V lednu je sice den, který je označen za nejdepresivnější z celého roku (16. leden), ale únor je mnohými považovaný za nejdepresivnější měsíc, a to i přesto, že je tím nejkratším (ještě že tak!). Mrzne, dny jsou pořád krátké, sluníčka je málo a pokud jste single, tak fakt, že v polovině měsíce je Valentýn, vám na náladě také moc nepřidá.
V mnoha případech není člověk v depresi jako takové, to je úplně jiný problém. Ale cítí se tak nějak mrzutě. Má pocit, že na něj vše padá a vše se hromadí, ale nevidí ten svůj vzestupný bod, kdy to zase bude dobré. A v takových chvílích si všechno bere více než obvykle, v hlavě si říká, že je neschopný a že by měl možná se vším seknout, protože by pak bylo všem lépe.
Vzhledem k tomu, že se ale jedná o dočasné pochmurné období, tedy alespoň v to doufá, nechce se mu s tím chodit úplně na terapii. Pokud se to týká vás, těchto 5 praktik vám možná pomůže vymanit se z tohoto stavu a trochu rozjasní vaše dny:
-
promluvte si se svým mladším já
Občas jsou lidé na sebe zkrátka příliš přísní. Podívejte se na své mladší já. Na to osmileté dítě, kterým jste byli. Mluvili byste takhle k němu? Chtěli byste, aby na sebe vyvíjelo takové nátlaky? Aby takhle žilo? Asi těžko, že… Buďte soucitní a empatičtí nejen k druhým, ale především k sobě.
-
mějte na paměti, že si za pár dní na aktuální problém ani nevzpomenete
Je-li člověk příliš zakomponovaný do každodenních malicherností a až moc je řeší, často jim propadne, i když je to úplně zbytečné. V tu chvíli se zeptejte, zda je to problém, který budete řešit i příští týden, měsíc či rok. Nejspíš si na něj vůbec nevzpomenete. Tak se jím tolik netrapte.
-
získejte nadhled tím, že se podíváte na situaci jako nezávislá osoba
Přílišné přemýšlení nad vším, co děláte, kterému se v angličtině říká overthinking, nikdy nedělá dobrotu. Představte si, že jste poslali zprávu někomu, koho máte rádi, ale dotyčný vám neodepsal. V hlavě se vám možná objeví veškeré černé scénáře, v nichž obviňujete zejména sami sebe a říkáte si, jakou jste udělali hloupost, že ta zpráva byla možná až moc dlouhá, upřímná a ta k podobně. Pravdou ale je, že stejně jako v předchozím bodu, i tady je člověk příliš polapen problémem, který za nějakou dobu vůbec nebude řešit. Pomáhá tak vystoupit ze situace jako vy a podívat na ni jako třetí nezaujatý člověk. Myslíte, že by nad těmito věcmi vůbec přemýšlel? Nejspíš ne. Proto příště, až pošlete někomu milou zprávu a on/a vám několik dní neodepíše, podívejte se na to těmahle očima a zjistíte, že problém rozhodně není ve vás.