Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

V malé vesnici Tloskov nedaleko Slap se nachází malebný zámecký areál, ve kterém sídlí centrum sociálních služeb. Už více než třicet let je zde součástí programu pro klienty také muzikoterapie – terapeutický obor, který pomocí hudby, melodií a rytmů napomáhá léčbě nejen duševního zdraví. Abychom se o ní pro Marianne.cz dozvěděli více, vyrazili jsme do Tloskova a vyzkoušeli si ji na vlastní kůži.

Co je muzikoterapie a jak pomáhá?

O tom, že poslech hudby je pro člověka prospěšný, není pochyb. Všichni máme svou oblíbenou písničku, kapelu nebo hudební žánr, který nám přináší radost, dodává energii, zlepšuje náladu nebo pomáhá prožívat emoce. Není tedy divu, že je možné skrze ni léčit i psychické zdraví. Muzikoterapie má však mnohem větší přesah a může být prospěšná i při rehabilitacích, fyzioterapiích, v neurologii, onkologii nebo při zlepšování sociálních vazeb. Jedná se o terapeutický obor, který využívá hudební prvky, jako melodii, rytmus a zvuk, nejen k hudebním cílům, ale i k těm nehudebním. Jak ale muzikoterapie funguje v praxi?

Mohlo by se vám líbit

Hudba zásadně utváří osobnost a ovlivňuje vývoj dítěte. Zařaďte ji dětem do života ve správný čas

Hudba je součástí našeho života už před narozením. Provází nás dětstvím, dospíváním i dospělostí. Konkrétní hudbu máme spojenou s nejkrásnějšími ale i nejbolestnějšími momenty v životě. I to ukazuje, jak velkou roli, na úrovni vědomé i podvědomé, při vývoji člověka hraje. Obzvláště silný potenciál má v raném dětství. Jak konkrétně se tedy hudba podílí na utváření osobnosti? Kdy a jakou dětem vybrat?
marianne.cz

Vzestup léčivého hudebního oboru

V Tloskově jsem se zúčastnila muzikoterapie vedené terapeutkami Hanou Čejkovou a Hanou Bačíkovou, které jsou členkami týmu místního Centra sociálních služeb. „Dnes bude muzikoterapie probíhat s deseti klienty, což je nestandardní počet. Běžně pracujeme maximálně se čtyřmi, nebo terapie probíhají individuálně,“ vysvětlují mi hned na začátku. Vzhledem k tomu, že jsou všichni klienti, kteří se zúčastní terapie se mnou, mobilní, komunikují verbálně a s muzikoterapií mají už zkušenosti, mohou si dovolit být ve větším počtu. „Muzikoterapie je poměrně rozšířená a všude funguje na principu konceptu jiného terapeuta. Stále přibývají centra, kde se jí věnují. Muzikoterapie jako předmět je zároveň na vzestupu na univerzitních fakultách,“ komentují terapeutky.

Místnost musí být útulná a měkká

Podle muzikoterapeutického konceptu Tomáše Procházky, jímž se řídí Hana Čejková a Hana Bačíková, je součástí také práce se světly a úprava prostředí. „Musí působit útulně a měkce,“ vysvětluje mi terapeutka hned při vstupu. Po celém obvodu místnosti byly průsvitné závěsy v lososové barvě a strop byl schovaný za mušelínovou látkou, která byla jen na několika místech připevněna ke stropu imitací listu. Strop tedy vypadal jako anglický gauč, zároveň působil jako nadýchaný obláček. Na zemi byl měkký koberec, který přímo vybízel k tomu, aby si na něj člověk lehl a odpočíval. Několik otevřených skříní, plných hudebních nástrojů, bylo také zakryto záclonami, aby jejich obsah klienty při terapii nerozptyloval.

Mohlo by se vám líbit

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Těhotenství je pro mnoho žen tím nejkrásnějším obdobím, a to z různých důvodů. Pokud rády posloucháte hudbu, tak vězte, že i miminko v břiše na ni reaguje. Které zvuky dokáže rozeznat? To nám vysvětlila MUDr. Nikol Janovská. A právě na hudbu pro těhotné ženy se zaměřil i hudební skladatel Karel Havlíček, který nám prozradil, jaké tóny a melodie jsou pro těhotné ženy ideální.
marianne.cz

Bubny vás dostanou do transu

Terapie začala bubnováním a vybitím energie. Po místnosti byly rozmístěny bubny a bonga, pustila se energická hudba, světla se zabarvila do rudé a všichni se pustili do bubnování. Přestože nešlo o žádný synchronní rytmus, ale o spíše nesourodé, různě silné a hlasité bubnování, po chvíli se člověk dostal do lehké formy transu. I mně, sedící v rohu a pozorující ostatní, nešlo sedět v klidu a tělo se mi začalo samovolně hýbat do zběsilého rytmu. Kromě pohybu se postupně přidávaly i hlasové projevy, které se přirozeně draly z hrdla nejen klientů, ale i terapeutek.

