Muži nemají dělohu, nerodí, tudíž logicky netrpí porodem fyzicky jako ženy. O tom žádná. Ovšem to neznamená, že je pro ně porod snadný psychicky.
Až 90 % mužů je u porodu a jsou vystaveni riziku, že budou svědky i určitých komplikací, což v nich může vyvolat strach, že přijdou o matku a dítě. Ten se na nich může podepsat a vést až k PTSD, což je zkratka pro posttraumatickou stresovou poruchu.
Jedná se o úzkostnou poruchu způsobenou nějakými stresujícími děsivými událostmi, které se často vrací prostřednictvím náhle vyskakujících vzpomínek a nočních můr. Nejprve byl termín spojovaný pouze se zážitky mužů z války, kde byli svědky nepředstavitelných hrůz. Ovšem později byla definice zformulována tak, aby zahrnovala i události, kdy osoba „byla svědkem vážného fyzického ohrožení nebo zranění sobě nebo jiným a při které tato osoba reagovala pocity strachu, bezmoci nebo hrůzy“.
Tato definice tak může zahrnovat i porod. Obvykle se postnatální PTSD týká rodiček, které se setkaly s obtížným porodem, se špatnou péčí a podporou během porodu či s nedostatkem empatie a soucitu ze strany nemocničního personálu. Může se ale stejně tak týkat i mužů, kteří se báli, že je ztratí. Zároveň se může vyskytnout u mužů, kteří trpí úzkostí, mají menší počet dětí, setkali se s neplánovaným těhotenstvím či mají pocit menší jistoty při zvládání porodu.
Že se s PTSD po porodu setkali i muži, prokázal nejeden výzkum. Dle britské studie Susan Ayersové a studie Rachel Bradleyové a jejich spolupracovníků se vyskytuje až u 8% mužů. Projevuje se podle nich konkrétně pocitem strachu a úzkosti, vyskakováním vzpomínek na porod, nočních můr, potížemi ve vztahu s partnerem i se sexuální intimitou a problémy v navázání vztahu s dítětem.