Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Intimní hygiena: Když je čistoty moc

Skoro každá z nás někdy zažila nepříjemné potíže spojené s mykózou nebo bakteriální vaginózou. A většina z nás i ví, že můžou souviset se špatnou intimní hygienou. Problém je v tom, že „špatná“ neznamená jen nedostatečná, ale také nadbytečná.

Kamila Žižková | 8. 10. 2022

Ale paní doktorko, vždyť já si tu pochvu vyplachuju každý den!“ ujišťují mě někdy ženy, které přijdou do ordinace s nepříjemným svěděním a výtokem. A já v té chvíli většinou vím, odkud vítr vane. Všeho moc škodí, to platí u intimní hygieny dvojnásob. V minulém článku jsme si vysvětlily rozdíl mezi vaginou a vulvou a tyto znalosti dnes využijeme. Můžeme zopakovat, že vulva je zev­ní pohlavní orgán a vagina je to uvnitř, tedy trubicovitý orgán, který slouží k pohlavnímu styku, odtoku menstruační krve a k porodu.

Jednou ze zásad intimní hygieny je, že se omývá jen zevní pohlavní orgán, tedy vulva. Vagina má samočisticí schopnost a není tedy nutné ji za normálního stavu – tedy neindikuje-li lékař při gynekologických problémech výplachy – jakkoli vymývat. Vagina má také svoji specifickou mikroflóru a pH, které jsou velmi citlivé na porušení. A právě špatnou intimní hygienou, například používáním klasického sprchového gelu, je můžeme narušit. Pochva ženy v reprodukčním věku má kyselé pH (kolem 3,8–4,2), a protože se při omývání vulvy může gel dostat do pochvy, měly bychom volit speciální intimní gel, který přirozené poševní pH respektuje. Hledejte takový, který má hodnotu pH napsanou na obale. Změna nastává u žen,které jsou v menopauze nebo jí už prošly. Vlivem poklesu hormonů dochází ke zvýšení pH ve vagině a je nutné změnit i přípravek. 

Mohlo by se vám líbit

Vagina, nebo vulva? Proč je důležité, abychom si nepletli tyto dva orgány

Proč bychom je měly rozlišovat a proč vlastně máme s jedním z těch pojmenování (některé z nás i s oběma) problém? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková.
marianne.cz

Stačí voda

A jak by měla intimní hygiena vypadat? Mám pro vás pár tipů, ale není to žádné dogma – pokud to takhle neděláte a nemáte žádné obtíže, je to v pořádku. V podstatě stačí jen obyčejná voda jednou denně, ale ženy se obvykle cítí lépe s použitím nějakého přípravku. Omýváme jen zevní genitál, poševní vchod a konečník a zaměřujeme se na záhyby, kde se můžou shromažďovat bakterie. Omýváme a utíráme vždy zepředu dozadu, abychom zamezily zanesení bakterií z konečníku do pochvy. Na utírání je vhodné používat speciální ručník; s oblibou říkám, že si prostě nechceme utírat obličej do místa, kde jsme si předtím otíraly spodek. Toto pravidlo bychom měly dodržovat zejména v období menstruace.

Pokud si vulvu holíte, zapomeňte na pánské holicí pěny a používejte intimní gel nebo intimní pěnu.Na zvýšenou hygienu bychom měly dbát během menstruace, kdy jsme k zánětům náchylnější. Kromě pravidelné sprchy a speciálního ručníku je důležitá pravidelná a včasná výměna intimních pomůcek. Menstruační pomůcky bychom měly měnit dle síly menstruace jednou za 2–4 hodiny. Výrobci většinou uvádějí delší intervaly a ženy jsou zvyklé pomůcky vyměňovat i po 8–12 hodinách, to ale zejména v letních měsících nedoporučuji. Teplo, tma a vlhko jsou živnou půdou pro kvasinky. Menstruační pomůcky měníme vždy čistýma rukama.

Hygiena a sex

Intimní hygiena by se neměla podceňovat ani ve spojitosti s pohlavním stykem. Kromě omytí před stykem doporučuji také omytí po styku, aby se odstranily zbytky sekretů, spermatu, slin či lubrikantů. Vhodné je také se po styku vymočit, aby se z močové trubice odplavily bakterie. Snížíme tak riziko vzniku infekce močových cest. Také dbáme na pečlivé omývání a dezinfekci sexuálních pomůcek. Jak už jsem zmínila, tak teplo, tma a vlhko jsou živnou půdou pro kvasinky. Takové prostředí jim v podstatě vytváříme celé léto. Pokud se hodně potíte nebo sportujete, doporučuji sáhnout po intimním deodorantu s kyselým pH. A co se týká koupání, je více než vhodné nezůstávat v mokrých plavkách. Zabalte si s sebou spodní díl plavek navíc a převlečte se do suchého. Tento trik vám dost možná zachrání na dovolené močové cesty. V horku se také vyvarujte nošení spodních kalhotek typu tanga a nekvalitních syntetických materiálů, v nichž se více potíte.

A co u dětí?

Pokud máte doma miminko-holčičku, otírejte jí zevní genitál jemným hadříkem navlhčeným vodou a dbejte na odstraňování zbytků krémů na opruzeniny. Jednou denně se snažte od sebe oddálit stydké pysky, aby nedošlo k jejich srůstu. Pokud máte dceru už starší, tak s intimním gelem by měla počkat do doby, než bude pohlavně vyspělá.

Mohlo by se vám líbit

Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku

Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit