Extrémně plodný den
Znám však i páry, co to neustály. „Neřešili jsme nic jiného. Sex přestal být potěšením, ale vyčerpávající prací. Byla jsem schopná rozmluvit svému příteli služební cestu, protože připadala na den ovulace, tedy extrémně plodný den. Začala jsem uvažovat o adopci, ale partner si to nepřál. Nakonec jsme se rozešli,“ vyprávěla mi kamarádka Simona, přebornice na neúspěšná umělá oplodnění – má jich za sebou šest. Teď je jí 43 let, má nového přítele a znovu ji začal bavit sex. Simona tvrdí, že je smířená s tím, že děti možná nikdy mít nebude. „Na kliniku už nechci. Je to fyzicky a psychicky vyčerpávající kolotoč s nejistým výsledkem, a už na to nemám sílu,” tvrdí.
Terapeutka a psycholožka Ilona Haasová, která před deseti lety založila Společnost pro psychosomatickou podporu léčby neplodnosti, pracuje s páry, které to ještě nevzdaly. „Zatímco ženy často z neúspěchů viní sebe, muži situaci řeší po svém, větší pracovní vytížeností nebo třeba sportovní aktivitou. Muži také často tápou v tom, jak své partnerce v trápení ulevit. Vidí ji například, že pláče, ale nevědí, jak ji správně podpořit. Podle výzkumu, který jsme na toto téma dělali, se ukazuje, že ženám nejvíce pomáhá, když jim muž své pocity ukáže a neskrývá je,“ říká terapeutka.
Zmiňuje také častý problém partnerů v otázce sexu: „Jsou určité doprovodné ‚bolesti‘, které proces neúspěšných pokusů o dítě provázejí. Sexualita je bohužel jedním z nich. Setkávám se i s tím, že u partnerů sexuální žádostivost zcela vymizí a pokusy o dítě se odehrávají v podstatě pouze na reprodukčních klinikách.“ Další doprovodnou „bolestí“ je jistá zášť a závist vůči těhotným ženám. Ženy se za tyto pocity nenávidí, mají pocit, že jsou zlé a že si asi dítě ani nezaslouží, ale v podstatě jde o prožívání „ochranného hněvu“, který je má chránit před bolestí, kterou jim tato setkání přinášejí. Nejde se vinit za to, že nejsem schopná s těhotnou kamarádkou sdílet její radost. Je třeba o své bolesti mluvit a u kamarádky hledat podporu třeba jen v tom, že se nějakou dobu nebudou vídat, aby každá mohla svobodně prožívat to, co potřebuje.
„V terapii se snažíme o to, aby si ženy emoce připustily. Když prožíváme strach, je základní potřebou udělat něco pro to, abychom se cítily bezpečněji. Když cítíme smutek a samotu, základní potřebou je udělat něco pro to, abychom pocítily blízkost a oporu. Zkrátka nějakým způsobem reagovat. Pokud se to nestane, mozek vnímá ohrožení a brání se po svém, tím, že do těla vysílá celý koktejl hormonů, které by nás měly stimulovat k boji. Což může pozastavovat rozmnožovací proces. Pokud je v našem životě emoční (ne)kontakt chronický, pak může chvíli trvat, než se tělo stabilizuje. Emocím je jednoduše nutné ulevit,“ říká Ilona Haasová a dodává: „Jakmile se dostaneme do lepšího kontaktu se sebou a svými emocemi, blížíme se
k rovnováze, a to i k rovnováze hormonální. A tím pádem je plodnost dosažitelnější.“