Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Fitness trenérka Lucie Pažinová o cvičení po porodu: Začít můžete už v šestinedělí, nezapomeňte ale na jednu důležitou věc

Těhotenství a porod jsou zásadními zásahy do ženského těla. Fyzické změny jsou výrazné a mnoho žen se následně necítí být ve své kůži. Fitness trenérka, výživová poradkyně a čtyřnásobná maminka Lucie Pažinová nám prozradila, jak se co nejlépe dostat do formy, v jakém časovém horizontu je nejlepší začít cvičit a na co brát při sportu největší ohled.

Aneta Akgül | 3. 08. 2024

Co se mění v ženském těle během těhotenství a po porodu

Těla žen jsou neuvěřitelná. Těhotenství a porod přinášejí celou řadu fyziologických a hormonálních změn, které se na nás podepisují ve všech směrech. Kromě zvýšené tepové frekvence, zadýchávání a nevolností ženy pociťují i další změny. „Velkou změnou je zvětšení dělohy a změny v oblasti břišních svalů. Vznikají velké nároky na pánevní dno, poloha bránice se zvyšuje a svaly se rozestupují, aby udělaly prostor rostoucímu břichu. To vede k vyššímu napětí v bederní oblasti, ochabnutí mezilopatkových svalů a může to být příčinou častých bolestí zad,” říká fitness trenérka a výživová poradkyně Lucie Pažinová. Dodává: „Těmto bolestem lze předejít správným cvičením, ať už s fyzioterapeutem, nebo s trenérem specializujícím se na těhotné ženy a cvičení po porodu.

Mohlo by se vám líbit

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Může se to zdát jako klišé, ale fyzické a psychické aspekty našeho těla jsou skutečně propojené. Každý z nás má určité rituály, které nám pomáhají, když se cítíme špatně. Kromě času stráveného s přáteli, masáže nebo jiných relaxačních aktivit často volíme k odreagování sport. Pokud nevíte, jaký typ pohybu zvolit, přinášíme několik tipů, které můžete vyzkoušet.
marianne.cz

Jak se po porodu dostat zpátky do formy

Téměř každá žena se chce po porodu co nejrychleji dostat do formy a cítit se dobře. V jakém časovém horizontu od porodu je tedy ideální začít cvičit? „Každé těhotenství i porod jsou jiné. Je to tedy velmi individuální. Většina žen začíná s lehkým cvičením už v šestinedělí. Po šestinedělí lze říct, že pokud ženě lékař cvičení povolí, může začít cvičit. Ze zkušenosti s ženami po porodu to bývá tak, že se mé klientky dostanou zpět do formy během půl roku. Samozřejmě zde hraje roli genetika a zdravotní stav. Pokud se tedy žena cítí dobře, začínáme cvičit po šestinedělí a postupně zařazujeme vhodné cviky. Důležité je vytvořit opět funkční základ a při cvičení brát ohled i na kojení," vysvětluje Pažinová.

V tomto ohledu může pomoct i cvičení během těhotenství. „Pokud to zdravotní stav dovolí a budoucí maminka je aktivní v těhotenství, návrat do kondice po porodu je o to rychlejší,” říká Pažinová. Dodává: „Ne vždy je pro ženu možné cvičit, proto je skvělá i chůze, která maminku udržuje v kondici.”

Mohlo by se vám líbit

Těhotenství ve vyšším věku: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Doba se posouvá a leccos i zrychluje, což neplatí pro otázku mateřství. Moderní ženy mají stále více času na to, kdy přivést potomka, ať už kvůli kariéře, cestování nebo absenci vhodného partnera. Zatímco jejich předchůdkyně se v tomto věku často připravovaly na roli babiček, dnešní novopečené maminky si díky mateřství prodlužují dobu mládí. Tento fenomén je navíc podpořen pokrokem ve vědě a medicíně. Když se podíváme do světa slavných matek, jen těžko uvěříte, že si je pořídily na prahu čtyřicítky. Je tedy v případě mateřství věk opravdu jen číslem?
marianne.cz

Návrat do ještě lepší formy po porodu? Jde to!

