Naučili jsme se věřit, že bude zase dobře
Na začátku léčby byl pro Marka nejhorší strach z bolesti, ze zavádění kanyl, lumbálních punkcí a odběru kostní dřeně. Naštěstí tento problém brzy vyřešila krátká operace, kdy Markovi zavedli centrální žilní katetr, tedy dvě hadičky, na které bylo možné napojit infuzi a brát z nich krev. „Chemoterapie zabírala dobře, tedy likvidovala zhoubné bílé krvinky tak, jak měla. V prvních šesti měsících léčby jsme polovinu nocí strávili v nemocnici. Ne najednou, ale vždy třeba 5 až 10 dní v nemocnici, pak pár dní doma. Takto to bylo pořád dokola. Někdy plánovaně na kola chemoterapií, jindy neplánovaně, aby se řešily všemožné následky, například infekce, bolesti, rozhozený metabolismus, sepse, trombóza. V druhém půl roce jsme v Motole spali už jen asi třicetkrát, velká část léčby probíhala ambulantně, kdy jsme jen dojeli na kontrolu a dostali kapačku s tím, co bylo potřeba, ale v noci jsme mohli spát všichni doma,“ říká maminka.
I přes náročnost léčby a nevyzpytatelné komplikace se rodina naučila věřit, že jednoho dne bude zase dobře. „Hodně jsme si povídali, telefonovali s rodinou, poslouchali nebo četli povzbuzující vzkazy od lidí z našeho okolí, hráli jsme stolní hry a Mára se hodně ponořil do světa her na počítači,“ říká maminka a vzpomíná, že na Mikuláše rozptýlila Máru organizace Kapka naděje, díky které přišel do nemocnice hudebník Pokáč v kostýmu anděla. „Jeho píseň Kočka byla pro syna nezapomenutelným zážitkem. A Márův úsměv a radost zase zážitkem k nezaplacení pro mě,“ doplňuje maminka.
Společně se také radovali z každého mezikroku a ukončené části léčby. „Naposledy třeba letos 20. srpna, kdy Mára při rehabilitačním pobytu v lázních slavnostně dobral poslední tabletku chemoterapie. A ukončil tak rok udržovací léčby, a tedy přesně dva roky léčby leukémie. Začal tady zase chodit, bez berlí, bez vozíku, jen s nordic walking holemi. Pomalu, ale jistě krok za krokem, každý den mu to jde líp. A tak se radujeme z každého pokroku,“ uzavírá maminka.