Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

V dnešním uspěchaném světě je stále těžší najít chvíli klidu a soustředění. Práce, rodina, sociální sítě – všechny tyto věci nás neustále rozptylují a mohou vést k pocitu neustálého stresu a vyčerpání. Jestliže se cítíte, že vám chybí schopnost plně se soustředit a jednat v klidu, nejste v tom sama. Dobrou zprávou je, že existuje technika, která vám může pomoci – mindfulness. O co jde a jak na to?

Veronika Zvonková | 28. 06. 2024

Co je to mindfulness?

Mindfulness, česky často překládáno jako všímavost, je forma meditace, která se zaměřuje na plné uvědomění přítomného okamžiku. Jde o schopnost věnovat plnou pozornost tomu, co se děje tady a teď, bez posuzování, hodnocení a očekávání. Opakem je nevšímavost, kdy jsme v podstatě řízeni autopilotem. Jednáme impulzivně, myšlenkami jsme úplně někde jinde a reagujeme roztržitě. Cítíme také napětí a často nám chybí schopnost logického uvažování a prioritizování. Mindfulness nám naopak pomáhá zpomalit, zklidnit se a zlepšit naši schopnost soustředit se. Mimo jiné také dlouhodobě pomáhá redukovat stres, napětí a přispívá k našemu psychickému i fyzickému zdraví.

    Mohlo by se vám líbit

    Znáte fenomén jménem mindfulness?

    Namísto cesty do ašramu si naordinujte techniku mindfulness.
    marianne.cz

    Jaké jsou přínosy mindfulness?

    Pokud pravidelně budete mindfulness trénovat, z dlouhodobého hlediska můžete zpozorovat mnohá zlepšení v různých oblastech vašeho života. Jde především o zlepšení samotné koncentrace. Naučíte se pracovat více vědomě a jakoukoli činnost budete dělat, nestane se, že na něco zapomenete nebo zkazíte v důsledku rozptýlení. Posílíte schopnost naučit se být tady a teď a to vám přinese daleko klidnější mysl a daleko lepší výsledky. Díky tomu přichází na řadu eliminace stresu. Pokud se dokážete vědomě zamyslet nad tím, co se právě teď děje, uvědomíte si také to, že možná není vůbec potřeba jednat v afektu. Posílíte emoční inteligenci, takže vaše komunikační schopnosti budou daleko lepší a sebevědomější. Kromě zlepšení duševního zdraví vám mindfulness dokáže pomoci s kvalitou spánku.

    Mohlo by se vám líbit

    Lék na stres i pomocník pro šťastnější život aneb Objevte sílu mindfulness

    Najít si v dnešní uspěchané době čas pro sebe je mnohdy oříšek. Odbíháme od jednoho úkolu ke druhému, vyřizujeme e-maily mezi přípravou dětí do školy a plnou pozornost věnujeme jen máločemu. Koncentrace pokulhává a spolu s ní i energie, naopak vlna stresu se na nás valí rychlostí, které se nestačíme divit. Věřte nebo ne, tenhle zažitý „řád“ můžete jednou provždy otočit ve svůj prospěch.
    marianne.cz

    Jak s mindfulness začít?

    Nejdůležitější je najít si klidné místo, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Stačí vám opravdu jen pár minut denně. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte na záda, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Vnímejte jen hluboké nádechy a uvolňující výdechy. Nic jiného. Snažte se nevěnovat pozornost okolnímu dění. Právě teď byste měla být jen vy. Tady a teď a váš dech. Jakmile dokážete soustředit pozornost jen na dýchání, zkuste začít vnímat i to, co se děje okolo vás. I tomu, co se děje ve vás. Nehodnoťte ani neposuzujte nic z toho, co se děje. Nijak se nesnažte pojmenovávat vaše pocity a dávat jim důvody. Prostě je jen vnímejte. Pokud vám to nejde, vraťte se zpátky k dechu a soustřeďte se na dýchání tak dlouho, dokud se vám nepodaří držet pozornost bez jakékoli myšlenky. Není to jednoduché a rozhodně vám to nepůjde hned. Zkuste začít s pěti minutami denně a postupně prodlužujte dobu, kterou chcete cvičení věnovat.

    Mohlo by se vám líbit

    Jak být šťastnější? Stačí vám k tomu 3 sekundy, tvrdí expert na mindfulness

    Často se říká, že štěstí je kolem nás, jen ho vždy neumíme rozpoznat a ocenit. A ke stejnému závěru došel i Chad-Meg Tan, bývalý pracovník Googlu, který do společnosti vstoupil už v roce 2000, nicméně záhy pro své kolegy začal vést i mindfulness kurzy – tedy umění uvědomovat si a užívat přítomný okamžik.
    marianne.cz

    Tipy pro každodenní mindfulness

    Mindfulness můžete začlenit do svého každodenního života i jinými způsoby:

    • Mindful eating: Věnujte plnou pozornost jídlu. Vnímejte jeho chuť, vůni a texturu.
    • Mindful walking: Při chůzi se soustřeďte na každý krok, vnímejte pohyb svého těla a kontakt se zemí.
    • Mindful listening: Když s někým mluvíte, věnujte mu plnou pozornost. Snažte se naslouchat, aniž byste přemýšlela o tom, co odpovíte.
    Mohlo by se vám líbit

    5 způsobů, jak vám může mindfulness pomoci dosáhnout orgasmu

    Každý má intimní život, ne každý si ho ale dokáže užívat. Nemusí to přitom být složité. Britská psychosexuální a vztahová terapeutka Kate Moyle nedávno odhalila, jak v této oblasti může pomoci mindfulness.
    marianne.cz
    Zdroj článku
    Marianne je i na sociálních sítích:

    Související články

    Zdraví
    Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

    Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

    Zdraví
    Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

    Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

    Zdraví
    Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

    Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

    Zdraví
    Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

    Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

    ×
    • Marianne
    • 1 099 Kč
    • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
    • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
    • Předplatit