Relaxace ve svitu svíček

V druhé fázi terapie si všichni vzali jednoduchý hudební nástroj, ať už tamburínu nebo rumba koule, a měli za úkol pohybovat se a tančit po místnosti a představovat si, že procházejí lesem za zvuku magické hudby a zvuků z hudebních nástrojů. Když se však ozval zvuk auta, všichni se museli schovat ke stěně. Po tancování v zeleném světle na opět nesourodé zvuky, ve kterých však člověk po chvíli našel určitý rytmus, následovalo dýchání. Všichni se posadili do kruhu, uprostřed hořely svíčky. Do klidné, tiché hudby se ozývaly hluboké nádechy a výdechy, tiché mručení a zpívání hlásky „O“. Téměř na závěr si každý vzal polštář a ulehl na pohodlný koberec. Z reproduktoru hrála relaxační hudba. Tlumená světla způsobila, že jsem si musela dát velký pozor, abych nezačala klimbat. Na závěr muzikoterapie si opět všichni sedli do kruhu a předávali si slovo, aby mohl každý vyjádřit, jak se cítí a jak se mu terapie líbila.

Mohlo by se vám líbit

Poslouchání hudby zvyšuje inteligenci u dětí. Záleží ale na tom, co poslouchají

Možná vás nyní napadá, že když nasadíte svému dítěti sluchátka, bude mít po týdnu ve škole lepší výsledky. Tak jednoduché to bohužel není. Ale složité také ne a zjištění ze studií, které tento fenomén zkoumaly, jsou opravdu pozoruhodná.
marianne.cz

Muzikoterapie je pro všechny

„Muzikoterapie je určená úplně pro všechny, kdo má rád hudbu. Máme tu ale i klienty, kteří muzikoterapii odmítají. Zkoušíme ji ale i u těch, kteří mají těžké postižení a jsou imobilní. I na nich pak poznáte, zda se jim to líbí, nebo ne. Je znát, že i když verbálně nekomunikují, přes hudbu se projeví,“ říkají terapeutky. Muzikoterapie je vhodná pro lidi všech věkových kategorií, i pro ty, o kterých se říká, že nemají hudební sluch. Mohou ji využívat lidé, kteří potřebují speciální léčebnou péči, ale i zdraví jedinci, které muzikoterapie baví a dělá jim dobře na duši. Může se používat také jako prevence proti syndromu vyhoření nebo jako antistresový program. Dokonce ji mohou podstupovat i klienti s epilepsií.

Kombinaci muzikoterapie a bazální stimulace se nic nevyrovná

„Všem klientům se snažíme muzikoterapii zpříjemňovat a obohacovat. Například kombinace muzikoterapie a bazální stimulace (ošetřovatelský koncept, který pomáhá lidem s nevratným fyzickým či duševním postižením udržet jejich zachovalé pohybové a komunikační schopnosti nejčastěji skrze doteky, správné polohování, koupele a masáže, pozn. red.) je naprosto úžasná věc. Smysluplně si to užijí, a když je správně vypodložíme spoustou polštářků, vidíme, jak se klienti při poslechu hudby roztají blahem. Najednou nemusí držet kolena, netlačí je bedra a hudba, kterou mají rádi, celý prožitek ještě umocňuje. Každý, kdo pracuje s imobilním člověkem, by měl znát tuto nápomocnou kombinaci,“ vysvětlují terapeutky Čejková a Bačíková.

Mohlo by se vám líbit

"Klasickou hudbou vyjadřujeme emoce, které nelze vyslovit,“ říká tenorista Petr Nekoranec

Je mu sedmadvacet, a přitom má za sebou úspěchy, kterých se jiní dočkají na sklonku kariéry. Petr Nekoranec bezesporu patří k nejtalentovanějším tenoristům současné doby, což dokazuje i tím, že vystupoval v Mekce opery - v Metropolitní opeře v New Yorku.
marianne.cz

Terapie (nejen) relaxační hudbou

Terapeutky též dodávají, že další změnou, kterou do běžného konceptu přinesly, jsou různé hudební žánry. Klienti si tak neužívají jen relaxační hudbu a melodie, které jsou k muzikoterapii přímo určené. Zažít mohou také terapii za zvuků Kabátů nebo Shakiry – zkrátka čehokoliv, co se jim líbí. Navíc je v blízké době čeká vánoční program muzikoterapie, který je postavený na koledách a vánočních písničkách s různou dynamikou.

Díky hudební terapii vypadnete z rutiny

Podle nich je právě muzikoterapie to, na co se klienti ve svém denním programu těší většinou nejvíc, a vždy jí dají přednost před jinými aktivitami. Ovšem nejen pro klienty jsou muzikoterapie příjemné a prospěšné. I pro ty, kteří terapii vedou, je to zpestření dne. „Člověk na chvíli nesedí u počítače nebo nedělá psychicky náročnou práci. Je tady v příjemném prostředí a klienti jsou pokaždé jiní. Otevřou si tu své nakřáplé dušičky a i na vás ihned poznají, když vám něco je. Před nimi nemá cenu něco hrát. Je to příjemná změna v celodenní rutině,“ říkají na závěr terapeutky.

Mohlo by se vám líbit

Nejkrásnější svíčky pro podzim 2024, které navodí útulnou atmosféru

Krásných svíček bychom mohly mít doma klidně celou skříň. Očichaly jsme ty nejzajímavější vůně a přinášíme výběr toho nejlepšího, co na podzim 2024 trh se svíčkami nabízí – protože jedna rozhodně nestačí a dvě jsou pořád málo. Investice se navíc vždycky vyplatí, vždyť nám budou přinášet radost až do jara. Jaké svíčky nám letos nebudou doma chybět?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Zdraví
Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

Zdraví
Netušila jsem, že rakovinu plic může mít i nekuřák. Když mi ji diagnostikovali, byl to pro mě šok, říká Ilona Mančíková

Netušila jsem, že rakovinu plic může mít i nekuřák. Když mi ji diagnostikovali, byl to pro mě šok, říká Ilona Mančíková

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit