Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Cítíte se na pokraji sil? Možná trpíte syndromem vyhoření. Zjistěte, jak ho překonat

Syndrom vyhoření. Fenomén moderní doby, který se plíživě dostává do vašeho života, aniž byste si toho vůbec všimla. Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že už vás netěší ani ta nejoblíbenější káva, která vás dříve vždycky postavila na nohy. Životní tempo, tlak na výkon, nekonečné množství úkolů v práci i doma – to všechno vás může dovést k pocitu, že jste na pokraji svých sil. Jak ale poznat, že jde o syndrom vyhoření, a co s tím můžete udělat? Pojďme si to rozebrat.

Veronika Zvonková | 20. 08. 2024

Syndrom vyhoření na první pohled nepoznáte

Syndrom vyhoření se projevuje nenápadně, ale důsledky mohou být devastující. Často začíná ztrátou zájmu o věci, které vás dříve bavily. Můžete cítit neustálou únavu, která nepomine ani po dlouhém spánku. Objevuje se podrážděnost, cynismus, ztráta empatie k ostatním a pocit, že to, co děláte, už nemá žádný smysl. Je důležité si uvědomit, že vyhoření není totéž jako deprese, i když se tyto dva stavy mohou prolínat. Zatímco deprese postihuje celkový pohled na svět, syndrom vyhoření se soustředí hlavně na oblast práce a profesního života.

Mohlo by se vám líbit

Syndrom vyhoření se plíží nenápadně, ovšem velmi zákeřně: Odpovězte na tyto otázky a zjistěte, zda se týká i vás

Každý z nás má někdy pocit, že mu práce přerůstá přes hlavu. Pokud vám ale práce nepřináší nic jiného než stres, vyčerpání, úzkost a pomalu ale jistě ji začínáte nenávidět, pravděpodobně se vás týká syndrom vyhoření. Zkuste odpovědět na těchto pár otázek a zjistěte, zda je to právě váš případ.
marianne.cz

Příčinou je neustálý stres a přehlcení

Proč se syndrom vyhoření objevuje? Důvodů může být mnoho. Mnohdy je na vině dlouhodobý stres, který tělo i mysl vyčerpává. Svoji roli hraje i nedostatek podpory v práci, nedostatečné uznání za vykonanou práci nebo špatná pracovní atmosféra. Svůj podíl na vyhoření může mít i neschopnost relaxovat, neustálá potřeba být produktivní, přetížení úkoly a nedostatek času na osobní život. Kombinace těchto faktorů může vyústit v pocit bezmoci a vyčerpání, který se těžko překonává.

Jak se vypořádat se syndromem vyhoření?

Překonat syndrom vyhoření vyžaduje čas, trpělivost a často i pomoc odborníků. Prvním krokem je, abyste si uvědomila, že problém existuje. Nepodceňujte varovné signály a začněte se starat o své duševní zdraví. Nebuďte na sebe příliš přísná, nesnažte se na sebe vytvářet velký tlak v podobě každodenního nekonečného úkolování a soustřeďte se víc na svoje vlastní potřeby. V tomto období je třeba zpomalovat a vnímat svoje pocity a fyzické i psychické potřeby. Zpomalováním je myšleno například si v klidu vypít kávu bez mobilu, dopřát si hodinovou koupel, jen tak si sednout na zahradu nebo balkon a dívat se do prázdna - zkrátka být víc sama se sebou a umět se na sebe napojit.

Mohlo by se vám líbit

Jak poznáte, že trpíte syndromem vyhoření? Odpovězte si na tyto otázky

Každý z nás má někdy pocit, že mu práce přerůstá přes hlavu. Pokud vám ale práce nepřináší nic jiného než stres, vyčerpání, úzkost a pomalu ale jistě začínáte svou práci nenávidět, pravděpodobně se vás týká syndrom vyhoření. Zkuste odpovědět na těchto pár otázek a zjistěte, zda je to právě váš případ.
marianne.cz

Neduste to v sobě

Nejhorší, co můžete udělat, je zlehčovat danou situaci a snažit se svoje pocity zamést pod koberec a dělat, že neexistují. Možná pro vás může být těžké o tom mluvit a se svými pocity se někomu svěřit, ale věřte, že se vám díky tomu velmi uleví. Nebojte se říci si o pomoc, ať už se jedná o kolegy, rodinu, nebo odborníky, jako jsou psychologové či terapeuti. Když máte angínu, také jdete k lékaři. Psychické potíže jsou taktéž symptomem, který je třeba léčit, jen trošku jinak. Zkuste identifikovat, co vás stresuje, a pokuste se eliminovat nebo aspoň zmírnit zdroje stresu.

Naučte se relaxovat a zaměřte se i na stravu

Každý má svůj vlastní způsob, jak si odpočinout – pro někoho je to sport, pro jiného meditace nebo čtení knih. Důležité je najít si čas na sebe a věnovat se činnostem, které vás naplňují a pomáhají vám se uvolnit. Zkuste také přehodnotit svůj pracovní život – je možné, že potřebujete změnit práci, zvolnit tempo nebo se naučit říkat "ne" úkolům, které vás vyčerpávají. Nezapomínejte ani na fyzické zdraví. Pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatek spánku jsou klíčem k tomu, aby tělo i mysl byly v rovnováze. Pokud je vyhoření v pokročilém stádiu, může být nezbytné i nasazení farmakologické léčby, kterou vám předepíše odborník.

Mohlo by se vám líbit

Vyhoření v mateřství: Syndrom vyhoření je často spojovaný s prací, ale netýká se pouze jí

V posledních letech se stalo vyhoření všeobecně známým pojmem. Nastává, když se člověk dostane v podstatě do chronického stavu stresu, kdy je psychicky i fyzicky absolutně vyčerpán. Běžně si v této situaci představíme například lékaře či vysoce postavené manažery, ale může se týkat i rodičů.
marianne.cz

Nepodceňte prevenci

Prevence syndromu vyhoření je mnohem snazší než jeho léčba. Naučte se poslouchat své tělo a duši, a když cítíte, že se něco nezdá, reagujte včas. Základem je udržovat rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, najít si čas na odpočinek a nebát se říci si o pomoc. Zkuste se také naučit technikám, které vám pomohou zvládat stres – ať už jde o jógu, mindfulness nebo obyčejné hluboké dýchání.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Podzimní očista těla i mysli: 8 skvělých potravin, které posílí vaši imunitu

Podzimní očista těla i mysli: 8 skvělých potravin, které posílí vaši imunitu

Zdraví
Když to bez klimatizace nejde: 6 způsobů, jak si během veder udržet silnou imunitu a nepodlehnout nachlazení

Když to bez klimatizace nejde: 6 způsobů, jak si během veder udržet silnou imunitu a nepodlehnout nachlazení

Zdraví
Jak předejít nervovému zhroucení: Využijte léčivou sílu umění

Jak předejít nervovému zhroucení: Využijte léčivou sílu umění

Zdraví
Nejefektivnější cviky na břicho: Vytvarují postavu a zmírní bolesti zad

Nejefektivnější cviky na břicho: Vytvarují postavu a zmírní bolesti zad