Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Netušila jsem, že rakovinu plic může mít i nekuřák. Když mi ji diagnostikovali, byl to pro mě šok, říká Ilona Mančíková

Ilona Mančíková není jen obyčejná podnikatelka a filantropka, ale především inspirativní žena, která se rozhodla pozměnit svůj postoj k životu poté, co jí doktoři diagnostikovali rakovinu plic. Jedna z nejvlivnějších žen Česka, celoživotní nekuřačka a vyznavačka zdravého životního stylu nám pro Marianne.cz prozradila svůj příběh i odhodlání pomáhat pacientům s touto diagnózou skrze organizaci Moje plíce. Kdo se má mít před touto nemocí na pozoru? A jak funguje prevence?

Kdy jste si uvědomila, že je potřeba změnit svůj postoj k životu?

V roce 2021, kdy mi byla diagnostikovaná rakovina plic, nastal v mém životě velký přelom. Byl to opravdu šok, protože jsem do té doby nevěděla, že i nekuřačka může onemocnět rakovinou plic. V té době mi bylo 43 let a měla jsem za to, že vyznávám poměrně zdravý životní styl. Diagnóza výrazně změnila můj pohled na život, stejně jako moje návyky.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina plic ohrožuje i nekuřáky. Příznaky se projevují až v pokročilém stadiu

Počet vykouřených cigaret za celý život byste spočítali na prstech jedné ruky? Nebo dokonce patříte k lidem, kteří kouření nikdy nevyzkoušeli? Ať tak či onak, rozhodně byste měli vědět, že rakovina plic se týká i nekuřáků.
marianne.cz

Takže změna přišla po zjištění diagnózy?

Už rok před touto diagnózou jsem si prošla syndromem vyhoření, kdy mi vše spadlo na hlavu a měla jsem pocit, že nemám důvod se dál snažit. Mám vlastní společnost a podnikám dlouhou řadu let. Kdo si tím prošel, ví, že je to apatie, kdy se vám nic nechce a nemáte z ničeho radost. Bylo to v době Covidu a už dlouho jsem jela tzv. na plný plyn a ignorovala drobné náznaky, kterými se tiše syndrom vyhoření plížil.

Jakým způsobem jste se rozhodla syndrom vyhoření řešit?

V prosinci 2020 jsem si koupila jednosměrnou letenku do Kostariky. Z jednoho měsíce, kdy jsem si chtěla srovnat myšlenky, cvičit jógu a meditovat, se staly čtyři měsíce. Z počátku jsem měla výčitky, že mrhám čas a nic nedělám, ale já vnitřně cítila, že potřebuji zůstat, že je to dobře. A kdy jindy si udělat čas na sebe, než v ojedinělé době pandemie, kdy se najednou zastavil čas? Začala tak moje cesta k sebepoznání a sebelásce

Čemu jste se na Kostarice převážně věnovala? 

Zapojila jsem se do dobrovolnického programu a pracovala na kávové farmě, procestovala jsem celou zemi. Začala jsem čelit svým strachům, od banálních pavouků až po panické ataky, kvůli kterým jsem se začala bát vln a oceánu. Pracovala jsem sama na sobě a snažila se přijít na to, proč se mi panické ataky dějí.

Mohlo by se vám líbit

Michaela Duffková: Máme jasnou představu o tom, jak vypadá alkoholik. Spousta lidí proto mylně odmítá vlastní problém s pitím

Michaela Duffková je inspirativní žena s duší bohéma. Její jméno v poslední době rezonuje veřejností díky filmu Zápisník alkoholičky, který měl premiéru 11. července. Příběh v něm vypráví o Michaele, která, stejně jako mnoho dalších žen, propadla alkoholismu. Během náročné léčby začala psát blog, který se stal fenoménem a pomohl mnoha lidem. Od té doby napsala tři knihy, založila soukromé centrum pro léčbu závislostí Alkos a stala se inspirací pro film, který ukazuje syrovou realitu závislosti na alkoholu.
marianne.cz

Přišla jste na to i bez pomoci terapeuta?

