Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Jistě to také znáte. Po obědě přijdete s kolegy do kanceláře a většina z vás míří přímo ke kávovaru. Když máte rodinnou oslavu, jen co dojíte, hostitel zvolá „Kdo si dá kafe?“ a zvedne se hned několik rukou. Mnoho z nás to vnímá jako jakýsi příjemný rituál, ale ve skutečnosti by se s pitím kávy po jídle mělo chvíli počkat.

Tereza Čaladi | 28. 04. 2024

Když je člověk unavený, častokrát hned sahá po kávě a je tomu tak i po obědě. To se týká nás, Čechů a celkově většiny obyvatelů Evropy, ve světě to ale až tak běžné není. Důvodů to přitom může mít hned několik – jedná se o kulturní zvyk; lidé chtějí posedět s těmi, s nimiž na obědě byli; chtějí se vzpružit; berou to jako jakousi relaxační činnost; nemůžou si pomoct (kofein je přeci jenom návykový). V každém případě pokud se káva po obědě týká i vás, máme pro vás špatnou zprávu – není to vůbec zdravé.

Proč by se neměla pít káva po obědě?

Pití kávy po jídle může ve skutečnosti výrazně snížit vstřebávání železa (až o 80 %) a zároveň snížit příjem minerálů, jako je zinek, hořčík a vápník. Což vede ke zpomalení a zhoršení trávení a zároveň k tomu, že vám mohou chybět klíčové živiny. Železo je totiž velmi důležité, jelikož je zodpovědné za tvorbu červených krvinek, které zajišťují přenos kyslíku ve vašem těle. Nevstřebání železa z jídla může být rizikové tedy zejména pro lidi trpící anémií (sníženým počtem červených krvinek). To ovšem neznamená, že neovlivní ani zdravé jedince – může způsobit úbytek energie, bledost, bušení srdce, zadýchávání, bolest hlavy, syndrom neklidných nohou, vypadávání vlasů či dokonce úzkost.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s vaším tělem, když pijete ranní kávu nalačno?

Pití kávy v přiměřeném množství, což jsou tři až čtyři šálky denně, je pro zdravého člověka bez rizika. Řada studií dokazuje, že je pro zdraví dokonce velmi prospěšné. Dnes nás ale zajímá odpověď na otázku, jestli pít kávu jako první nápoj hned ráno po probuzení? Co to s naším tělem dělá, jestli to je u všech stejné a ve které části dne je pití kávy, ať už nalačno, nebo po jídle, největším přínosem.
marianne.cz

Co dělat, když si ji zkrátka nedokážete odpustit?

Můžete zkusit zdravější alternativy, jako je například zelený čaj, který dokonce pomáhá s trávením. Víme ale, že to žádné kávomilce neuspokojí, proto zkuste následovné:

  • Chvíli počkejte

Odborníci doporučují s kávou počkat alespoň hodinu po konzumaci jídla.

  • Pokud si kávu skutečně neodpustíte, alespoň zvolte správný typ

Správnou volbou je podle odborníků espresso. Překvapuje vás to? Nejste sami. Pravdou ale je, že espresso má ve skutečnosti méně kofeinu než standardní šálek překapávané kávy. K tomu vám stále dodá správné množství kofeinu, které potřebujete k probuzení po velkém jídle.

Navíc se doporučuje po jídle vyhýbat kávovým nápojům s velkým množstvím mléka nebo cukru. Mléko a smetana mohou být obzvláště těžké a mohou přispět k vašemu malátnému pocitu. Espresso jsou jen kávová zrna a voda, takže už vás nezasytí, když jste najedení.

Kdy je optimální čas pít kávu?

V dopoledních hodinách by se kafe mělo pít po snídani a před obědem. Zde ale nelze říct konkrétní čas, jelikož záleží na tom, v kolik vstáváte. Káva hned po probuzení nemá úplně smysl, neboť vaše tělo vyloučí dostatečné množství kortizolu, aby se nastartovalo. A když má tělo dostatek kortizolu, káva nemá žádný účinek.

V odpoledních hodinách ji je optimální pít mezi druhou až pátou hodinou, jelikož kofein v těle zůstává pět až šest hodin. Tento čas se však zase odvíjí od toho, kdy jdete spát.

Mohlo by se vám líbit

Švédská FIKA: Čas na kávu, skořicovou rolku a konverzaci s kolegy

K tomu, aby byli zaměstnanci produktivní, potřebují také přestávky. Kromě běžné pauzy na oběd uplatňují Švédi také pauzu na kávu, a to nejen dopoledne, ale i odpoledne. Říká se jí FIKA.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit