Jak chrápání omezit
Pokud je chrápání věčný boj i pro vás, či vašeho partnera, máme pro vás několik doporučení od odborníků:
Spánek na zádech někdy způsobuje, že se váš jazyk přesune do zadní části krku, což částečně blokuje proudění vzduchu hrdlem. Spánkem na boku to můžete napravit, jak doporučila serveru Web MD lékařka Daniel P. Slaughter specializující se na ORL a i konkrétně na chrápání.
Pomoci může také zlepšení podmínek pro dýchání v místnosti. „Jako prevence proti chrápání je dobré doma používat zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro naše sliznice dráždivý a způsobovat chrápání. Do zvlhčovače můžete dát bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest, “ říká doktor Jan Kastner, odborník na spánkovou medicínu z Perfect Clinic. Před usínáním také dobře místnost vyvětrejte. Ideální teplota na spánek je 18–20 stupňů Celsia.
Kromě jiného mohou pomoci také cvičení úst, která jsou známá jako orofaryngeální. Podle studie z roku 2015 vedly ke snížení 59 % chrápání během tří měsíců. Zahrnují opakované pohybování jazykem a částmi úst způsobem, který posiluje svaly na jazyku, měkkém patře a krku.
Kdy se obrátit na lékaře?
Chrápání ale může naznačovat i vážnější zdravotní problém. Toto podezření člověk má zejména, pokud se u něj objeví nově. Podle odborného serveru Healthline je na místě obrátit se na pomoc odborníka, pokud:
-
máte příznaky spánkové apnoe (lapání po vzduchu, když spíte; nadměrná denní ospalost; probouzení se suchem v ústech nebo bolestí v krku či probuzení se s bolestí hlavy)
-
chrápání ovlivňuje kvalitu vašeho spánku
-
přípravky pomáhající se spánkem (například meduňkový čaj či kozlík lékařský) a změny životního stylu vaše chrápání nesnižují