Postupně jsem rozklíčovala to, co se mi dělo za posledních deset a víc let a udělala jsem si inventuru v hlavě. Přišla jsem na spoustu zajímavých věcí, ať už to byla traumata z brzkého odchodu mých rodičů, trauma z rozvodu, neshody s partnerem i fakt, že jsem si zvolila obchodního společníka, se kterým jsme nebyli na stejné vlně. Zkrátka jsem si uvědomila, že pracuji nepřetržitě od 16 let a neustále mám pocit, že něco musím. Tady jsem nic nemusela. Paradoxně jsem byla v nejlepší psychické pohodě a fyzické kondici za posledních několik let. Do Česka jsem se vrátila v dubnu a v květnu mi řekli, že mám pravděpodobně rakovinu plic.

Čtyři měsíce na Kostarice jsem byla v té největší psychické pohodě a nejlepší fyzické kondici. Vrátila jsem se v dubnu a v květnu mi řekli, že mám rakovinu plic.

Jak jste takovou šokující zprávu ve svém rozpoložení přijala?

Byl to šok, ale zpětně jsem si uvědomila, že kdyby mi toto řekli před Kostarikou, kdy jsem byla úplně na dně, naprosto mě to zničí. Nezvládla bych to s takovým nadhledem. Moje reakce byla taková, že jsem informaci přijala a začala zjišťovat, co vlastně tato diagnóza obnáší a co mě čeká.

Jak se vůbec přišlo na to, že s vámi není něco v pořádku?

Když jsem se vrátila z Kostariky, chtěla jsem využít toho, v jaké jsem kondici a po dnech strávených surfováním a cvičením jógy jsem v tom chtěla pokračovat i doma. Začala jsem cvičit, ale často mi docházel dech. Trenér mi doporučil podstoupit zátěžový test. Ukázalo se, že to byl můj anděl strážný, který mi zachránil život. Rakovina plic nemá dlouho žádné příznaky. Když se projeví, už bývá často pozdě a pacientům pak donedávna zbýval rok až dva života. Naštěstí díky moderní léčbě se tato prognóza zvyšuje až na pět let. Jediné, co se projevovalo u mě, bylo zadýchávání. Tomu ale nepřikládáte velký význam. Po zátěžovém testu mě poslali na rentgen plic a zjistili nález. Série vyšetření v několika měsících nakonec se ukázala, že se jedná o zhoubný nádor v raném stádiu, který se zvětšuje.

Dnes vím, jaké obrovské štěstí jsem měla, takových ranných stádií se odhalí ročně cca 10% ze všech 6.500 pacientů.

Pro jaký postup se lékaři ve vašem případě rozhodli?

Vzhledem k umístění, velikosti a podezření na zhoubný nádor se doktoři rozhodli pro operaci. Bylo to s odstupem času, protože se dlouho nemohli shodnout, co přesně na plicích mám. Dnes už za pomoci AI je možné provést správnou diagnózu mnohem dříve. Operace trvala sice déle, než bylo v plánu, ale po probuzení mi pan doktor sdělil, že vše dobře dopadlo. Čekalo se na výsledky, zda se rakovina nedostala do mízních uzlin, což by znamenalo chemoterapii nebo další léčbu, ale naštěstí tomu tak nebylo. Po šesti dnech jsem odcházela z nemocnice „jen“ se třemi dírami v hrudníku. Za měsíc mi bylo mnohem lépe a po čtyřech měsících jsem lyžovala na modré sjezdovce. Nyní chodím na pravidelné kontroly na onkologii.

Víte, čím byla u vás rakovina plic způsobena, když jste celoživotní nekuřačka?

