Když se partneři rozhodnou, že chtějí mít rodinu, nastává vlna euforie. Nová etapa. Nový životní cíl. Ale cesta ke splnění tohoto snu je kolikrát trnitější, než si budoucí rodiče představovali.
Podle statistik České lékařské komory se u nás v posledních letech zvyšuje počet párů, které se potýkají s potížemi ohledně plodnosti. Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ty mohou mít různorodé příčiny, včetně endokrinních poruch, infekčních onemocnění, genetických faktorů, ale také životního stylu a stresu.
Kdy to začít řešit
Pokud se vám nedaří otěhotnět po prvních pár pokusech, není potřeba hned zoufat. „Je přirozené, že zplodit potomka přirozenou cestou je proces, který se někomu může podařit hned napoprvé, druhému může ovšem trvat i několik měsíců. Pravděpodobnost otěhotnění během jednoho nechráněného pohlavního styku je kolem 20-25 %, což se však s věkem postupně snižuje,” vysvětluje MUDr. Milada Brandejská z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF. Pokud se ale snažíte rok a stále to nejde, je dobré situaci začít řešit.
Běžná kontrola u gynekologa nestačí
Mnoho žen se domnívá, že stačí absolvovat preventivní prohlídky u gynekologa, aby věděly, že je vše v pořádku. Ultrazvuk, který gynekologové na preventivních prohlídkách běžně dělají, může cosi odhalit, ale mnohdy nestačí. „Preventivní prohlídka u gynekologa nezahrnuje vyšetření potřebná ke kontrole plodnosti, a antikoncepce může dokonce nepravidelnosti cyklu maskovat. Pokud chcete vědět, jak na tom opravdu jste, doporučuji nechat si plodnost vyšetřit komplexně na klinice reprodukční medicíny. Výhodou tohoto postupu je, že můžete svoje výsledky hned konzultovat se specialisty, kteří vám navrhnou další kroky,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE.