Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

S Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby vám přinášíme přiblížení této nemoci

Zapomínání, problémy s řečí, časová a místní dezorientace či náhlé změny nálad. To jsou některé z příznaků Alzheimeru. Níže jich pro vás máme celkem 8.

Tereza Čaladi | 21. 09. 2022

Je to pár lez zpátky, co moje babička začala zapomínat, opakovat, co řekla před pár minutami, a plést si dny. Nejprve pro to člověk měl nějaké vysvětlení – také by se mi pletly dny, kdybych byla v důchodu a neustále sama doma, babička se mě navíc od dětství ptala alespoň 3x za hodinu, jestli nemám hlad a co bych si dala. Ale když se tyto situace začaly vyskytovat častěji, museli jsme je začít s rodinou řešit.

A přesně tak tato nemoc začíná – plíživě a nenápadně. Když byla v roce 1907 objevena německým psychiatrem Aloisem Alzheimerem, jednalo se o vzácné onemocnění. Dnes postihuje mnoho lidí, zejména těch v pokročilém věku. Podle ministerstva zdravotnictví se týká 9 milionů osob v Evropě a 140 tisíc v České republice.

A o co se přesně jedná? Alzheimer (který bývá nejčastěji příčinou demence) je degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a slábnou jejich funkce. V důsledku toho dochází k poklesu kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku.

Info ikona
Vzpomínky

V průměru žijí pacienti s Alzheimerovou nemocí 8 let od diagnostiky. Mnohdy se stává, že diagnóza je stanovena až ve středním či pokročilém stádiu, kdy léčba již nezlepšuje paměť, pouze ji udržuje. Klíčem k úspěšné léčbě tak je včasné identifikování nemoci a nasazení léků podporujících činnost mozku. Z toho důvodu vám přinášíme příznaků nemoci, abyste ji dokázali případně včas rozpoznat ve svém okolí.

1. Ztráta paměti

Každý z nás čas od času něco zapomene, mozek se tak brání proti přepracovanosti. Ale díky dobré paměti si později vzpomene. Člověk s Alzheimerem ne.

2. Problémy s vykonáváním běžných každodenních činností

Někteří lidé jsou roztržití a může se jim snadno stát, že nechají zapnutý sporák, ačkoliv hrnec z něj už dávno sundali. Lidé s Alzheimerovou chorobou ale připraví jídlo a potom nejen že ho zapomenou dát na stůl, nevzpomenou si ani na to, že ho před chvílí vařili.

3. Problémy s řečí

Pro každého je občas obtížné najít to správné slovo, ale lidé s Alzheimerem si nevzpomenou ani na jednoduchá slova, či je nahradí jinými a věta pak nedává smysl. Pokud se dokážete vyjádřit i bez tohoto slova či ho nahradit jiným a ponechat význam věty, máte paměť v pořádku.

4. Časová a místní dezorientace

Pacient s diagnózou Alzheimer se naprosto ztratí v časoprostoru. Hodiny jakoby znovu neuměl, čísla na cifernících mu nic neříkají. A stejně je to s místy. Je možné, že nepozná ani svou vlastní ulici.

5. Zhoršení abstraktního myšlení

Sledování účtů kreditní karty a placení složenek může někdy zmást i zdravého člověka. Lidé s Alzheimerem však mohou zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi mají dělat.

6. Odkládání věcí tam, kam nepatří

Také jistě občas nevíte, kam jste si položili telefon. Nicméně nemocný jedinec odkládá věci na místa, kam vůbec nepatří – například klíče do ledničky.

7. Změny nálad, chování i osobnosti

Každému někdy skáče nálada jako na horské dráze, ovšem u zdravého jedince se váže na emoce. U člověka s Alzheimerovou chorobou k těmto změnám dochází náhle. Bez jakéhokoliv podnětu tak propadnou úzkosti, strachu či podlehnou návalu hněvu. V důsledku toho se mění i jejich chování, s čímž souvisí i změna osobnosti. Ta se s věkem samozřejmě vyvíjí, ale v souvislosti s novým já s Alzheimerem se může stát člověk zmateným, podezíravým, ustrašeným, vztahovačným, ale i sobeckým.

8. Ztráta iniciativy a zájmu o koníčky

Čas od času se každému nechce do zaměstnání, pouštět se do domácích prací nebo se věnovat tomu, co ho dříve bavilo (například pletení). Po chvíli to ale přejde. Lidé s Alzheimerem však mohou propadnout úplné pasivitě a potřebují neustálé podněty k tomu, aby se do něčeho zapojili.

Mohlo by se vám líbit

Proč neustále odkládáme malé a nenáročné úkoly?

Máte na svém to-do listu drobný úkol, u kterého stále chybí červená fajfka? Víte, že jeho splnění vám zabere maximálně deset minut, a přesto se k němu nedokážete dokopat? Vítejte ve světě lidí, kteří tak dlouho odkládají drobné úkoly, až se potýkají s velkým problémem.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit