Káva stimuluje trávení i po jídle
Může se stát, že vás káva ráno pořádně prožene. Na tom, jestli si dáte snídani před nebo až po ní, to ale nezávisí. U některých lidí káva způsobuje zrychlení pohybu potravy trávicím traktem. Stimuluje peristaltiku, proces, který posouvá potravu trávicím systémem, což může vést k tomu, že je nutné ihned po vypití kávy, u někoho i jen po pár doušcích, rychle zamířit na toaletu.
Mýtus o kávě nalačno a kortizolu
Internetové magazíny a v návaznosti na ně pak také pár influencerů na sociálních sítích rozšířili mýtus o tom, že pití kávy nalačno zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Pokud je dlouhodobé, pojí se s ním celá řada zdravotních potíží od vysokého krevního tlaku, přes cukrovku až po onemocnění srdce. Kortizol v těle funguje tak, že jeho hladina je nejvyšší ráno a v průběhu dne klesá, představa dalšího zvýšení pitím kávy nalačno se může jevit jako nebezpečná.
Jenže u lidí, kteří pijí kávu pravidelně, je vliv na hladinu kortizolu velmi malý. Řada gastroenterologů dokonce tvrdí, že v takovém případě se hladina stresového hormonu nezvyšuje vůbec. Navíc studie, na které je zmíněný mýtus založený, zkoumala efekt pití kávy nalačno současně s nedostatkem spánku, a kromě toho byla provedena na téměř mizivém vzorku pouhých 29 lidí. Sami autoři zdůrazňují, že pro jakékoliv zásadní závěry je potřeba provést další výzkum.