Základní rada: nepanikařit
Co při samovyšetření hledáme? Nemusí se nutně jednat jen o bulku. A ne každá bulka znamená rakovinu. V prsu se mohou objevovat cysty nebo fibromy, které buď samy zmizí – nejčastěji po menstruaci –, nebo se jen hlídají. Všímáme si bouliček, různých vyklenutí, barvy kůže nebo jejího vtažení, svědění, ekzému, změn na bradavkách, jako je třeba vpáčení bradavky, výtok nebo zduření. Dále také celkového tvaru prsu nebo žilní kresby. Někdy pacientky chodí s tím, že si v prsu nahmataly „zrníčka“. Mléčná žláza může na omak připomínat kukuřici v plechovce a tento stav je v pořádku.
Doufáme, že k tomu nikdy nedojde, ale co když si něco najdete? Rada číslo jedna – nepanikařte! Jak už jsem zmínila, ne každá změna na prsu znamená rakovinu. Až v 80 procentech případů se nejedná o nic vážného. Pokud máte pochybnosti, navštivte lékaře, který vás odešle na specializované pracoviště.
A každopádně využívejte možnosti jít na ultrazvuk nebo mamograf. Zatímco u velmi mladých žen je prsní žláza přehlednější na ultrazvuku, zhruba od 40 let je dobré absolvovat mamograf (od 45 let na něj máte nárok jednou za dva roky zdarma). Důvodem je to, že ve středním věku se prsní tkáň redukuje a vazivo a prsní žláza jsou nahrazovány tukem. Až si budete plánovat termín mamografu, myslete na to, že nejlepší je absolvovat ho co nejdříve po skončení menstruace, kdy jsou prsa méně citlivá.