Možná to znáte. Jdete z obýváku do pokoje pro nabíječku, ale jakmile tam přijdete, už nevíte, pro co jste šli. Ustavičně hledáte brýle, které máte na hlavě. Nemůžete si zapamatovat, kam vaši známí jedou na hory, i když jste si jisti, že vám to říkali. Nebo jdete k autu, ale nemůžete si vzpomenout, kde máte klíče. Všechno prohledáte, ale ne a ne je najít. V tašce nejsou, v kapse u bundy také ne, na stole nikoliv...nakonec zjistíte že jste si je zavřeli do ledničky. V tu chvíli skutečně přemýšlíte, zda jste v pořádku.
Tyto příznaky totiž trochu připomínají Alzheimerovu chorobu. Nejspíš každý o ní slyšel. Jedná se o degenerativní onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a slábnou jejich funkce. V důsledku toho dochází k poklesu kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku. Podle ministerstva zdravotnictví se týká 9 milionů osob v Evropě a 140 tisíc v České republice. Projevuje se přitom právě ztrátou paměti, která brání i s výkonem každodenních činností, časovou a místní dezorientací, odkládáním věcí tam, kam nepatří (například právě klíčů do ledničky), problémy s řečí a později v důsledku nemoci i změnou osobnosti (člověk se stane podezíravým a vztahovačným). Nejvíce jí trpí lidé ve věku nad 80 let, roste ale i počet pacientů okolo 50 let a méně.
Diagnostika choroby je v nižším věku obtížná, pomoci s ní ale může následující test, který doporučují odborné zdravotnické stránky a který slouží k odhalení kognitivních poruch, kterou je Alzheimer, i demence. Či pokud nepochybujete o sobě, ale o bojíte se o někoho, kdo je vám blízký, můžete test udělat s ním. Nemoc se nedá vyloženě zastavit, pomocí léků podporujících činnost mozku se dá ale výrazně zpomalit.