5 tipů, jak vyzrát na nachlazení
Tohle jsou vyzkoušené rady a tipy, které vás vyštípou i z těch záludnějších viróz, navíc bez chemie, a tím pádem i bez nežádoucích účinků.
marianne.cz
Být nemocná je otrava. A na jaře to platí dvojnásob. Jenže právě nevyzpytatelné počasí často vede k bolesti v krku a někdy rovnou i k angíně. Když je jeden den 13 °C a druhý zase 25 °C, přičemž prosedíme půl dne v klimatizované kanceláři, je to pro tělo velký zápřah. Pojďme se podívat na potraviny, které nás rychle postaví na nohy. Některé by vás zřejmě vůbec nenapadly.
Když na nás jde kašel, rýma a bolest v krku, samozřejmě sáhneme po zázvoru, ze kterého si uděláme čaj, osladíme ho medem, uvaříme si kuřecí vývar a snažíme se do sebe dostat co nejvíc tekutin a vitaminů obsažených v citrusech. Ovšem tyto notoricky známé potraviny a jídla nejsou to jediné, co nás dokáže z nemoci dostat. Pojďme se podívat na další zdravé dobroty, které byste měla do svého jídelníčku při nachlazení zařadit.
Nejprve je však nezbytné upřesnit, proč je tak důležité, co jíme, když naše tělo bojuje s nemocí. I když se cítíte slabá a vyčerpaná a na jídlo nemáte ani pomyšlení, měla byste se přemoct a najíst se, aby mělo tělo na boj s bacily sílu. Musíte ovšem konzumovat takové potraviny, které vám onu sílu dodají a naopak vám ji neeliminují. „Nachlazení je způsobeno viry a potraviny s antivirovými vlastnostmi mohou zotavení urychlit,“ vysvětluje výživová poradkyně Monica Auslander Moreno pro online magazín Womenʼs Health.
Zapomeňte na hříšná jídla, jako je pizza, fast food a polotovary, na které možná budete mít v tomto stavu větší chuť. Kvůli nedostatku základních živin z důvodu infekce – zejména bílkovin, vitamínů B, mědi, železa, vitamínů C a zinku – je třeba konzumovat ovoce a zeleninu, které jsou na živiny bohaté. Nedostatek těchto látek zvyšuje riziko komplikací, jako je například zápal plic. Vyhněte se v době nachlazení alkoholu, kofeinu, tučným jídlům a potravinám s vysokým obsahem vlákniny. První dvě zmíněné tělo dehydratují a snižují imunitní obranyschopnost, zatímco mastné pokrmy a potraviny plné vlákniny jsou těžko stravitelné a může vám po nich být ještě mnohem hůř.
Kromě kuřecí polévky, citrusů, zázvoru, medu, horkého čaje, cibule a česneku se nabízí pár dalších surovin, na které se při nemoci zapomíná, přitom mohou být silným pomocníkem v boji proti bacilům. Výše zmíněné si samozřejmě dopřejte také, ovšem přidejte k nim následující:
Kefír je přímo nabitý probiotiky, která posílí váš imunitní systém a mohou zkrátit dobu nemoci. Některé mohou také obsahovat základní živiny, jako je draslík a vitamíny A a C. Bohatě postačí i konzumace jogurtů. Může se však stát, že mléčné výrobky zvýší produkci hlenu, což je při nachlazení nežádoucí. Pokud by vám tyto potraviny neudělily dobře, nahraďte je například kombuchou.
Další často zmiňovanou potravinou při boji s nachlazením a nemocemi je losos, který je jedním z nejlepších zdrojů bílkovin. Navíc se snadno konzumuje. Je obzvláště bohatý na mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé účinky, které mohou pomoci vašemu imunitnímu systému pracovat efektivněji. Losos je také dobrým zdrojem vitamínu D.
Jíst jakoukoliv zeleninu je důležité, nicméně listové druhy mohou poskytnout mnohem více výhod při boji s nachlazením. Zejména špenát je spojován se zvýšenou funkcí imunitního systému a zmírněním příznaků nachlazení. Listová zelenina je též zdrojem silného antioxidantu vitamínu E.
Různé plody jsou obecně velmi nápomocné v boji proti nemocem. Velmi vám ale pomůže také extrakt z černého bezu, který účinně chrání před chřipkou a zmírňuje závažnost respiračního viru. Vedle toho jsou vhodné i třešně, které jsou bohaté na vitamin C a též pomáhají zmírnit příznaky nemoci. Navíc podporují zdravý spánek díky přirozenému obsahu melatoninu. A klidný spánek je klíčem k zotavení.
Ostré koření a potraviny, jako jsou chilli papričky (kajenský pepř), obsahují kapsaicin, který je zodpovědný za pálivou chuť. V dostatečně vysokých koncentracích může pak odstranit citlivost, a zmírnit tak bolest. Konzumace kořeněných jídel dokáže rozpustit hlen, usnadnit jeho vypuzení a pročistit dutiny. Ovšem nekonzumujte kořeněná jídla, pokud máte v důsledku nemoci podrážděný žaludek.
Když už jsme u koření, dalším skvělým pomocníkem při boji s nemocí je kurkuma. Ta je tělu prospěšná díky přítomnosti kurkuminu, který má protizánětlivé vlastnosti. Kurkuma je však sama o sobě slabým antioxidantem, proto se doporučuje zkombinovat ji s černým pepřem. Přidejte tuto směs do kuřecího vývaru a za chvíli budete jako rybička.
Čerstvá šťáva z granátového jablka je plná antioxidačních a protizánětlivých látek. Obsahuje flavonoidní antioxidanty, které pomáhají v boji proti virům a zkracují délku nachlazení až o 40 %. Šťávu můžete přidat do smoothie nebo do čaje.
healthline.com, womenshealthmag.com, essencenutritionmiami.com, health.com, oakstreethealth.com, pharmeasy.in