Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Proč v dospělosti ztrácíme přátele? Osamělost můžeme cítit, i když nás obklopuje spousta lidí

Kdy naposledy jste se viděla s kamarádkou? A jak často si voláte? Přátelství jsou pro náš život důležitá, přesto podle výzkumů investujeme do kamarádských vztahů stále méně času. Proč tomu tak je? A kde v dospělosti najít spřízněnou duši? „Lidé, kteří se cítí osamělí, jsou častěji nemocní a umírají dříve,“ upozorňuje psychoterapeutka Lenka Suchá pro časopis Marianne.

Dospělácký život přátelství prověřuje a zkouší

První přátelské pouto jsem pocítila ve školce. Copatá a o rok starší Maruška se stala mou ochránkyní, věrnou společnicí a parťačkou, se kterou jsem ve dvojici chodila na procházku. S nástupem do první třídy jsem přišla nejen o Marušku, ale také o všechny iluze, které jsem o přátelství do té doby měla. Ve školním kolektivu jsem pracně navazovala nová přátelství a doufala, že objevím nejlepší kamarádku“ na život a na smrt. Možná jsem nebyla úspěšná hned v první třídě, ale v průběhu základky jsem si nasbírala kamarádky podobně jako Pokémony. Podle obdobného scénáře jsem si počínala také na střední a vysoké škole. V tu dobu mě na duši hřál pocit, že mám okolo sebe houf věrných duší, na které se můžu spolehnout.

Mohlo by se vám líbit

Přátelství v dospělosti: Hůře se navazují a ještě hůře udržují. Jak tedy na ně?

Když jsme byli dětmi, šli jsme do školy, naším nejlepším kamarádem se obvykle stal náš spolusedící a s přáteli jsme se vídali několikrát do týdne, protože jsme chodili společně do školy nebo na kroužky. V dospělosti to není tak snadné. Zároveň ale ne nemožné.
marianne.cz

Okolo pětadvacátého roku ale přišel nečekaný zlom a s ním i fráze jako: „Příští týden si zavoláme“, „zůstaneme v kontaktu“ nebo „mrknu do diáře a dám ti vědět, kdy mám čas“. Kolik podobných vět jsem slyšela a vyřkla? Nespočet. Kolik plánů vyšlo? Nula! Když přemýšlím, co otřáslo mým přátelským životem, nacházím prostou odpověď – dospělost. V každodenním kolotoči práce, partner, domácnost (a to ještě nemám děti) jako by nezbývala energie na hodinový telefonát s kamarádkou, odpolední klevetění u kafíčka nebo dlouhé vypisování na WhatsAppu.

Dospělácký život přátelství nejen neprospívá, dokonce ho neustále prověřuje a zkouší. A tak možná jednoho dne, podobně jako já, zjistíte, že po velké partě kamarádek nezbylo ani památky. A co víc, s hrstkou přítelkyň, která vám zbyla, vymýšlíte termíny setkání na měsíce dopředu a doufáte, že ani jedné „do toho nevleze“ něco důležitějšího.

Mohlo by se vám líbit

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Je jasné, že si nebudete vybírat práci pouze podle lidí, ale je dobré zmínit, že to je poměrně důležitý faktor. Přeci jen s těmito lidmi následně strávíte velkou část každého dne a právě oni mohou ovlivnit vaši produktivitu, uznání, ale i to, zda se cítíte šťastnými.
marianne.cz

Na kamarády nám nezbývá čas

Smutnou skutečností je, že můj příběh o přátelství není ničím výjimečným. Potvrzuje to i americká studie, kterou v roce 2023 zveřejnili výzkumníci Viji Diane Kannanová a Peter J. Veazie z americké University of Rochester. Z jejích výsledků vyplývá, že s přáteli trávíme čím dál tím méně času. Zatímco ještě v roce 2003 lidé ve věkové skupině 15 až 24 let věnovali přátelům téměř 160 minut denně, v roce 2023 se číslo propadlo ke 40 minutám. Neblahé statistiky hovoří také o lidech ve věku od 25 do 34, kteří s přáteli tráví průměrně 20 minut denně. A zřejmě nikoho nepřekvapí, že lidé starší 35 let jsou v kontaktu s kamarády jen okolo 15 minut denně.

„Nejsem si jistá, zda tyto statistiky platí i pro naše území. Faktem ale je, že žijeme izolovanější život a v lecčems si poradíme bez pomoci druhých. V důsledku toho nejsme v kontaktu s tolika lidmi, případně můžeme mít problém či ostych s druhými komunikovat,“ vysvětluje psychoterapeutka Lenka Suchá a dodává, že čas, který věnujeme přátelům, ovlivňuje také naše výkonově nastavená společnost. Na kamarády nám prostě nezbývá čas. Je to sice věc priorit, ale kdo dá najevo, že si hodlá chránit prostor na vztahy a odpočinek, může snadno čelit odsouzení ze strany blízkých nebo od nich dostat nálepku lenocha a povaleče,“ doplňuje Suchá. Pak není divu, že nám každou chvíli přijde esemeska, v níž se kamarádka omlouvá za nabitý program, případně sami začínáme hovor slovy: „Promiň, dneska to nestihnu.“

Mohlo by se vám líbit

Kamarádství na život a na smrt: Od mýtů k realitě

Říká se, že kdo navázal za svůj život tři trvalá dlouhodobá přátelství, je boháč. Je to málo, nebo hodně, vzhledem k množství lidí, se kterými se od dětství potkáváme? Nebo to svědčí o naši nestálosti? Ne. Kamarádství se stejně jako partnerské vztahy mění a vyvíjí, protože se prostě měníme i my.
marianne.cz

Přátelství je zdraví prospěšné

Možná si říkáte, proč vlastně na přátelství záleží. Vždyť svěřit se můžeme i prodavačce v supermarketu nebo Chatu GPT, umělé inteligenci, která nás nejen vyslechne, ale navíc přidá i erudovanou radu. A víte co? Přátelství je pro nás doslova životně důležité! „Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří se cítí osamělí, jsou častěji nemocní a umírají dříve,“ upozorňuje psychoterapeutka.

O důležitosti přátelství hovoří také studie psychologa Williama J. Chopika zveřejněná v roce 2017. Chopik v rámci výzkumu došel ke zjištění, že přátelství je důležitým stavebním kamenem pro štěstí člověka, a navíc snižuje příznaky deprese a úzkosti. Pevné přátelské vazby dokonce snižují riziko vysokého tlaku, vedou ke kvalitnějšímu spánku a napomáhají k rychlejšímu uzdravení. Suma sumárum, přátelství je speciální druh vztahu, který v našem životě hraje nezaměnitelnou roli, a tak bychom se ho neměli za žádnou cenu vzdát.

Mohlo by se vám líbit

Osamělost pod drobnohledem! Psycholog vysvětluje, co se děje s naším mozkem, když se cítíme sami

Každý člověk někdy prožil chvíli, kdy se cítil osamoceně. Možná tomu bylo na základní škole, možná při studiích v zahraničí nebo v nefungující rodině. I když není jednoduché o samotě přemýšlet, měli bychom pochopit, co tato emoce v našem těle způsobuje.
marianne.cz

Na druhou stranu není žádoucí nabýt dojmu, že čím více kamarádek máte, tím zdravější a šťastnější život žijete. Osaměle se totiž můžeme cítit i ve chvíli, kdy kolem sebe přátele máme, nicméně nás vztahy s nimi nenaplňují, chybí jim hloubka a důvěra,“ upozorňuje Suchá. Zdá se, že v přátelství, stejně jako v jiných oblastech života, platí jednoduché pravidlo: kvalita je důležitější než kvantita.

Co si ale pod abstraktním pojmem kvalita můžeme představit? „Kvalitní vztah je takový, ve kterém si můžeme vzájemně důvěřovat, cítíme podporu a funguje oboustranně vyváženě. Skoro bych řekla, že lidé, kteří mají zdánlivě hromadu přátel, mívají ve skutečnosti vztahy s nimi méně kvalitní. Je to logické, budovat přátelství totiž stojí čas a energii a je rozdíl, jestli ji rozložíte mezi tři nebo třeba patnáct lidí,“ doplňuje psychoterapeutka.

Mohlo by se vám líbit

Rodičovské dilema: Jak najít rovnováhu mezi autoritou a přátelským vztahem s dítětem?

Rodičovství je jako balancování na laně. Na jedné straně je tu potřeba být „autoritou“, která nastaví pravidla a řád, a na druhé straně toužíme být blízkou kamarádkou, se kterou se dítě cítí v pohodě. Jak se z toho nezbláznit a najít správný balanc? Máme pro vás pár konkrétních tipů, jak vše zvládnout s lehkostí, úsměvem a hlavně bez pocitu viny.
marianne.cz

Kde můžete potkat kamarádku?

Víte, že existuje aplikace Mamio, která funguje na podobném principu jako seznamovací aplikace? Prostřednictvím Mamia ale nehledáte životního partnera, nýbrž novou kamarádku, která žije ve stejném městě a má podobně staré děti. Takový Tinder pro mámy. Když jsem si poprvé procházela profily jednotlivých maminek, se smutkem jsem zjišťovala, jak ženy na rodičovské dovolené zoufale prahnou po spřízněné duši. Ano, možná podle studie skutečně trávíme s přáteli méně času než dříve, a dokonce o mnohá přátelství s věkem přicházíme, ale potřeba „mít parťačku“ je stejná jako v dobách, kdy jsme chodily do mateřské školky. Bohužel, v dospělosti se nová přátelství navazují těžce.

Maminkám může pomoci třeba zmiňovaná aplikace, ale co ostatní? „Za mě je klíčová aktivita. Kdo sedí doma, s nikým se neseznámí. Nejlepší cestou je, když si uděláte prostor na to, co vás baví. Dříve nebo později díky koníčkům potkáte lidi, se kterými si budete rozumět. Zároveň je třeba se občas hecnout a navrhnout společnou aktivitu. Asi se snáze seznámíte s lidmi na kurzu kreslení nebo cvičení než při plavání v bazénu. Ale i tam, pokud vytrváte, začnete narážet na známé tváře, později se budete zdravit a dáte se do řeči. Jen to třeba trvá déle,“ nabízí řešení psycholožka Suchá.

Mohlo by se vám líbit

Jak s dětmi mluvit o škole a přátelství? Mnoho rodičů často přehlíží klíčovou součást

Září, a tedy i začátek nového školního roku, může být pro děti zdrojem radosti, ale i nejistoty. Jak můžeme jako rodiče zajistit, aby se naše děti cítily podpořené, ať už čelí školním výzvám nebo budují přátelství? Otevřený dialog a upřímný zájem o jejich pocity jsou klíčem k tomu, aby věděly, že jsme tu pro ně.
marianne.cz

Přátelství podle psychoterapeutky Lenky Suché

  • Občas si napište nebo zavolejte. Nikdo neříkal, že denně musíte zavolat pěti kamarádkám, přesto s nimi zkuste zůstat ve spojení prostřednictvím zpráv. Napsat „Jak se dneska máš?“ vám nezabere ani deset vteřin.
  • Společná aktivita. Dělejte s přáteli aktivity, na které si vyhradíte čas. Například se s kamarádkou domluvte, že budete společně chodit na lekce jógy nebo běhat do parku.
  • Plánujte s předstihem. Při každém setkání s kamarádkou si rovnou naplánujte, kdy se uvidíte znovu. A obě si to napište do kalendáře.
  • Vzhůru za dobrodružstvím. Zkuste alespoň jednou do roka s nejbližší kamarádkou vyrazit na společný víkend. Je jedno, jestli dáte přednost wellness, nebo pojedete k vám na chatu. Důležité je, že spolu strávíte kvalitní čas.

Kdo je Lenka Suchá

Psychoterapeutka a supervizorka. Zaměřuje se na práci s dětmi, dospělými i páry. Ke klientům přistupuje s respektem k jejich individuálním potřebám, zohledňuje psychosomatický kontext terapeutické práce. Pravidelně publikuje na Psychologie.cz.

Článek vyšel v časopisu Marianne, redakčně upraveno

Mohlo by se vám líbit

Ghosting mezi přáteli aneb Když vás vaši kamarádi z ničeho nic odstřihnou

Je celkem logické, že některá přátelství, zejména ta z dětství, nebudou trvat celý život – odstěhujete se, vydáte se každý jinou cestou, jednoduše si přestanete rozumět. To je takový ten přirozený vývoj. Ale co když vás někdo začne ignorovat potom, co se v dospělosti léta bavíte a patří do okruhu vašich nejbližších? Protože to se děje.
marianne.cz

Článek vyšel pod původním titulkem Jak svět přichází o přátelství v časopise Marianne číslo 11/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Krkonoše, nebo Jeseníky? Otestujte své znalosti českých hor a lyžařských středisek

Kvíz: Krkonoše, nebo Jeseníky? Otestujte své znalosti českých hor a lyžařských středisek

Životní styl
Respektujte své hormony: Trenérka Lenka Havlíček radí, jak přizpůsobit cvičení menstruačnímu cyklu

Respektujte své hormony: Trenérka Lenka Havlíček radí, jak přizpůsobit cvičení menstruačnímu cyklu

Dobrý nápad
Zima bez stresu: Rituály, které připomenou vůně z dětství a vrátí vytoužený klid

Zima bez stresu: Rituály, které připomenou vůně z dětství a vrátí vytoužený klid

Poradna
Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

Nedostatek spánku jako skrytý nepřítel pro vaše zdraví. Proč jeho důsledky stále ignorujeme?

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit