Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Jezte pomaleji a vaše tělo vám poděkuje. Benefitem je i hubnutí

Pokud jde o zdraví a ideální váhu, zásadní je co jíme, ale také kdy jíme a jak rychle. Mozku totiž nějakou dobu trvá, než dostane signál, že jsme sytí. Proto čím pomaleji jíme, tím méně toho zkonzumujeme a přijmeme menší množství kalorií. Většina lidí ale jí příliš rychle a ve stresu, což má kromě přibírání i další následky. Jak poznáte, že jíte příliš rychle? Jak zpomalit a jak přesně pomalejší jedení pomáhá hubnout?

Liv Boková | 6. 03. 2024

Jak poznáte, že jíte moc rychle

Jíte příliš rychle, pokud se 20 až 30 minut po jídle cítíte příliš plní, trápí vás nafouklé břicho či plynatost nebo máte i po konzumaci poměrně velké porce stále hlad. Dalším znakem je velká únava po jídle. A vůbec nejjasnějším signálem pro vás může být zjištění, že například po obědě, který zabral pouhých 10 minut, vůbec nevíte, co jste vlastně jedli, jak to chutnalo, dali byste si ještě něco sladkého. Když si promítnete váš běžný den, snadno vypozorujete, že jídlu nevěnujete dostatek času. Například si uvědomíte, že jste do sebe něco rychle doslova hodili při práci na počítači, přípravě dětí do školy nebo na kroužky či dokonce při cestě autem nebo hromadnou dopravou.

4 výhody pomalejšího jedení

1. Jezte pomaleji a zhubněte

Přibývá odborných studií, které potvrzují, že díky pomalejšímu jedení zkonzumujete menší množství kalorií, což je dost na to, abyste za rok shodili až 10 přebytečných kilogramů váhy, aniž byste museli příliš měnit jídelníček, přidávat další aktivity a měnit staré či přidávat nové návyky. Jak je to možné? Důvod je ten, že mozku trvá zhruba 20 minut, než zaregistruje, že jste plní. Pokud jíte rychle, v jídle pokračujete až do doby, kdy jste sytí a logicky tak sníte mnohem větší množství jídla, klidně i trojnásobně, než kdybyste jedli pomalu. Při pomalém jedení máte možnosti si uvědomit, že jste sytí, a včas přestat. Příliš rychlé jedení je proto i jedním z důvodů, proč lidé, kteří upraví jídelníček a začnou cvičit, nehubnou.

Mohlo by se vám líbit

Klíčem k hubnutí je kalorický deficit. Jak si ho spočítat, udržet a jak dlouho si ho hlídat?

Pojem kalorický deficit jste někdy už určitě slyšeli. Může znít ovšem tak odborně, že vás odradil od jakékoliv původní myšlenky na jeho výpočty. Pokud ovšem chcete hubnout, je dobré ho znát...vlastně je nutné ho znát. A čím více o něm budete vědět, tím lepší poté můžete mít výsledky.
marianne.cz

2. Větší potěšení a radost z jídla

Na jídlo je opravdu dobré si udělat čas. Kromě toho, že pomalejší jedení, například podle rozsáhlé studie odborníků z několika britských univerzit a Národního ústavu pro výzkum zdraví a péče, pomáhá přijmout méně kalorií, přináší také mnohem větší požitek s jídla. Když si ho budete umět dostatečně vychutnat, zalije vás po každém jídle velká vlna radosti a potěšení. Kdykoli to bude jen trochu možné, jídlo si co nejvíce zpříjemněte. Jezte u stolu, z hezkého nádobí, zapalte si svíčky, pusťte si tichou příjemnou hudbu.

3. Zlepší se vám trávení

Možná jste už někdy slyšeli, že trávení začíná v ústech. Za pomalejší jedení vám váš trávicí systém doslova poděkuje. Jíte-li pomaleji, znamená to, že také mnohem pečlivěji žvýkáte. A to je to nejlepší, co pro trávení můžete udělat. Jestliže jídlo v ústech dobře rozmělníte a kvalitně prosliníte, do žaludku se dostává už „předtrávené“ a mnohem méně ho zatěžuje. Trávení je rychlejší, zažívací problémy se stávají minulostí. Pomalejší konzumace jídla také přispívá k lepšímu vstřebávání živin.

Mohlo by se vám líbit

Trenéři doporučují 6 sportů, při nichž spálíte nejvíce kalorií

Venku už pomalu svítí sluníčko a to mnoha lidem připomíná, že se blíží nejenom jaro, ale také letní plavková sezóna. Každý chce přitom zhubnout co nejrychleji a bez práce. To ale není tak docela možné. Nicméně některými sporty můžete spalování kalorií urychlit více než jinými. Efektivní jsou zejména ty, co kombinují kardio a silový trénink a my pro vás máme doporučení na šest z nich.
marianne.cz

4. Úleva od stresu

Jíst pomalu a věnovat pozornost jídlu je výborná forma trénování pozornosti a žití v přítomném okamžiku. U jídla nepřemýšlejte nad tím, co musíte udělat poté, až ho rychle zhltnete. Myslete jen na jídlo samotné, uvědomujte si chutě a vůně. Zkuste to hned při příštím obědě a po něm si uvědomte, jak vás taková příjemná polední siesta vytrhla z celodenního kolotoče.

Jak při jídle zpomalit

Snadno se to řekne, ale zpomalit při jídle není zas tak lehké, jak by se mohlo zdát. Zvlášť pro někoho, a je nás takových většina, kdo se super rychle stravuje už roky. Zkrátka stylem, kdy jídlem jen během pár minut rychle dobíjí baterky.
Mezi jednotlivými jídly zkuste vždy na chvíli odložit příbor a soustředěně každé sousto rozkousat. Mozek tak nepojede na autopilota a dáte mu prostor na uvědomění, že něco směřuje do žaludku. Vkládejte do úst menší sousta. U jídla seďte u stolu, dejte si ho na talíř nebo do misky. Odložte všechno, co by vás od jídla mohlo rozptylovat a při jídle rušit. Nestudujte nic na telefonu ani v počítači, nedívejte se na televizi. Ze začátku, než si na pomalejší jedení zvyknete a tento přínosný návyk si ukotvíte, vybírejte si jídla pevnější konzistence, která budete muset pečlivěji a déle žvýkat, ať už chcete nebo ne.

Další triky, jak jíst pomaleji

Mezi sousty se občas napijte vody. Stejně tak můžete vypít sklenici vody pár minut před jídlem. V žádném případě nečekejte s jídlem, až budete příliš hladoví. Pro jistotu u sebe vždy mějte aspoň něco malého zdravého „na zub“, co si budete moct dát jako svačinku ve chvíli, kdy pocítíte zatím ještě jen malý hlad a nedostatek energie.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit