Když se s pacientkami bavím o porodu, často zmiňují cvičení s balonkem. Pokud jste rodily před mnoha lety, asi vám to nebude nic říkat, tak vysvětlím: jde o balonek z lékařského silikonu, který lze vložit do pochvy a postupně nafukovat až do rozměrů blížících se velikosti hlavičky novorozence. Žena se tak učí zapojovat správné svaly při vypuzování a zvyká si na nový pocit. Mám k tomu úsměvný příběh. Jedna žena na kurzu mi řekla, že cvičí s balonkem značky Aniball, ale připadá jí to nějaké divné. Souhlasím: strkat si něco do pochvy a nafukovat to může být divné. Jenže paní se nakonec svěřila s tím, že si balonek zavádí do konečníku. „Probůh, jak jste na to přišla?“ ptám se jí. „No, já mám základy latiny, tak jsem si odvodila že ani bude od anus - konečník.“
Při porodu se pochva i hráz napínají, a v případě velkého napětí může dojít k natržení. Samozřejmě velkou roli hraje i správné chránění hráze lékařem nebo porodní asistentkou popřípadě její nahřívání, postup porodu, velikost miminka i kvalita tkání. Ale předporodní příprava je neméně důležitá. Asi nejznámější je masáž hráze, která se provádí přibližně od 37. týdně těhotenství. Doporučuji třeba i s partnerem, který masáž může provádět a zároveň si z toho můžete udělat hezkou chvilku. Masáž by měla být do lehkého tlaku, aby měla smysl. Pak také onen balonek, který ale neslouží k tomu, abychom si natrénovaly, jaké to je porodit 34centimetrovou hlavičku. Metr rovnou zahoďte, i doma si můžete způsobit „porodní“ poranění. Cílem tréninku je uvědomit si tlak a místo, kam tlačit, popřípadě si zkusit polohy, při kterých vám je to nejpříjemnější.
Hodně žen si pochvaluje i vaginální napářky, které s opatrností můžete zkusit i doma. Z praxe můžu říci, že na poševní tkáni většinou jde poznat, že žena cvičila. Nebo i na tom tlačení, protože my říkáme: tlačte jako na stolici, ale žena, která rodila, ví, že to místo tlačení je trochu někde jinde.