Když člověk dostane takovou životní lekci a druhou šanci, zamyslí se nad tím, co udělal špatně a proč se to stalo. Kdybychom na tohle znali odpověď, tak není tolik rostoucích případů u mladých lidí. 20 % diagnostikovaných pacientů jsou nekuřáci, bohužel převažují ženy a jejich počet roste. Začíná se víc mluvit o tom, jak stres a psychika má vliv na vznik onkologického onemocnění. Vždy se jedná o více faktorů, ve kterých stres hraje svou roli. Je to i pasivní kouření, genetika, prašné či jinak toxické prostředí, těžké kovy, v posledních letech se hovoří se o kvalitě vzduchu.

Může mít vliv na vznik rakoviny i něco, co bychom nečekali? 

Já po třech letech zjišťuji, že mám určité potravinové alergie a intolerance, o kterých jsem možná věděla, ale neřešila jsem je. Nijak mě neomezovaly. Ale právě ony mi způsobovaly chronický zánět v těle, který spolu se stresovou zátěží a prodělaným covidem oslabily imunitu, čímž mohlo vzniknout podhoubí pro nádorové onemocnění. A přestože oba moji rodiče zemřeli na rakovinu, genetika v tomto případě nehrála roli. Jaký je přesný důvod vzniku rakoviny u mě ale nevím a zřejmě se nikdy přesně nedozvím. Vím ale, že dnes mám více informací ohledně prevence, znám lépe můj zdravotní stav, naslouchám svému tělu, cíleně o sebe pečuji. A to nejen o tělo ale i mysl, přikládám význam svým emocím, starám se více o své duševní zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Nenech to náhodě! Rakovina děložního čípku už si nemusí vyžádat život žádné ženy

Přibližně 800 českých žen ročně slyší od lékaře diagnózu rakoviny děložního čípku. Celosvětově se jedná o čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. Připojte se k celosvětové iniciativě NENECH TO NÁHODĚ!
marianne.cz

Kdy přišel nápad na založení pacientské organizace Moje plíce, díky které pomáháte dalším pacientům?

Jelikož jsem se nechtěla smířit s tím, že jsem měla zkrátka smůlu, začala jsem víc pátrat po tom, proč mě tato nemoc potkala. Vzdělávala jsem se, zapojila do činnosti jako dobrovolník organizace Amélie, která pomáhá různým onkologickým pacientům. Mého příběhu si na instragramu všiml časopis Forbes a díky tomu jsem se dostala do kontaktu s Lucií Hampejzovou a Robinem Hoškem, se kterými mě spojuje nejen diagnóza, ale také to, že jsme celoživotní nekuřáci. Začala jsem dělat Lucii parťáka a podporovala ji a napadlo mě, že já nikoho takového neměla, přitom určitě nejsem jediná nekuřačka, která bojovala s rakovinou plic. Měla jsem potřebu lidem říct, že to může postihnout kohokoliv, i když se o sebe starají, jak nejlíp umí. Rozhodli jsme se tedy založit spolek Moje plíce, který je jediný svého druhu v tom, že se výhradně věnuje diagnóze rakoviny plic.

Čemu všemu se spolek Moje plíce věnuje?

Především šíření povědomí o riziku vzniku nádorového nemocnění plic a o možnosti prevence jakým je např. screening plic, o kterém veřejnost příliš neví. Máme za sebou již několik kampaní, ve kterých nás podpořilo spoustu lidí včetně známých osobností, především pak Tomáš Břínek alias TMBK, který se stal ambasadorem naší kampaně Buď cool a nehul, a který i díky našemu spolku přestal kouřit.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu je nejčastějším nádorem u žen a její výskyt stoupá

Říkám to při každé prohlídce: A nezapomeňte si jednou za měsíc prohmatat prsa. Většinou pacientky jen přikývnou. Nedávno ale jedna z nich odpověděla: Ano, paní doktorko, prohmatám, ale už jen to jedno.
marianne.cz

Jaké další kampaně v dohledné době pořádáte?

