Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Glosa: Touha po dokonalém těle je začarovaný kruh. Jak z něj vystoupit a najít zdravý vztah k cvičení?

Nekonečný hon za dokonalým tělem je téma, které se týká nemalého procenta žen na celém světě. Právě z toho důvodu je cvičení často vnímáno jako jakási „povinnost”, abychom dosáhly požadovaného výsledku. Tento přístup je však špatný a především nezdravý. Jak tedy z cvičení udělat koníček? A jde to vůbec?

Aneta Akgül | 25. 09. 2024

Začarovaný kruh jménem touha po dokonalém těle

Asi každá žena zná ten pocit, kdy stojí před zrcadlem a říká si: „Kéž bych měla menší boky, ploché břicho, hubenější stehna.” Jsme totiž neustále pod tlakem určitého ideálu krásy, který ve společnosti převládá. Ať se podíváte na jakýkoliv billboard, reklamu či příspěvky na sociálních sítích, jen málokdy je krásné tělo prezentováno jinak než jako to štíhlé, ideálně s mírami 90-60-90. Ačkoliv se některé kampaně a známé osobnosti snaží normalizovat tělesné proporce všech velikostí, osvěta ještě zdaleka není tak velká, jaká by měla být.

Mohlo by se vám líbit

Nejefektivnější cviky na břicho: Vytvarují postavu a zmírní bolesti zad

To, že léto končí, ještě neznamená, že bychom měli zpomalit ve formování naší postavy. I když přichází období, kdy můžeme pod oblečením leccos schovat, neměla byste zapomínat na důležité partie, jako je bříško. Nejenže krásně formuje siluetu v podzimních šatech, ale také poskytuje důležitou oporu zádům. Jaké efektivní cviky vám pomohou k dokonalému pasu?
marianne.cz

Všechny tyto vnější vlivy nás totiž, ač podvědomě, přesvědčují o tom, jak bychom ideálně měly vypadat. Výsledkem často bývají přísné, dlouhodobě neudržitelné diety. K tomu všemu samozřejmě patří také cvičení a pohyb, bez kterých by to zkrátka nešlo. A tak se postupně dostáváme k tomu, že si ke cvičení vytváříme negativní vztah – vnímáme to jako něco, co musíme dělat, ne jako něco, co děláme primárně pro radost.

Cvičit, cvičit a cvičit

Nikdy jsem nepatřila mezi dívky s přirozeně štíhlou postavou. Neřekla bych, že jsem byla obézní, ale nadváha byla znatelná. Jako dítě jsem své proporce nijak zvlášť neřešila, ovšem zlom přišel ve chvíli, kdy přišla puberta. Tenkrát jsem začala vnímat, že ideál krásy vypadá zdaleka jinak, než jak jsem vypadala já. Doteď si pamatuji ten šílený pocit studu, který přišel vždy, když jsem si stoupla na váhu. A přesně tehdy jsem si řekla, že s tím musím něco dělat. Nejrychlejší cestou bylo samozřejmě upravit jídelníček a zařadit aktivní pohyb, ke kterému jsem nikdy předtím vztah neměla.

Jednou z častých vlastností lidí je to, že chceme všechno hned. A přesně to byl přístup, který jsem tenkrát hloupě a bezmyšlenkovitě zvolila i já. Jako laik, který tehdy cvičení absolutně nerozuměl, jsem se rozhodla zařadit především kardio. „Tím se přeci kalorie pálí nejrychleji,” říkala jsem si. A tak začal šílený kolotoč neustálého běhání, chůze nebo skákání přes švihadlo a dalších podobně dynamických aktivit. Nic z toho ovšem nebylo za účelem radosti. Všechna tato snaha měla jediný cíl – spálit co nejvíce kalorií. Stala se z toho nezdravá posedlost a povinnost. Cvičení jsem nesnášela, ale bylo součástí mé cesty za vysněnou postavou.

Mohlo by se vám líbit

Cvičení podle menstruačního cyklu: Který pohyb je vhodný pro každou fázi?

Chcete lépe porozumět přirozeným rytmům svého těla, které zásadně ovlivňují vaši psychiku, výkonnost i celkovou pohodu? Naučte se, jak vypočítat menstruační cyklus, který se dělí na čtyři fáze, a přizpůsobte jim své cvičení. Pochopením těchto fází můžete nejen zmírnit menstruační bolesti, ale také dosáhnout lepší rovnováhy organismu a celkové životní pohody.
marianne.cz

Boj sama se sebou

Nebudu vám lhát, uvědomění si a přenastavení nezdravého přístupu mi zabralo pěkných pár let. Je totiž potřeba pracovat především sama se sebou. Častokrát jde člověk proti svému vlastnímu přesvědčení. Sport mi tehdy nepřinášel žádnou radost, byla to rutina, kterou jsem považovala za nutnost. Musela jsem sama sebe přesvědčit, že vynechat jeden, dva či dokonce více tréninků je naprosto v pořádku. Naučit se, že když se mi cvičit nechce, tak zkrátka nepůjdu. A především si uvědomit, že praktikovat pouze kardio rozhodně není správná cesta.

Cesta ke zdravému přístupu k cvičení

Největší rozdíl jsem pocítila ve chvíli, kdy jsem začala navštěvovat skupinové lekce. Vyzkoušela jsem jich mraky a zjistila, co mě baví. Zamilovala jsem se do atmosféry a pocitu, které mi tyto hodiny přinášejí. Ať už je to jóga, kruhový trénink nebo třeba HIIT, vždy jsou zde lidé, kteří si lekci s radostí užívají. Mně to sice chvíli trvalo, ale naučila jsem se je užívat také a nemyslet pouze na to, kolik spálím kalorií.

Mohlo by se vám líbit

Konec únavy: Nutriční terapeutka radí, jak získat z jídla co nejvíc energie

Cítíte se často unavená, přestože dostatečně spíte? Na vině může být strava. Ta má totiž velký vliv na to, jak se během dne cítíte a zda máte na všechny povinnosti dostatek energie. Existují potraviny, které našemu tělu v takových chvílích mohou pomoci, zatímco jiné fungují přesně opačně a jejich konzumace způsobuje únavu. Nutriční terapeutka Kristýna Kubíková nám poradila, jak z jídla načerpat co nejvíc energie a hravě zvládnout celý den.
marianne.cz

Další bod, který je velmi důležitý, je přestat se porovnávat s ostatními. To je totiž v dnešní době možná to nejtěžší. Cvičit pro sebe, ne proto, abych vypadala jako někdo jiný. A přesně v této chvíli přišel zlom v mém přemýšlení. Našla jsem pohyb, který mě baví, a lekce, které mi přinášejí radost. Jít cvičit pro mě nyní neznamená, že se na hodinu půjdu potit na pás do fitness centra a počítat každou vteřinu. Je to pro mě hodina plná endorfinů sdílená s komunitou, kterou to baví stejně jako mě. Běhat jdu jen ve chvíli, kdy se mi opravdu chce, ne protože musím. Vnímám jen samu sebe a nikoho dalšího.

Závěrem bych chtěla dodat, že „dokonalá” postava neexistuje. Ačkoliv žijeme ve společnosti, která nám ideál krásy prezentuje určitým způsobem, je to absolutně nerelevantní. Teď už to vím. Vím, že se nemusím trápit pohybem proto, abych na váze viděla nižší číslo. Pohyb je tu od toho, abych z něj měla radost, ne proto, abych měla postavu jako modelka. Věřte tomu, že jakmile k tomuto uvědomění dojdete, neskutečně se vám uleví.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Ulevte si od bolesti zad správným cvičením chodidel

Bolí vás záda? Možná často sedíte v nesprávné poloze, málo se hýbete, nebo se naopak pohybujete příliš. Příčin bolestí zad je mnoho a jednou z nich mohou být i problémy s chodidly. Václav Rázl, autor cvičební metody ideomotorické terapie, vysvětluje pro Marianne přesné důvody, proč k těmto bolestem dochází, a jak jim předcházet.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Chcete mít pod kontrolou své zdraví? Osvojte si jeden návyk, který by měl dodržovat každý

Chcete mít pod kontrolou své zdraví? Osvojte si jeden návyk, který by měl dodržovat každý

Zdraví
Podzimní očista těla i mysli: 8 skvělých potravin, které posílí vaši imunitu

Podzimní očista těla i mysli: 8 skvělých potravin, které posílí vaši imunitu

Zdraví
Když to bez klimatizace nejde: 6 způsobů, jak si během veder udržet silnou imunitu a nepodlehnout nachlazení

Když to bez klimatizace nejde: 6 způsobů, jak si během veder udržet silnou imunitu a nepodlehnout nachlazení

Zdraví
Jak předejít nervovému zhroucení: Využijte léčivou sílu umění

Jak předejít nervovému zhroucení: Využijte léčivou sílu umění