S jakými cvičeními po porodu začít?
Cvičení po porodu může mít mnoho podob. Jak je zmíněno výše, velice záleží na tom, na jakou formu pohybu a tréninku jste zvyklé z dřívějška. Zde je několik základních metod cvičení, které se mohou hodit všem čerstvým maminkám, jelikož jsou vhodným startem a základem pro pozdější intenzivnější cvičení, ke kterému může dojít, jakmile na to bude tělo připravené. Zde se tak můžete inspirovat, je ovšem dobré nechat si poradit od fyzioterapeutů a fyzioterapeutek po porodu a spolu s nimi zvolit cvičební program, který pro vás bude ten pravý.
Kegelovy cviky byly představeny už v roce 1948. Zaměřují se na procvičování a posílení pánevního dna. Právě z toho důvodu je dnes využívají zejména ženy po porodu. Pomáhají totiž konkrétně s inkontinencí a prolapsem (poklesem) dělohy, k němuž po porodu obvykle dochází.
A jak tyto cviky vypadají? Jsou daleko jednodušší, než by se mohlo zdát. Spočívají v zatínání svalstva způsobem, jako když chcete zadržet močení, a jejich následné uvolňování. Měly by být přitom procvičovány přibližně třikrát denně v intervalu 30 až 40 stahů.
Další metoda cvičení spojuje posilovací a protahovací cviky, které mají vliv na správné držení těla. Jedná se o dechové cvičení, které pochází z fyzioterapie a poporodní rehabilitace ze Španělska. „Hyporepresivní metoda se provádí ve specifických pozicích a v rytmickém opakování. Střídá se brániční dýchání s dechovými pauzami, což je skvělý začátek pro postupné dostávání se do formy po těhotenství a porodu. Pravidelným cvičením se uvolňuje posturální napětí bránice, aktivují se hluboké svaly břišní, svaly pánevního dna a dochází k protažení celé zadní části těla,“ říká lektorka a zakladatelka cvičebního programu FitBelly, který se zaměřuje právě na hyporepresivní metodu, Ivana Delmotte Chalupecká. Cvičením tak dochází k uvolňování meziobratlových plotének a protažení páteře, které vede ke korekci držení těla. Zprvu je doporučeno cvičit 2-3 krát týdně 10-15 minut a postupně dle pocitu cvičení navyšovat.
Příjemným cvičením po porodu, během nějž ženy zároveň posilují, je i jóga. Ta je vhodná zejména, pokud jste se jí věnovaly i předtím. Zde je přitom vhodné zvolit pomalou jógu (tou je například hatha jóga), možné je ovšem začít i pouze pár pozicemi. Doporučovaná je například pozice „kočky“, při níž se aktivuje pánevní dno, dále pozice „psa hlavou dolů“, která odstraňuje bolesti v bedrech, nebo například pozice „bojovník II“, která posiluje sílu a rovnováhu. Dobré je v nich vydržet alespoň 5-10 dechů.
-
Cviky pro posilování břicha s diastázou
Některé ženy se mylně domnívají, že na rozestup břišních svalů pomohou klasické cviky jako sedy lehy a sklapovačky. Tím mohou ale udělat velikou chybu. „Klasické sedy lehy nebo sklapovačky zaměřené právě na ‚kostky na břiše‘ opravdu s diastázou nedělejte, došlo by k jejímu zhoršení a navíc ještě k případné bolesti beder či kyčlí,“ vysvětluje fyzioterapeut Šenkýř. „Důležitým doporučením pro ženy po porodu je vstávat přes bok, aby byla eliminována aktivace přímého břišního svalu, kterého se diastáza týká,“ doplňuje. A co se cvičení týče, je lepší zaměřit se na posilování hlubokého stabilizačního systému („core“). Můžete tak zkusit vydržet v „planku“, kdy držíte v jedné rovině jako prkno ve vzporu, když jste opřené o předloktí a nohy máte na špičkách. Nebo můžete v leže na zádech pokrčit nohy a následně jednu po druhé pomalu zvedat. Pomoci může také posilování šikmých břišních svalů, tedy rotace v „planku“.
Během těhotenství dochází mimo jiné i k oslabení hýžďových svalů z důvodu jiného držení těla. A ty se dají skvěle posilovat na procházkách s kočárkem. Například když zastavíte na dětském hřišti, či když vozíte okolo baráku, můžete dělat takzvané „výpady“. Chyťte se kočárku na šíři jeho boků. Ze stoje vykročte jednou nohou vpřed a snižte těžiště. Dejte pozor, aby koleno přední nohy nepřesahovalo přes špičku. Pánev i trup jsou kolmo k zemi. Poté se odrazem z přední nohy vraťte do původní pozice a nohy vystřídejte. Zároveň můžete dělat výpadové kroky vpřed a s kočárkem se tak pohybovat směrem dopředu.