Právě 1. listopadu startuje již druhý ročník kampaně Nekašli na to, která má za cíl informovat o tom, jaká jsou rizika vzniku rakoviny plic, jaké jsou příznaky a jaká je možná prevence. Už tři roky je spuštěn screeningový program, který je určen pro úzkou rizikovou skupinu kuřáků a bývalých kuřáků ve věku 55 – 74 let. Problémem je, že spousta lidí, kteří se o tom dozví, nejdou na vyšetření ze strachu. Snažíme se přimět lidi, aby se nebáli, protože nevědět o rakovině je mnohem horší, než o ní vědět. Je nezodpovědné i vůči svému okolí nepodstoupit určité kroky, které nás mohou zachránit, když víme, že možnost tu je. I mně včasné odhalení zachránilo život. Pokud se vyšetření budeme ze strachu bránit, stejně nás to jednou dostihne a pak už může být pozdě.

Nejít na prevenci rakoviny plic je nezodpovědné vůči naší rodině a blízkým.

Jak spolek Moje plíce ovlivnil konkrétně váš život?

Zásadně. Ubrala jsem nohu z plynu, z byznysové sféry jsem se přesunula částečně do neziskové činnosti, kde se zkušenosti z řízení firmy, PR a marktingu hodí. Což neznamená, že bych s byznysem skončila úplně, mé zkušenosti jsou pro práci v neziskovém sektoru důležité, ale chci si už pracovní nálož dávkovat jinak. Potkala jsem díky spolku mnoho zajímavých a skvělých lidí, více rozumím jak funguje naše zdravotnictví, mám možnost se podílet na systémových změnách. Uvědomuji si, že můžeme díky naší aktivitě pozitivně ovlivnit tisíce lidí a tisícům zachránit život. To je velká výzva i zodpovědnost.

Ilona Mančíková

Známá česká podnikatelka a topmanažerka v oblasti realit se před časem otevřeně svěřila se svou zkušeností s onkologickou nemocí, kdy jí diagnostikovali rakovinu plic. Po úspěšné operaci a léčbě se tato celoživotní nekuřačka a sportovkyně rozhodla aktivně zapojit do osvěty a problematiky prevence onkologických nemocí. Spolupracovala s několika organizacemi a před časem se dvěma dalšími onkologickými pacienty založila pacientskou organizaci Moje plíce, z. s., která se věnuje podpoře pacientů s rakovinou plic, advokacii, osvětě a prevenci „Poskytujeme emocionální, informační a praktickou podporu pacientům a jejich rodinám, abychom jim pomohli zvládnout obtížnou situaci. Obhajujeme práva pacientů, zajišťujeme přístup k potřebné zdravotní péči a novým léčebným možnostem. Šíříme informace o rakovině plic, rizikových faktorech a významu včasné diagnózy, abychom zvýšili povědomí veřejnosti o této nemoci,“ uvádí pro časopis Forbes ke svým aktivitám Mančíková.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Jak vytvořit vyvážené jídlo? Radíme, co by měl obsahovat jídelníček a na které potraviny si dát pozor

Jak vytvořit vyvážené jídlo? Radíme, co by měl obsahovat jídelníček a na které potraviny si dát pozor

Zdraví
Jak vydržet u cvičení? Trenérka Hana Číčelová radí, jak začlenit pohyb do hektického života

Jak vydržet u cvičení? Trenérka Hana Číčelová radí, jak začlenit pohyb do hektického života

Zdraví
Do posilovny nemusíte: Nejlepší domácí cvičení s vlastní vahou, díky němuž posílíte celé tělo

Do posilovny nemusíte: Nejlepší domácí cvičení s vlastní vahou, díky němuž posílíte celé tělo

Zdraví
Proč v dospělosti ztrácíme přátele? Osamělost můžeme cítit, i když nás obklopuje spousta lidí

Proč v dospělosti ztrácíme přátele? Osamělost můžeme cítit, i když nás obklopuje spousta lidí

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM ANNA BRANDEJS + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM ANNA BRANDEJS + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit