Káva patří k rannímu rituálu mnoha lidí a my to naprosto chápeme. Její vůně, chuť a chvilka pro vás může příjemně nastartovat den. Ale pokud ji pijete hned potom, co vstanete, z toho důvodu, aby vám dodala energii a vy jste tak byli produktivnější, pak tento efekt nemá.
Proč není káva po probuzení ten nejlepší nápad
Káva člověka nabíjí díky tomu, že ovlivňuje hladinu jeho kortizolu, neboli stresového hormonu, v těle. Způsobuje zvýšení hladiny glukózy, čímž dodá člověku více energie. Zároveň zvyšuje působení adrenalinu (díky němu se tělo se stresem vyrovnává). Po kávě se tak člověk obvykle cítí nastartovaný do nového dne (či do zbytku dne). To ovšem neplatí, když si ji dá hned po probuzení. V tu chvíli je totiž hladina kortizolu dostatečně vysoká.
„Pokud si dáme kávu hned ráno, znásobíme už tak dost vysokou hladinu kortizolu. Jeho úpadek, který nastává po jeho vyprchání (do několika hodin po vypití prvního šálku kávy), je tím pádem ale mnohem hlubší. Vinou brzkého pocitu únavy dojde mnoho z nás k závěru, že potřebuje další šálek, a přestimulovává se kofeinem, aby tomuto pádu zabránilo,” objasňuje Libor Mattuš, který se věnuje biohackingu neboli aktivnímu a vědomému přístupu ke své vlastní biologii s cílem dosáhnout nejlepší verzí sebe samého. Jeden se tak stane na kofeinu docela rychle závislým. Hned po probuzení je tak vhodnější dát si nejprve snídani nebo čaj.