Jaké jsou příznaky PMDD?
Příznaky PMMD jsou tedy podobné PMS, ale intenzivnější. Zde jsou vypsané nejrůznější z nich, na nichž se ženy shodly. Ale u každé dotyčné se mohou trochu lišit. Pokud tedy pociťujete před menstruací některé z nich, mějte se na pozoru.
Psychické
-
změny nálady
-
snadné rozrušení a pláč
-
nedostatek energie
-
menší zájem o činnosti, které běžně máte rády
-
pocit beznaděje
-
sebevražedné myšlenky
-
pocit vzteku nebo podrážděnosti
-
pocit úzkosti
-
pocit napětí
-
pocit přetížení nebo že je vše mimo kontrolu
-
potíže se soustředěním
Fyzické
-
pocit nafouknutí
-
změny chuti k jídlu, jako je přejídání nebo specifické chutě na jídlo
-
problémy se spánkem
-
zvýšený hněv nebo konflikty s lidmi kolem vás
-
rozrušenost
Jak se to dá léčit?
Na premenstruační dysforickou poruchou neexistuje bohužel přímo lék, ale dá se jistými způsoby ovlivnit. A sice antidepresivy typu SSRI (selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu) a hormonální antikoncepcí, jelikož PMMD souvisí právě s kolísáním hormonů a antikoncepce tyto výkyvy vypne a zajistí pravidelný příliv umělých hormonů. Vždy je ovšem potřeba se poradit s lékařem.
„Vyhledala jsem odbornou pomoc a poté, co mi několik praktických lékařů nedokázalo poradit, jsem se konečně setkala s doktorkou, která mi rozuměla. Popsala to slovy, která jsem chápala, a řekla mi, že jsem měla zvýšenou citlivost na reprodukční hormony, které moje tělo produkovalo, až do začátku menstruace. Zanedlouho poté jsem si nechala dát nitroděložní tělísko a pomohlo to,“ uzavírá Beth. Zmínila zároveň také, že když si jej nechávala měnit, její symptomy se obnovily. V tu chvíli jí pomohlo užívání nízké dávky fluoxetinu SSRI (jinak známého jako Prozac) a také si kolem PMDD plánovala volno v práci a především byla upřímná ke svým blízkým a lidem v práci ohledně toho, co se děje. „Předstírat, že se to neděje, mi nepomáhalo a jen mě to ještě více odcizovalo, znásobovalo mé příznaky a mátlo lidi, kterým na mně záleží,“ podotkla.