Jak pečovat o druhé tak, abyste nevyhořeli
Možná máte teď pocit, že to je buď na vás, nebo je čas na nějaké pobytové zařízení se speciální péčí. A to je těžká volba, jelikož starší lidé často nechtějí do ústavu, kde by o ně měli pečovat cizí lidi. Existují ovšem i „zlaté“ střední cesty, jak tyto situace vyřešit. Pomoci mohou například osobní asistentky a asistenti, kteří mohou s péčí o seniory, či zdravotně postižené osoby, vypomoct; nebo na některých místech fungují i denní stacionáře, kterým se někdy říká „školky“ pro babičky a dědečky, jelikož je tam můžete odvézt a odpoledne po práci zase vyzvednout. Víme, že chcete myslet na své blízké a dát jim to nejlepší, ale nezapomínejte myslet i na sebe. Zde jsou tři kroky, které je nyní tedy dobré udělat, abyste předešli syndromu vyhoření:
1. Nastavte si pracovní a osobní hranice
Možná vám to teď přijde jako nemožný úkol, ale je nesmírně důležitý. Zkuste si tedy sednout a rozvrhnout – kdy budete pracovat, kdy budete pečovat o druhé a kdy budete žít. Možná zjistíte, že není v lidských silách, abyste to vše zvládli sami. V takovém případě se nebojte požádat o pomoc.
2. Rodinný průvodce
Nemáte-li příbuzné, kteří by vám s péčí pomohli, můžete se obrátit na takzvaného „rodinného průvodce“. Jedná se o specialistu, který se dokáže vcítit do pečujícího nebo rodiny v obtížné situaci a dlouhodobě pomáhá najít optimální řešení v péči o blízkého. Takové, které bude vyhovovat všem. Řídí celou situaci a společně s multidisciplinárním týmem předkládá pečujícím nový pohled na řešení nepříznivé situace.
3. Nestyďte se obrátit na psychologa
Tohle všechno je velice složitý proces, který je psychicky náročný, a je dobré, když máte možnost to probrat s odborníkem. Proto nezapomínejte myslet i na sebe a vyhledejte odbornou pomoc i sobě. Nejenom, že vás psycholog (či terapeut nebo kouč) podpoří v tom, jak zvládat péči o vaše blízké, ale bude vám oporou i v případě, kdy se jejich stav zhorší.