Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Epidemie krátkozrakosti: Podle oční lékařky bude v roce 2050 polovina populace krátkozraká

Kolik hodin denně „žijete“ před monitorem počítače nebo displayem mobilního telefonu? A kolik času stráví před zářící obrazovkou vaše děti? Moderní technologie jsou sice skvělým pomocníkem, ale bohužel s sebou přináší i řadu zdravotních problémů – například myopii, tedy krátkozrakost.

Zkuste se rozhlédnout kolem sebe a spočítejte, kolik lidí ve vašem okolí nosí brýle? Hádáme, že číslovka bude vysoká. Bohužel, pacientů s očními vadami přibývá a zdá se, že jinak tomu nebude ani v následujících letech. Oční lékaři především upozorňují na tzv. epidemii krátkozrakosti, která postihuje také dětské pacienty. „Obecně narůstá množství krátkozrakých lidí. Dokonce předpokládáme, že v roce 2050 bude polovina populace krátkozraká. Období růstu je nejrizikovější, a proto u dětí zaznamenáváme zvyšující se výskyt krátkozrakosti. Nepochybně to souvisí se způsobem života,“ vysvětluje oční lékařka MUDr. Miroslava Konvičková z Prahy.

Mohlo by se vám líbit

Syndrom suchého oka nebo šedý zákal! Oční problémy, které přichází s vyšším věkem

Říká se, že oči jsou oknem do duše! A dost možná také nenápadným „ukazatelem“ našeho věku.
marianne.cz

Chraňte dětské oči

„Myopie neboli krátkozrakost znamená, že na 'krátkou' vzdálenost vidíme, zatímco na dálku nevidíme. U naprosté většiny lidí je příčinou skutečnost, že je oko delší, takže paprsky přicházející z dálky se neprotnou na sítnici, ale před ní. Největší podíl na této vadě, která se postupně projeví, má dědičnost. Přidávají se k ní civilizační vlivy, jako je kratší pobyt na denním světle a nejspíše i přetížení zrakovou prací na blízko,“ říká MUDr. Miroslava Konvičková. Zatímco dědičnost jenom stěží ovlivníte, poslední zmíněné faktory držíte - jako rodič - ve svých rukách. Rodiče malých dětí mohou oddálit věk, kdy se pro dítě stane mobil běžnou součástí života. U straších dětí se naopak vyplatí, když online aktivity nebudou výrazně převládat nad offline aktivitami. Obecně ale platí, že se krátkozrakost projevuje u dětí kolem šestého roku věku a v následujícím období, tedy do 13 až 15 let, může bez adekvátní léčby dojít k výrazné progresi. Čím dříve je krátkozrakost řešena, tím lépe.

Brýle jako jediná cesta?

V případě, že váš potomek trpí krátkozrakostí, nezbývá nic jiného, než sáhnout po brýlích. „Dítěti předepsané brýle jsou až na výjimky určeny k celodennímu nošení. Od určité věkové zralosti lze zvažovat kontaktní čočky. Při stabilizaci dioptrické vady, tedy až dospělém věku, se nabízí operační řešení. Co se týče ostatních opatření, studie prokázaly preventivní vliv pobytu venku na denním světle. Škodlivost převažujícího pohledu do blízka sice nebyla jednoznačně prokázána, ale je předmětem výzkumu,“ vysvětluje MUDr. Konvičková.

Dobrou zprávou je, že v současné době existují možnosti, díky kterým lze krátkozrakost korigovat. „Nově máme k dispozici i takové brýlové čočky, které myopii nejen korigují, ale i přímo řeší. To je velká naděje pro budoucnost. Nová generace brýlových čoček Miyosmart s unikátní technologií D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) od Hoya Vision Care. Velmi zjednodušeně řečeno, brýle s těmito čočkami kromě refrakční korekce poskytují i podpůrnou, posilující defokuzační periferní zónu, a ta má na zdraví oka a zrakový komfort velmi dobrý vliv,“ optometrista Mgr. Martin Bartoš. Jeho slova korespondují s výsledky nedávné studie provedené Centrem pro výzkum myopie na Hongkongské polytechnické univerzitě a publikované v březnu 2021 v časopise British Journal of Ophthalmology. Výzkum ukázal zpomalení progrese myopie v čase, které bylo potvrzeno ve skupině dětí používajících brýlové čočky Miyosmart s technologií D.I.M.S.

Navzdory všem nadějím, které moderní technologie přináší i na pole léčby myopie, je potřeba zdůraznit, že nefungují na principu kouzelného proutku. K udržení dobré kondice zraku jsou nutné hlavně důslednější změny životního stylu. U dětí se musíme vrátit na začátek, k ne příliš příjemnému tématu omezování času u digitálních obrazovek

Mohlo by se vám líbit

Touha ušetřit za brýle vás může stát zdraví: Pokud bojujete s rozmazaným textem vyvarujte se této chyby

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jste měli zrak jako ostříž? Pokud delší čas bojujete s rozmazaným textem, pak by vaše kroky neměly směřovat ke stojanu s „hotovými“ dioptrickými brýlemi, nýbrž do oční ordinace či optiky.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit