Ginny & Georgia, který skrz upozorňování na sebepoškozování u teenagerů – a celkově na psychické problémy – vyvolal vcelku rozruch. Nejedná se ale o záležitost, která by se týkala pouze amerických seriálů. Pro mnoho – i českých – dospívajících dětí je realitou.

Podle statistik sebepoškozování nejčastěji probíhá mezi 10 a 24 lety věku, s vrcholem kolem 17 let. Přibližně 1 z 8 dětí se sebepoškozováním potřebuje lékařskou pomoc hospitalizaci. Nicméně ‚dobrou‘ zprávou je, že až 80 % dětí se sebepoškozováním přestane do pěti let,“ popisuje terapeutka Adéla Kratochvílová.

Podle Linky bezpečí a přehledu dat, která dal do kupy server Seznam Zprávy, se sebepoškozování u dětí výrazně zhoršilo během koronavirové pandemie. V roce 2021 jej řešil více jak dvojnásobek dětí než v roce 2019. „Covidová opatření přinášela mnoho omezení, která nás brzdila v našem životě a vedla k frustraci a podrážděnosti. Důležité vývojové úkoly, jako například hledání vlastní identity, byly u dospívajících dětí omezeny, což vedlo k úzkosti a zhoršení celkového duševního stavu,“ vysvětluje Kratochvílová.

Mohlo by se vám líbit

Jak rozeznat, že má někdo psychické problémy, a přimět ho o nich mluvit dřív, než bude pozdě

Mnoho lidí trpí potichu. To nejspíš není novinkou. Je to ovšem velmi nebezpečné, jelikož to může vést k závažným psychickým problémům, s nimiž by se člověk nemusel potýkat, kdyby je podchytil včas. A občas to je způsobeno tím, že lidé okolo jednoduše nevědí, jak se na tohle těžké téma zeptat.
marianne.cz

Proč se dospívající tak často sebepoškozující

Podle slov výše zmíněné odbornice, která se specializuje na terapii pro dospívající, dospělé a rodinu, se se sebepoškozováním potýká více než polovina jejích „dětských“ klientů. Nejčastěji se přitom jedná o řezání se ostrými předměty a vyřezávání symbolů do kůže; propichováním kůže; pálení se ohněm; škrábáním se na kůži do krve; kousání se; drásání si vzniklých ran a narušování tak jejich zahojení; vytrhávání si vlasů, polykání prášků či tlučení sebe samého (zejména u chlapců).

Koronavirová pandemie mohla být u některých z nich spouštěčem tohoto chování, ale u dalších může mít docela jinou příčinu. „Sebepoškozování může mít různé důvody, a často se jedná o jejich kombinaci. Patří mezi ně například problémy v rodinných vztazích, vysoké nároky a tlak rodičů, negativní vztah k vlastnímu tělu, pocit osamělosti a izolace, problémy s vrstevníky, pocit vlastního selhání, šikana, nápodoba chování vrstevníků, negativní vliv sociálních sítí, válečné konflikty, obavy z budoucnosti, sexuální zneužívání, traumatické zážitky z dětství či spojitost s duševním onemocněním,“ vysvětluje.

Jak tuto situaci řešit z pozice rodiče

Tento problém je potřeba brát vážně a nepřehlížet ho. Může to být pro dítě nebezpečné a mít vážné důsledky, pokud není včas řešen. Pokud se totiž nevyřeší to, odkud plyne, bude se poškozování zhoršovat. Zde jsou doporučení od terapeutky Adély Kratochvílové:

  • Je dobré nejprve zpracovat své emoce, než začnete hovořit s dítětem o jeho sebepoškozování. Jistě je to pro vás šok, ale je důležité s ním hovořit v klidu a být schopen vstoupit do rozhovoru s dítětem s pochopením a soucitem. Pokud budete jednat v emocích, může se stát, že se ze sebepoškozování stane těžší a méně přístupné téma pro diskusi.

  • Významným aspektem je také to, abyste poskytovali svému dítěti podporu, lásku a bezpodmínečné přijetí. Dítě, které se sebepoškozuje, bývá často plné pocitů viny, studu a hanby. Je důležité, aby se cítilo milované a podporované v této těžké situaci.

  • Zároveň je důležité poskytnout dítěti bezpečné a důvěrné místo pro sdílení svých emocí a pocitů. Dítě může mít dojem, že o svém sebepoškozování nemůže s nikým mluvit, protože by ho mohli ostatní odsoudit nebo mu neporozumět. V tu chvíli pomůže empatičnost a když dítěti nabídnete prostor a čas na sdílení jeho myšlenek a pocitů. Vytváření prostředí, kde je dítěti umožněno vyjádřit své emoce a potřeby a nebýt za ně odsuzováno, může být klíčové pro prevenci nejen před sebepoškozováním.

  • V neposlední řadě je důležité, abyste porozuměli příčinám, proč se dítě sebepoškozuje. Tento krok může být složitý, protože dítě může mít pocit, že se musí bránit a být opatrné, co říká. Nicméně, pokud pochopíte, co dítě trápí a co ho k těmto činům vedlo, můžete pomoci dítěti najít vhodné řešení a ideálně vyhledat odbornou pomoc, jako je terapeut, aby se dítě naučilo zvládat své emoce a najít způsoby, jak řešit své problémy bez zranění sebe sama. Hledání odborné pomoci neznamená selhání nebo slabost, ale naopak projev síly a odvahy řešit problémy,“ uzavírá.

Mohlo by se vám líbit

Proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života?

Vědomé dýchání, vědomé jezení i meditace, proč by mindfulness měla být součástí vašeho každodenního života a jak díky ní dosáhnout většího klidu a soustředění?
elle.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit