Nohám, a chodidlům zejména, často není věnováno tolik pozornosti, kolik by mělo být. Celý den nás nosí, často jsou ochotné přežívat v úzkých botách na podpatku a večer dostanou maximálně studenou sprchu. Je proto dobré je hýčkat, což nutně nemusí znamenat, že byste si je měli každý den začít masírovat. Dá se to učinit i vhodnou obuví. Podle fyzioterapeutky se zaměřením na podologii – Soni Barvenčíkové – by v ideálním případě obuv neměla ovlivňovat funkci nohy, to znamená, že bota by měla nechat nohu správně fyziologicky pracovat. Pokud jste doteď tedy dbali spíše na vzhled boty, máme pro vás tipy na obuv, které vám pomohou zajistit nejenom zdravé nohy, ale i zdravé tělo, jelikož to spolu úzce souvisí. A k tomu jsou přívětivé pro oko.
Chodidla jsou základní oporou těla. Špatné zacházení s nimi tak nemá vliv pouze na ně, ale na celého člověk. Nevhodná obuv může vést k propadu klenby, problémům s kotníky, koleny, se zády, dokonce i k bolestem hlavy. Konkrétně těsné boty s úzkou špičkou vytvářejí na prsty tlak, což vede k jejich stlačování a deformaci. To má za důsledek například kladívkové (skrčené) prsty, kuří oka či vbočené palce. Placaté boty, jako jsou například žabky nebo baleríny, způsobují bolesti šlach, svalů, krční páteře a v důsledku toho také bolesti hlavy. Boty na podpatku nerovnoměrně zatěžují svalstvo a kostru, což může vést k dalším bolestivým obtížím. A navíc z neprodyšných bot vzniká na nohách a nehtech plíseň.
Jak tedy zvolit tu správnou obuv do práce, kde člověk tráví osm hodin denně a kde jsou obvykle určité estetické požadavky na to, jak by boty měly vypadat?
Pokud můžete, zvolte přezůvky
Ne, nemyslíme nutně klasické bačkory či pantofle, neděste se. Je nám jasné, že v mnoha profesích nejsou vhodné. Obvykle ale je v práci možné nosit neutrální, vkusné a zejména zdravé boty, které budou pohodlné vaší noze a zároveň pro ni budou prospěšné. Zde je tak podle výše zmiňované odbornice, která působí v ordinaci Fyzionožka, dobré zvolit barefoot boty, kterým je také přezdíváno „bosé". „Vašim prstům na nohou dopřejí dostatek prostoru a díky měkké a ohebné podrážce bude funkce vašich chodidel podpořena i v pracovním prostředím,“ říká. Už dávno mezi ně nepatří jen ty, v nichž máte vidět všechny prsty, jsou jako ponožky, nebo vypadají jako rozpláclá ploutev, ale jsou i velice vkusné a ani byste na první pohled nepoznali rozdíl od klasických bot. Dnes lze získat i barefoot baleríny a společenské boty (prohlédnout si je můžete v naší galerii). Navíc denní doba v práci je pro začátek jejich nošení optimální. U dospělých je barefoot obouvání jiné než u dětí. Jsou totiž zvyklí na klasické úzké a tvrdší boty, které nosili několik let a neměli by začínat chodit v barefoot naráz a obměnit tak hned celý svůj botník, ale nejprve klasické boty a barefoot boty kombinovat. Je běžné, že při přechodu z klasických bot na barefoot pociťujete bolest chodidel, kotníků, lýtek nebo kolen. Chodidla totiž v tu chvíli používáte v plném rozsahu a pro zakrnělé svaly a vazy je to šok. Pokud to ale uděláte rychle, můžete cítit bolest nezdravým způsobem a ublížit si. Mít barefoot boty pár hodin v práci je tak pro začátek optimální. A pokud vám sednou, tak je můžete nosit pořád.
V případě, že se na barefoot boty necítíte, pak vyberte takové, které budou pro vaše chodidlo zdravé. To znamená, že by bota měla respektovat přirozený tvar chodidla, měla by mít měkčí špičku, která jde ohnout, optimálně by se mělo jednat o lehčí boty a z prodyšného materiálu, abyste se vyhnuli plísním.