Očkování je por mnoho lidí děsivá věc. Zejména pro rodiče, kteří čelí tomu, že mu mají vystavit své malé děti. A ačkoliv je potřeba pozorovat reakce na očkování a v případě zvláštních vedlejších účinků je řešit se lékařem, koluje o očkování spoustu mýtů, které nejsou pravdivé.
Na ty se zaměřila zakladatelka organizace Loono, která se zaměřuje na prevenci nejrůznějších typů onemocnění – od rakoviny přes kardiovaskulární problémy až po reprodukční a duševní nemoci. „S vakcínou proti onemocnění covid-19 začaly být hlasy proti očkování slyšet více než kdy dříve. A s tím se ve veřejném prostoru stále hlasitěji opakovaly také nejrůznější mýty a dezinformace, které pochopitelně vzbuzují velké vášně. Proto jsme se v Loono rozhodli, že se zaměříme také na oblast očkování. Chceme lidem ukázat, jak funguje a že se ho opravdu nemusí bát,“ říká MUDr. Kateřina Šédová.
Nejčastější mýty o očkování a jejich vyvrácení
Očkování patří mezi nejdůležitější způsoby prevence infekčních chorob, tudíž se výrazně podílí na záchraně lidských životů. U onemocnění, na která dodnes neexistuje lék, je jedinou možností, jak snížit jejich výskyt mezi lidmi. Mezi ně patří například obrna, klíšťová encefalitida nebo žlutá zimnice. Aby byl výsledek očkování co nejúčinnější, je u infekčních nemocí zapotřebí dosáhnout kolektivní imunity, pro níž je obvykle nutná větší než 90% proočkovanost. Z toho důvodu je část očkování v Česku povinná ze zákona. Někteří lidé se ale bojí, aby je, či jejich děti, očkování doživotně nepoškodilo některými z následujících způsobů. Tuto problematiku objasnila Kateřina Šédová se svými kolegy z organizace Loono.
-
Očkování způsobuje autismus
Přesto, že veškeré příčiny autismus nejsou doposud odhaleny, je potvrzeno, že očkování není jednou z nich. Tento mýtus pochází ze studie Andrew Wakefielda publikované v roce 1998 v britském časopisu Lancet. Po důkladných nezávislých výzkumech však bylo prokázáno, že byl tento text záměrně klamavý a zavádějící. Andrew Wakefield byl vyškrtnut z registru lékařů a přišel o svou lékařskou licenci.
-
Některé vakcíny obsahují život ohrožující množství hliníku
Je pravda, že některé vakcíny obsahují hliník. Ten je ale obsažen i v dalších věcech kolem nás, a to včetně dětských příkrmů. Denní dávka hliníku je do množství 2 mg/kg hmotnosti dle vědeckých studií považována za minimálně rizikovou. Hliník ve vakcínách se nikdy této hranici ani zdaleka nepřibližuje.