Kdy se jedná o depresi, či souvislost s jinými psychickými problémy
S prokrastinací a obavami o duševní zdraví může být těžké rozeznat, co se objevilo první. Uspěchané myšlenky a únava, které jsou symptomy psychických potíží, mohou ztížit plnění úkolů. Na druhou stranu odkládání věcí může vyvolat stres, který vede ke zhoršení psychického stavu. Nicméně, pokud se vás týká následovné, může vaše prokrastinace souviset s depresí.
-
Setrváváte v negativních myšlenkách.
-
Pochybujete, že úkol zvládnete.
-
Potýkáte se celkově s nízkým sebevědomím.
-
Jste unavení.
-
Necítíte se motivováni.
-
Jste nerozhodní.
S depresí a prokrastinací to funguje především tak, že úkol odložíte na čas, kdy na něj budete mít více energie. Ta ale stále nepřichází. A najednou nastane moment, kdy jej už vážně musíte udělat. V tu chvíli na sebe budete nejspíše naštvaní, že jste se špatně rozhodli a budete se obviňovat, že jste věc neudělali dříve. Navíc jste si během prokrastinace neodpočinuli, jelikož jste neustále mysleli na to, že úkol musíte později splnit, a tak jste v podstatě jen ztratili spoustu času. Zároveň budete pociťovat větší stres, jelikož věc děláte na poslední chvíli. A tak se ocitnete v bludném kruhu.
Prokrastinace může souviset i s dalšími psychickými problémy. Může být například známkou úzkosti, když se vyhýbáte úkolům ze strachu z nepříjemného výsledku. Navíc se lidé s úzkostí mohou cítit zahlceni, což může zahájení nějakého úkolu ještě ztížit. Zároveň může prokrastinace souviset i s ADHD, které se projevuje problémy s udržením pozornosti a snadným rozptýlením.