Rozdíl mezi mužskou a ženskou depresí
Ačkoliv odborníci v některých případech neeticky využívají znalosti genderových rozdílů v přístupu ke svým pacientům či pacientkám, čímž je automaticky reprodukují, je mužská a ženská deprese v některých ohledech jiná. Konkrétně má mnohdy odlišné spouštěče a projevy, které jsou často spojeny s tradiční genderovou rolí mužů a žen ve společnosti.
Spouštěčem deprese u mužů bývá dle autorů knihy Muži nepláčou? nejčastěji chybějící uznání v práci, odchod do důchodu, nezaměstnanost, vztahové problémy, rozchod nebo rozvod, single život a sociální izolace, neplánované těhotenství partnerky nebo narození dítěte a chronická onemocnění.
Naopak u žen zmiňuje Sarah Rosenfield ve své práci zabývající se odlišností deprese u mužů a žen jako častou příčinu deprese nízkou sebeúctu, naučenou bezmocnost v procesu socializace, smutek z toho, že něco nemají, ale zároveň kvůli společenským bariérám toho ani nemohou dosáhnout, závislost na ostatních a tradiční rozdělení rolí v domácnosti. Další studie potvrzují, že specifickým spouštěčem deprese u žen může být také menopauza, těhotenství či porod.
Obecně Rosenfield mezi příznaky deprese řadí proměnlivost nálady, pocity smutku, lhostejnosti a osamění; dále negativní sebepojetí s pocity viny, sebeobviňování a výčitek; ztrátu energie spojenou se ztrátou zájmu o obvyklé činnosti a sex; problémy se spaním, požíváním potravy a horší koncentraci. Tyto příznaky deprese se mohou objevit u obou pohlaví, muži a ženy na ně však odlišně reagují, jak již bylo zmíněno výše, ženy se s nimi obvykle svěří svému okolí, zato muži je spíše řeší alkoholem.
Pokud si některých z těchto příznaků všimnete mezi svými blízkými, i když to jsou muži, řešte to s nimi. Deprese se jich skutečně může týkat, stejně jako žen.