Studie o vlivu kávy na Alzheimerovu chorobu
Je všeobecně známo, že kofein v kávě dokáže zvýšit naši pozornost. Ukázalo se ale, že může ovlivnit mozek daleko více. Souvislosti mezi kávou a degenerativními poruchami mozku jsou zkoumány již několik let. A tyto výzkumy se shodují na stejném závěru. Tím je, že káva snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.
Nejaktuálnější je studie z roku 2021, která došla k závěru, že vyšší denní příjem kávy byl spojen s pomalejším poklesem pozornosti, výkonných funkcí (např. plánování a rozhodování) i celkovým složeným skóre kognitivních funkcí. To vše souvisí s nižší pravděpodobností příchodu Alzheimerovy choroby.
Tato australská studie pozorovala stovky účastníků 10,5 let a ti během té doby zodpovídali detailní dotazníky. Došla přitom konkrétně k tomu, že zvýšení příjmu kávy z jednoho na dva šálky denně může zajistit až 8 % zpomalení poklesu výkonných funkcí a až 5% zpomalení akumulace amyloidu (který je považovaný za původce Alzheimera a demence) v mozku. Roli zde hraje přitom samozřejmě kofein, který je v ní obsažený.
Pitím kávy ke zdraví?
Pro milovníky kávy to je skvělá zpráva a způsob, jak si své dva šálky denně obhájit. Ale pokud mezi ně nepatříte, existují i jiné způsoby, jak Alzheimerově chorobě předcházet. Mezi ně patří procvičování svého mozku, pravidelný pohyb či úprava jídelníčku. Káva totiž přeci jen může být návyková a u některých jedinců vést k nezdravému zvýšení krevního tlaku.