Syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření definuje Světová zdravotnická organizace jako onemocnění vznikající z dlouhodobého pracovního stresu. Mnoho lidí má za to, že se týká především právníků a manažerů, ale na druhu profese zase tolik nezáleží. I to je důvodem, proč jím trpí každý pátý Čech. A během koronavirové pandemie narostlo množství jeho výskytu o 15 %.
Jeho název není ohni podobný náhodně. Vzniká tak, že se člověk pro svou práci zapálí a pak pro ni hoří a hoří. Jenomže potom nedbá tolik na to, zda má z čeho hořet, a tak dohoří.
„Chronický stres, nezdravý životní styl a často také nevhodné pracovní podmínky. To vše může vést k syndromu vyhoření, který se objevuje i u psychicky úplně zdravých lidí,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se duševnímu zdraví věnuje v rámci kampaně Dobré nitro.
Příznaky syndromu vyhoření
Počáteční fáze syndromu vyhoření poněkud paradoxně začíná v momentě, kdy má člověk extrémní energii, jede naplno a dává do své práce všechno a neohlíží se na to, co padá v okolním světě, jako například v tom soukromém. Potom ale dojde k nárůstu pocitu frustrace a k postupnému ztrácení smyslu práce, což vede ke ztrátě energie a může to vést k celkové apatii dotyčného, tedy přemýšlení nad svou existencí, jelikož v tu chvíli má pocit, že je pouze kolečko ve stroji.
„Věci, které pro mě byly předtím snadné, se staly těžkými. Nebyla jsem motivovaná, nezajímala jsem se nebo nebyla natěšená na skvělé nadcházející věci a nenáviděla jsem se, když jsem nedělala úplně nejvíc. Všechno mi přišlo nesmyslné. Moje dříve motivační taktika se stala předmětem mých vlastních posměšků. Přesto jsem se snažila a pracovala tvrději, abych odvedla dobrou práci v těžkém prostředí. A neuspěla jsem,“ píše pro Stylist Alicia Lutes.
Mezi základní psychické příznaky patří vedle únavy i pokles výkonnosti a kreativity, deprese, úzkosti a pocity zklamání, poruchy paměti a soustředění, neschopnost uvolnit se i citová otupělost a apatie. Syndrom vyhoření může ale také výrazně ovlivnit fyzické zdraví. Objevují se poruchy trávení a dýchání, pokles libida, poruchy spánku, vysoký krevní tlak, pocity vyčerpání i větší náchylnost k návykovým látkám.
Jak si se syndromem vyhoření poradit
Díváte se na pracovní e-maily hned po probuzení? Dostáváte neustále pracovní oznámení, i když cvičíte, nebo připravujete večeři? Vypijete každý večer reflexivně půl láhve vína? Pokud jste si odpověděli ano a k tomu jste u sebe zpozorovali některé výše zmíněné příznaky, nejspíš jste se setkali se syndromem vyhoření. Zde jsou tipy, co nyní můžete udělat, abyste se s ním vypořádali.
-
Naordinujte si péči o sebe. Něco tak jednoduchého, jako je ztišení upozornění po určité hodině nebo závazek šetřit si víno pouze na víkendy, může mít obrovský dopad na tento neustálý pocit zdrcenosti. Pokud k tomu začnete meditovat a dělat věci, co vás těší, například nějaké koníčky, tak teprve uvidíte, jaké divy to dokáže.
-
Změňte svou rutinu. Například namísto ranního pročítání e-mailů si užijte pomalé ráno. Potom vám práce půjde lépe od ruky.
-
Stanovte si hranice. Svou práci můžete milovat, ale stále je to jen práce. Stanovte si pracovní hranice a udělejte si čas na svůj soukromý život.
-
Neodkládejte to cvičení. Vyplavuje ve vás endorfiny, hormony štěstí. A pokud budete cvičit, tak nesledujte svůj pracovní telefon.
-
Vyhledejte odborníka. Terapie vám pomůže, jak to vše zvládnout. To lze případně udělat i přes online platformy, jakou je například služba Hedepy, která nabízí online terapie a která měla v loňském roce ve všech zemích (8), kde je přístupná o 410 % online terapeutických sezení více než v roce předchozím. Pomoci může také aplikace VOS.health či Nepanikař.