Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Máte příliš nízký krevní tlak? Vyzkoušejte 7 způsobů, jak ho spolehlivě zvýšit a cítit se lépe

Většina dostupných doporučení hovoří o tom, co dělat, když máme vysoký tlak. Spousta lidí se ale potýká s opačným problémem, tedy s nižšími hodnotami krevního tlaku. Bývají to většinou ženy. Pro život sice není tak velkým ohrožením jako ten extrémně vysoký, i tak s ním ovšem souvisí mnohá nepohodlí. Příkladem může být velká únava, pocity na omdlení, rozostřené vidění, bolest hlavy, celková slabost. Co je příčinou velmi nízkého tlaku a jak ho snadno zvýšit, abyste se cítili lépe?

Liv Boková | 8. 04. 2024

Co je nízký krevní tlak

Nejprve je potřeba si uvědomit, jaká hodnota krevního tlaku je normální. Měří se tlak systolický, horní hranice tlakové vlny, a tlak diastolický, který odkazuje na dolní tlakovou vlnu. Oba se vyjadřují ve formě zlomku, například 120/80, a v jednotkách mm rtuťového sloupce. Za normální tlak podle Institutu klinické a experimentální medicíny považujeme hodnoty systolického tlaku 120 až 129 a diastolického 80 až 84. Vysoký normální tlak se pohybuje mezi 130 a 139 a 85 a 89, následuje mírná hypertenze s hodnotami 140 až 159/90 až 99. Nízký krevní tlak, hypotenze, je při hodnotách 90/60 a nižších. Hodnoty mezi 120/80 a 90/60 jsou stále považovány za tlak normální.

Příčiny nízkého krevního tlaku 

Hypotenze může mít několik příčin. Obecně jde o to, že srdce nezvládá do cév pumpovat dostatek krve nebo se cévy při průtoku krve správně nestahují a nedokážou udržet potřebný tlak krve. K nízkému krevnímu tlaku vede dehydratace organismu nebo krvácení, nedostatek vitamínů a jiných potřebných živin v jídelníčku, špatná fyzická kondice. Dalšími příčinami jsou prudká alergická reakce (anafylaktický šok), nevhodná léčba kardiovaskulárních chorob, onemocnění nebo poškození periferních nervů související například s roztroušenou sklerózou. Velmi nízký tlak mají také lidé s onemocněním štítné žlázy, ledvin, srdce nebo mozku.  

Mohlo by se vám líbit

Přestaňte jíst bílý a hnědý cukr: Zde je, co se stane s vaším tělem

Sacharidy ve stravě potřebujeme, ty zdravé, z ovoce, zeleniny, luštěnin nebo celozrnných obilovin. Bílý cukr = bílý jed, dočtete se často. Ve skutečnosti jedem není, pokud to s jeho konzumací nepřeháníme. Většina lidí to ale dělá a přijímají tak přemíru prázdných kalorií, což vede k přibírání i k nemocem. Vyřazení přidaného cukru z jídelníčku má spoustu přínosů.
marianne.cz

Jak se projevuje nízký krevní tlak

Řada lidí má nízký krevní tlak po většinu života a hypotenze je nijak zvlášť neomezuje či neovlivňuje. Nejde o nemoc a není nebezpečná. Rozhodně také nebolí, ale způsobuje různá nepohodlí, některá i dost nepříjemná. Patří mezi ně například bledost, únava, bolesti hlavy, hlava se točí, když vstáváte, mdloby, poruchy soustředění, studené ruce a nohy, pocení, zvonění v uších, rozostřené vidění, nespavost, rychlý tlukot srdce, případně krátkodobá ztráta vědomí, pokud tlak klesne velmi rychle. Tyto obtíže mohou zvýšit riziko pádů a hrozí tak i zranění. Život ohrožujícím akutním stavem je šok způsobený masivním rychlým poklesem tlaku.

7 tipů, co dělat ke zvýšení nízkého tlaku

Vyzkoušejte je a vypozorujte, které budou fungovat právě vám. Pak si můžete jednotlivé možnosti různě kombinovat podle aktuální potřeby.

1. Dodržujte pitný režim

Pijte dostatek čisté filtrované vody, kterou případně můžete vylepšit pár kapkami citronu, bylinkových a ovocných čajů. Množství přizpůsobte vaší váze a také fyzickým aktivitám, v létě je potřeba vzhledem k většímu pocení pít více. Obecně platí, že je optimální vypít denně 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti a zároveň přibližně 1 ml vody na 1 kcal přijaté potravy. Pijte i kávu a čaj s kofeinem, které dočasně zvyšují krevní tlak stimulací kardiovaskulárního systému a zvýšením srdeční frekvence. Myslete však na to, že káva a černý čaj odvodňují, proto k nim vždy přidejte sklenici vody. Raději zapomeňte na alkohol, který snižuje krevní tlak i 12 hodin po vypití.

2. Nebojte se soli

Zatímco při vysokém krevním tlaku je potřeba konzumaci soli co nejvíce zregulovat, při nízkém je naopak žádoucí. Zjednodušeně to funguje tak, že sodík obsažený v soli přispívá k zadržování vody v těle. V důsledku toho stoupá objem tekutin v krevním oběhu a to vede ke zvýšení krevního tlaku.

3. Zvyšte příjem vitamínů B9 a B12

Příliš málo vitamínu B9, tedy kyseliny listové nebo také folátu, a B12 vede k určitému typu chudokrevnosti, jejímž důsledkem je nízký krevní tlak a únava.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít kávu: Ženám tato změna prospěje v mnoha směrech

Ranní káva z oblíbeného hrníčku, milé posezení s kamarádkou nebo rodinou u kávy, chvilka jen pro sebe v oblíbené kavárně s šálkem cappuccina. Tyto vzácné momenty dělají život krásnější a vlastně i zdravější, pokud pijeme kávu a přijímáme kofein nejen v ní obsažený s mírou. Ne každému ale dělá káva dobře, pak je lepší si najít příjemnou alternativu. Můžeme být na kávě závislí? Co pozitivního se stane, když ji přestaneme pít? Souvisí s tím i nějaké problémy?
marianne.cz

4. Kvalitně a pravidelně jezte

Součástí prvního jídla dne by měly být bílkoviny, například ve formě ovesných vloček, chia semínek, sýru cottage, vajec, jogurtu či mléka. Konzumujte lehčí a dobře stravitelná jídla, raději častěji a v menších porcích. Ke každému jídlu přidejte zeleninu nebo menší množství ovoce.  

5. Vstávejte pomalu

Při ranním vstávání z postele, nebo v průběhu dne z křesla či židle po delším sezení, se zvedejte pomalu. Z lehu na zádech se nejprve otočte na bok, s pomocí paží se pozvolna přizvedněte do sedu, z okraje postele spusťte nohy na podlahu a opět pomalu si stoupejte.

6. Cvičte a hýbejte se

Často a pravidelně se hýbejte, aby krev v organismu neustále proudila. V průběhu dne se snažte často měnit polohy při sezení, každou půl hodinu vstaňte a udělejte pár kroků. Před přesunem dopravními prostředky dejte co nejčastěji přednost chůzi. Choďte plavat a jezděte na kole. Pro akutní pomoc zkuste pochod na místě, který vám rychle rozproudí krev

7. Otužujte se

Otužování má příznivý vliv na hypotenzi a zároveň přispívá k posílení imunity a zlepšení nálady. Začněte tím, že budete při mytí obličeje a ve sprše střídat studenou a teplou vodu, později můžete vyzkoušet i studenou ranní sprchu.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit