Opálení si užívá v létě snad každý člověk (s dobrým pigmentem). Dává nám to pocit, jako bychom byli částečně ještě na dovolené. Zároveň na nás pak vypadá lépe světlé oblečení. A celkově vyvolává v člověku pocit pohody. Někteří jej dokonce považují za známku dobrého zdraví. Zde ale dochází k nárazu dvou protichůdných názorů.
Může být opálení zdravé?
Slunce skutečně může mít zdravotní benefity. Tím hlavním je, že je jedním z hlavních zdrojů vitamínu D potřebného pro pevnost kostí, náš pocit pohody a léčbu a prevenci mnoha zdravotních problémů. Obsahuje ho totiž velmi málo potravin. Ale opalování jako takové má spíše rizika.
„Opálení vzniká, když jsou kožní pigmentové buňky ve vaší kůži zvané melanocyty stimulovány UV světlem, aby produkovaly více melaninu, což je způsob, jakým pokožka chrání své buňky před účinky slunečního záření, které poškozují DNA,“ vystvěluje serveru Stylist dermatoložka Natalia Spierings. „Tímto způsobem opálení naznačuje, že k poškození došlo nebo se chystá, a vaše pokožka reaguje svou první obrannou linií – zvýšený melanin v pokožce absorbuje sluneční světlo, takže se nemůže dostat dále do vaší pokožky a poškozovat buňky," doplňuje. Když je pokožka opálená, je tedy v obranné fázi, což neznamená, že je to dobré. Naopak, Spierings upozorňuje, že pokud se to děje často a dlouhodobě, může to mít špatné účinky na zdraví vaší pokožky, mezi něž patří i rakovina či předčasné stárnutí kůže deformací jejích hlubších vrstev a tvorbou vrásek.