Kdy jsou barefoot boty pro děti vhodné a kdy se jim vyvarovat
Pokud sháníte pro vaše děti první botky a víte, že je jejich nožka i postoj těla jsou v pořádku (tedy pokud u nich není například riziko vrozené ortopedické vady), pak jsou barefoot boty velmi dobrou volbou. Děti ještě umí následovat své instinkty a přirozenost, kterou barefoot boty podporují. Zkrátka chodí tak, jak jim tělo přirozeně káže. A noha aktivně pracuje. Zejména vnímá a čte terén, kterému se dokáže kvalitně přizpůsobit. Zároveň došlap vychází ze všech prstů, především z palce.
„Barefoot umožňuje noze fungovat na 100 %. Pro zdravé nohy je to to nejlepší, co jim můžete dopřát,” doporučuje Edita Prošková, podolog, podiatr a fyzioterapeut.
Lze je samozřejmě zavést i u starších dětí a dospělých. Ale pokud je někdo delší dobu zvyklý na klasickou obuv, měl by s bosými botami začít opatrně. Náhlá změna může způsobit bolest například kolen či pat. V klasických pevných botách byli dotyční nejspíše naučení na jiné našlapování (což může být také příčinou bolesti). Většina lidí chodí přes patu, ale správně by se mělo našlápnout nejdříve na přední část chodidla. Odborníci k tomu doporučují chodit v barefoot botách pomaleji a dělat kratší kroky. „U dospělých a starších dětí, kteří přechází a začínají s barefoot botou, je dobré boty kombinovat. Barefoot botou zatížit a vhodnou klasickou botou nechat nohu i odpočinout. Pokud se to přežene, může se noha přetížit a ublížit si. Vždy je potřeba používat selský rozum a všeho s mírou,“ vysvětluje dětská fyzioterapeutka Černá.
S tím souhlasí i dětská lékařka Helena Jandová. „Pro začátek chození mi barefoot dává smysl. Nožka, která toho ještě tolik nenachodí, pomalinku trénuje, reaguje na nerovný povrch a učí se jeho vnímání. Pro zdatné chodce je ale dobré kombinovat oba přístupy – barefoot a klasické boty, například s vyklenutým středem, a tudíž využívat pozitiv obou přístupů. Tedy dost prostoru v barefoot botách a vhodné držení nožky v klasických,“ říká.
Vedle toho je dobré se zamyslet i nad tím, v jakém terénu vaše dítko chodí a kde mu budou bosé boty vyhovovat. Něco jiného je, když běhá v lese, nebo když šlape po tvrdém asfaltu a kostkách ve městě. Optimální není ani dlažba či plovoucí podlaha. Pro klouby jsou jednoduše příliš tvrdé a mohou jim uškodit. Záleží sice spíše na způsobu dopadu chodidla a zpracování energie z dopadu, ale jak zmiňuje fyzioterapeutka Černá, pro nohy je lepší pestrost. Tvrdý povrch je pro ně přinejmenším nepříjemný.