Jistě to také znáte. Ráno si dáte kávu a celé dopoledne jste produktivní. Potom se ale vydáte na oběd a když přijdete zpět do kanceláře, chce se vám spát a na práci se nemůžete soustředit. V takovém případě by člověka jistě potěšila místnost, v níž by si mohl „dát 20“ – ty skutečně existují, ale spíše v zahraničí. Jsou tu ale i jiné způsoby, jak se s poobědovou únavou vyrovnat.
Proč k únavě po jídle dochází?
Toto „gastro-kóma“ nenastává přitom pouze po obědě, může k němu dojít po každém jídle. „Samotné trávení snědené potravy stojí naše tělo jistou energii, která pak může dočasně chybět v jiných oblastech naší činnosti. Po jídle se navíc v gastrointestinální soustavě značně zvyšuje objem cirkulující krve, což opět může způsobovat její dočasný odliv z oblastí jako jsou svaly nebo mozek,“ vysvětluje Kristýna Dvořáková, nutriční specialistka společnosti Aktin, která se zaměřuje na výrobu kvalitních produktů s čistým složením.
Míra únavy se přitom odvíjí od toho, co si zrovna dáte. „Roli hraje velikosti pokrmu, poměr makroživin nebo také obsah specifických látek, ze kterých se pak v těle přirozeně tvoří substance způsobující ospalost. Největší únava typicky nastupuje po konzumaci kalorických jídel bohatých na tuky nebo jednoduché sacharidy (cukry). Její intenzita také lineárně narůstá s velikostí porce. Záludné mohou být i potraviny s přirozeně vysokým obsahem aminokyseliny tryptofanu nebo rovnou melatonin, kterému se přezdívá hormon spánku. Nejbohatšími zdroji jsou pistácie, maso, ryby, vejce, ořechy, luštěniny nebo také mléčné výrobky,“ doplňuje.