Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Probouzíte se v noci ve stejnou hodinu?

Probudili jste se uprostřed noci a zjišťujete, že budík ukazuje stejnou číslici jako včera a předevčírem? Nepropadejte panice, pokud se každou noc probouzíte ve stejnou hodinu, neznamená to, že vás ovládají nadpřirozené bytosti nebo s vám komunikují andělé. Překvapivě za tímto „nepochopitelným“ jevem stojí naše orgány.

Všichni víme, že kvalitní spánek je alfou omegou zdravého životního stylu. A tak chodíme na kutě včas, v ložnici vytahujeme veškerou elektroniku ze zásuvek a dbáme na to, abychom měli stažené rolety, a tudíž mohlo docházet k produkci melatoninu. Pokud také patříte k lidem, kteří pro kvalitní spánek udělají cokoliv, pak vás pravděpodobně zaskočí situace, kdy se z nepochopitelných důvodů noc co noc probouzíte ve stejnou hodinu. Zprvu náhodné probuzení může nepříjemným způsobem ovlivnit naši psychickou pohodu a způsobit, že se intervaly mezi probuzením a následným usnutím budou protahovat. I proto je důležité, abyste pravidelné probouzení uprostřed noci nepodceňovali a hledali příčinu. S tím vám například pomůže kniha 

Pomocnou ruku vám můžou nabídnout tzv. orgánové hodiny z pohledu čínské medicíny, která cirkadiánní rytmy rozděluje do dvouhodinových intervalů. Během každého časového rámce vrcholí koncentraci qi (energie) a krve v určitém orgánu těla, díky čemuž se daný orgán „resetuje“. Říkáte si, co to má společného s pravidelným probouzením v noci? Podle orgánových hodin je probouzení ve stejný čas důkazem toho, že energie a krev je v daném orgánu nevyrovnaná a orgán "žádá" o pomoc. 

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Probuzení mezi 23:00 až 1:00

Usnuli jste před chvilkou a už jste zase vzhůru? Podle čínské medicíny patří čas od jedenácté do jedné hodiny našemu žlučníku. V tomto čase žlučník urputně pracuje na tom, aby odboural tuky, které jsme během dne spořádali. Probuzení v tomto čase tedy naznačuje, že váš žlučník není ve stoprocentní kondici. Nebojte se, rozhodně nemusíte volat sanitku! Bohatě postačí, když se zamyslíte nad svými stravovacími návyky, případě omezíte konzumaci večeře v pozdních hodinách. Zkuste si namísto velké a tučné večeře naordinovat lehčí jídlo, ve kterém bude dostatek zeleniny a zdravých surovin.

Zároveň je třeba poznamenat, že probuzení v tomto časovém rámci je spojováno s emocionálním zklamáním, hořkostí a záští. Nic nebráno tomu, abyste se zamysleli, zda v poslední době nebojujete s výše zmíněnými emocemi.

Probuzení mezi 1:00 až 3:00

Během hluboké noci přichází na scénu játra. Pokud patříte k lidem, kteří pravidelně na svém budíku vidí číslovku dva, pak je zřejmé, že vaše játra mají příliš mnoho práce. Ani v tomto případě se nejedná o neřešitelný problém. Kromě toho, že byste měli upravit svůj jídelníček, můžete játrům pomoci i tak, že před spaním nebudete konzumovat alkohol. Není totiž žádným tajemstvím, že naše tělo zpracovává alkohol až po několika hodinách od vypití poslední skleničky. Navíc studie s názvem Alcohol and Sleep I: Effects on Normal Sleep zjistila, že alkohol v krvi nedovoluje, abyste hluboce usnuli, a zároveň má negativní vliv na důležitou fázi spánku REM.

Info ikona
Postel

Probuzení mezi 3:00 až 5:00

Mnoho lidí se probouzí mezi třetí až pátou hodinou ranní. Tento čas podle orgánových hodin patří plicím, které podle čínské medicíny vytváří hranici mezi naším vnitřním a vnějším prostředím tím, že řídí schopnost pokožky a potních žláz detoxikovat. Probuzení mezi třetí až pátou hodinou může nastat, pokud bojujete s alergiemi nebo respirační infekcí. Samozřejmě se v tuto hodinu můžou probouzet také vášniví kuřáci, kterým plíce naznačují, že by si následující den měli cigarety odpustit.

Naštěstí i plicím můžete poměrně snadno pomoci. Začátek nového dne odstartuje hlubokým dýcháním nebo meditací. Zároveň není od věci, když se zaměříte na zlepšení kapacity plic. V tomto ohledu vám pomůže svižná procházka nebo jakákoliv fyzická zátěž.

Probuzení mezi 5:00 až 7:00

Pokud nejste ranní ptáčata a máte nastavený budíček až na osmou hodinu ranní, pak probuzení mezi pátou až sedmou hodinou naznačuje problémy s tlustým střevem. Připomeňme, že tento orgán je zodpovědný za čištění těla od toxických odpadů z našeho trávicího systému. Abychom tlustému střevu pomohli s tímto úkolem, můžeme se v následujících dnech zaměřit na náš pitý režim. Ideálně bychom měli vypít až dva litry čisté vody denně.

Mohlo by se vám líbit

Spánková prokrastinace aneb Když pravidelně oddalujete večerku

Závěrečné titulky seriálu naznačují, že je nejvyšší čas ulehnout do peřin, ale tichý hlásek vám našeptává, abyste si dopřáli ještě jeden díl? Vítejte v době, kdy záměrně oddalujeme čas usínání a raději dáváme přednost seriálům, sociálním sítím nebo nočnímu čtení knih. Vítejte v době, kdy dennodenně bojujeme se spánkovou prokrastinací.
marianne.cz

Další příčiny vašeho nočního probouzení

Stravujete se podle zásad zdravého životního stylu, sportujete, nekouříte a večerní kapku alkoholu si dopřáváte pouze při výjimečných událostech? Pak vám pravděpodobně nejde na rozum, proč se stále probouzíte ve stejném čase. Pokud na vaši nespavost nefungují výše uvedené principy čínské medicíny, pak příčinu můžete hledat i v „obyčejných návycích“. Není nic výjimečného, když se lidé probouzí kvůli tomu, že si před spaním nedošli na toaletu.

Stejně tak se může stát, že se probouzíte proto, že je ve vaší ložnici až příliš horko. V ideálním případě by se teplota v ložnici měla pohybovat mezi 15,5 až 18 stupni. Určitě se také vyplatí, když si ve večerních hodinách odpustíte surfování po internetu. Technika nám v cestě za klidným spánkem rozhodně nepomáhá, naopak má negativní vliv na jeho kvalitu. Zkuste proto mobil odložit v jiné místnosti. A v neposlední řadě může být vaše probouzení způsobeno nadměrným stresem nebo úzkostí.

    Marianne je i na sociálních sítích:

    Související články

    Zdraví
    Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

    Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

    Zdraví
    Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

    Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

    Zdraví
    Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

    Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

    Zdraví
    Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

    Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

    ×
    • Marianne
    • 1 099 Kč
    • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
    • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
    • Předplatit