Ubrus místo monitoru
I se zrakem pracujeme v posledních letech úplně jinak. Všimli jste si, že se za celou dobu cesty tramvají či autobusem někdy vůbec nepodíváte z okna? Že se během chůze po ulici nedíváte na domy a kolemjdoucí lidi, ale většinu času koukáte do mobilu nebo přemýšlíte nad tím, co vše je třeba doma a v práci udělat, a tak své okolí v podstatě nevnímáte?
Přitom právě zrak podle Spence lidé nejčastěji zmíní, když se jich zeptáte, který smysl by nejvíce postrádali. Stejně smutně je na tom sluch, který při běhání či procházce v přírodě často zaměstnáme poslechem oblíbené hudby nebo podcastů, místo abychom ho nechali vstřebávat přirozené zvuky, jako je zpěv ptáků či šumění stromů. „Už taoisté před dvěma tisíci lety věděli, že zahradničení a pobyt v blízkosti zeleně mají blahodárný vliv na zdraví. Stejně tak nedávné studie dokazují, že lidé, kteří chodí na pravidelné procházky do lesa, lépe odolávají stresu,“ uvádí Charles Spence.
Takto bychom mohli pokračovat i u chutě, kterou u jídla leckdy potlačujeme souběžným sledováním seriálu. Mezi „hacky“, jak si jídlo více užít, uvádí Spence jíst na stole s ubrusem. „Pokrm bude chutnat o 10 % lépe a je pravděpodobné, že ho sníte až o 50 % více.“
Smyslová antidepresiva
A tak si užijte vůni jara, zamilujte se do nového parfému a hlavně několikrát denně odhlédněte od všech displejů. Sensehacking sice není ultimátní návod na šťastný život, ale může přijít vhod ve dnech, kdy máme nepříjemný pocit, že se kolem nás nic dobrého neděje.