Menstruaci každý zná. Je to tělesná funkce, při níž dochází v ženském těle k odlučování děložní výstelky (neboli endometria) z dělohy a k likvidaci nepoužitého vajíčka. Dochází k ní každý měsíc a kromě toho, že s ní jsou spojeny výkyvy hormonů a nálad, je její součástí krvácení. Na pomoc s tímto přirozeným jevem bylo vyrobeno mnoho produktů, které ženám umožňují pohodlně se pohybovat během dne, aniž by jim menstruace překážela. Z těchto produktů jsou jedněmi z nejčastěji používaných vložky a tampony, které vznikly v roce 1933. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o poměrně nový vynález, existují tací lidé, kteří mají tendence bezpečnost tamponů zpochybňovat.
Jsou tampony nebezpečné pro zdraví?
Podle odborného článku z roku 2021 mohou tampony obsahovat škodlivé přísady, jako je vůně, bělidlo, hliník, alkohol a uhlovodíky. Nejnebezpečnější ovšem může být jejich obsah dioxinu – škodlivé látky, která se odstraňuje z dřevité buničiny neboli absorbačních vláken v procesu bělení. Podle Světové zdravotnické organizace jsou totiž dioxiny vysoce toxické a mohou způsobit reprodukční a vývojové problémy, poškodit imunitní systém či narušit hormony. Odborný článek zkoumal, zda množství těchto látek obsažené v tamponech může být pro ženy nějakým způsobem škodlivé. A došel k závěru, že nikoliv. Neexistují přitom výzkumy, které by potvrdily škodlivost ani při dlouhodobém používání.
Co se ovšem může stát, je, že některé ženy mohou dostat při používání tamponů takzvaný syndrom toxického šoku, který může být velmi nebezpečný. To potvrdila i lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono, která se se soustředí na šíření osvěty ohledně zdravotní prevence. „V opravdu vzácných případech může být tampon zdrojem syndromu toxického šoku, což je sice málo častá (v ČR jednotky případů), zato život ohrožující infekce. K onemocnění může dojít vlivem toxinů bakterií, které se pomnoží v menstruační krvi a dostanou se do krevního oběhu. Projevuje se vysokými horečkami, vyrážkou, olupováním kůže a mnohočetným postižením orgánů,“ vysvětluje Kateřina Šédová.
Předejít mu lze dodržováním základních hygienických zásad. „K eliminaci rizika syndromu toxického šoku je třeba tampon pravidelně vyměňovat a ideálně používat ty méně savé. Tampon by neměl zůstávat zavedený déle než 6 hodin. Ženy by také neměly zapomínat na důslednou hygienu rukou při jejich vyměňování,“ doplňuje doktorka Šédová.