Než se tělo po porodu dostane do původní formy, přirozeně to nějakou dobu trvá. Podle Pažinové se ovšem nejedná o nijak extrémně dlouhé období. „Pokud má žena jedno dítě, dostane se do původní formy do půl roku až roku. Pokud na sobě opravdu zapracuje, ze své vlastní zkušenosti vím, že tělo může být dokonce v lepší kondici než bylo předtím. Samozřejmě záleží na genetice a také na tom, kolik žena porodila dětí. Jestliže má vícečetné těhotenství, doba je samozřejmě delší a celková rekonvalescence náročnější.”

Mohlo by se vám líbit

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Těhotenství je pro mnoho žen tím nejkrásnějším obdobím, a to z různých důvodů. Pokud rády posloucháte hudbu, tak vězte, že i miminko v břiše na ni reaguje. Které zvuky dokáže rozeznat? To nám vysvětlila MUDr. Nikol Janovská. A právě na hudbu pro těhotné ženy se zaměřil i hudební skladatel Karel Havlíček, který nám prozradil, jaké tóny a melodie jsou pro těhotné ženy ideální.
marianne.cz

Jaké cviky jsou po porodu vhodné a jak správně začít

Fitness trenérka má v tomto ohledu jasno. „Pokud to zdravotní stav maminky dovolí, může začít cvičit jednoduché cviky ihned po porodu – ať už po přirozeném, nebo druhý až třetí den po sekci. Především se jedná o vývojovou kineziologii, a stahování dělohy,” říká, ale zároveň apeluje na to, že každá žena a její pocit jsou naprosto individuální. „Každé tělo potřebuje na regeneraci jiný čas. Pokud se maminka necítí, neměla by se do cvičení tlačit a měla by dát tělu dostatek času na odpočinek. Úplně stačí věnovat se cvikům pár minut denně a postupně čas navyšovat,” dodává Pažinová. „Vhodný pohyb po porodu je určitě chůze, která umožní postupně zvyšovat fyzickou kondici. Klasické cvičení přichází až po šestinedělí, kdy lékař pacientku zkontroluje a uzná, že je vše v pořádku. Poté může začít s větší fyzickou zátěží.”

Pažinová také zdůrazňuje, že základním stavebním kamenem je správné dýchání. „Základem je naučit se správně dýchat, na čemž se dále staví zbytek všech dalších cviků. Důležité je brát ohled na to, že je žena po porodu. Maminka by se při cvičení měla cítit hlavně dobře. Mnoho maminek se také bojí, že pokud kojí a cvičí, přijdou o mléko. To není pravda, jen je třeba dbát na to, aby tělo nebylo ve velké námaze a přetížení,” uzavírá fitness trenérka.

Mohlo by se vám líbit

3 partie, na které nejčastěji zapomínáme při cvičení. Trenérka radí, jak si poskládat funkční trénink pro celé tělo

Když ženy začnou chodit do fitness centra, většinou si dají za cíl zhubnout, zpevnit bříško a vytvarovat zadek a stehna. Jenže naše tělo je tvořeno i z jiných svalů, které je potřeba pravidelně posilovat. Fitness trenérka Hana Číčelová nám prozradila, na které partie se při posilování nejčastěji zapomíná, což nám může způsobit nepěkné zdravotní potíže.
marianne.cz

Kdo je Lucie Pažinová

Jsem osobní trenérka se specializací na fyziofitness, lektorka skupinových lekcí a výživová poradkyně s praxí více než 16 let. Od roku 2021 se věnuji online kurzům a cvičení, díky kterým mohu pomoci, podpořit a motivovat více klientů. Jsem máma čtyř dětí – holčičky a kluků trojčat, která ví, jak shazovat přebytečná kila nejen po porodu. Má práce je pro mě koníčkem, beru ji jako své poslání. Miluji pohyb, miluji motivovat všechny kolem sebe a užívám si každý posun vpřed a každý splněný cíl mých klientů.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit