Znamená to, že byste neměli být hodní?
Samozřejmě, že ne. Ale vždy byste měli mít sami sebe na prvním místě. Protože pokud nebudete vy šťastní, nemůžete učinit skutečně šťastné ani ty kolem sebe. Je tedy naprosto v pořádku, pokud se k druhým chováte tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám. Ale spolu s tím můžete říct ne, starat se o sebe i být asertivní a upřímní, aniž byste byli agresivní a zraňující. Pak je „být hodný“ naprosto v pořádku a ve zdravé míře. Člověk by se zkrátka neměl upozaďovat.
Pokud nevíte, jak na to, tady je pár tipů:
1. Zpomalte, abyste si uvědomili, jak se skutečně cítíte. Jednoduše se párkrát nadechněte, srovnejte si své pocity v hlavě a až poté je artikulujte. A skutečně je vyřkněte!
2. Naučte se říkat ne. Každý by měl mít své zdravé hranice a nenechat se tlačit do něčeho, co nechce.
3. Použijte svůj hněv jako informaci. Pokud cítíte hněv, vykřičet se je jedna možnost, ta zdravější. Druhá je ho nechat v sobě. Tou nejlepší ovšem je ho přijmout, zamyslet se nad tím, co vám to říká, co potřebujete, co se vám nelíbí a co byste možná chtěli. A až pak znovu promluvit.
4. Cvičte, jak být upřímnější. Je jasné, že nechcete nikomu ublížit, ale pokud mu neříkáte, jak se cítíte, tak mu vlastně ubližujete. Řekněte svým blízkým, jak se cítíte. Jinak se může jednat o problém s verbální intimitou.
5. Nepřehlížejte příznaky psychického vyčerpání. Neignorujte úzkost, vyhoření nebo pasivní agresivitu, ale použijte je jako varování, že zanedbáváte své vlastní potřeby.
6. Utište své kritické hlasy. Pro vaše kritické hlasy bude opravdu těžké přijmout vše z výše uvedeného. Budete se cítit provinile, že vámi svět bude pohrdat a že se budou dít hrozné věci. V tu chvíli je ale potřeba se poplácat po zádech a říct si, že to zvládnete. Ne ustoupit.