Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Co dělat, když jste dlouhodobě ve stresu a nemůžete kvůli tomu spát

Možná to také znáte. Máte dostatek času vyhrazeného na spánek, ale ať se převalujete, jak se převalujete, jednoduše vám nejde usnout. Pak se během dne cítíte podráždění, unavení, ospalí, ale když přijde večer, scénář se opakuje. Dá se s tím však pracovat.

Tereza Čaladi | 21. 10. 2022

Současné výzkumy naznačují, že 10-30 % lidí trpí nespavostí kvůli stresu. Ten má obvykle nějakého původce jako například problémy související s prací, finanční ztráta, vztahové problémy, zásadní životní změny, ohrožení zdraví, truchlení a podobně.

Je jasné, že je tu velká pravděpodobnost, že se nespavost zlepší, jakmile stresor, který způsobuje nervozitu, úzkost a v důsledku nich i nespavost, odezní. Tedy věci v práci si sednou, vztah se uklidní a peníze se vyřeší. Ale to někdy trvá delší časový úsek než pár dní. Může jít i o týdny, měsíce až roky.

Proto je dobré učinit drobné kroky, díky kterým se vyspíte i během tohoto stresujícího období. Jelikož pokud tak neučiníte, bude se vaše energie, schopnost soustředit se a nedělat chyby neustále zhoršovat, až skončí nervovým zhroucením. My pro vás máme na klidný spánek několik tipů:

  • Optimalizujte své prostředí pro spánek

Váš pokoj, ve kterém spíte, by měl působit relaxačně, když si jdete lehnout. Tedy ztlumená světla, omezení hluku a nastavená příjemná teplota. Doporučují se přitom spíše nižší teploty, obvykle 17 a 20 °C.

  • Zakažte si telefon před spaním

Televize, počítače, mobilní telefony a další elektronická zařízení vyzařují modré světlo, které může narušovat spánek, jelikož blokuje hormon zvaný melatonin, díky kterému se cítíte ospale. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků spánku, odložte elektronická zařízení alespoň 30 minut předtím, než si jdete lehnout. A v nejlepším případě je nechtě i mimo vaši ložnici.

  • Zkuste pravidelně cvičit

Během cvičení vaše tělo uvolňuje chemické látky, které mu pomáhají lépe zvládat stres a spánek. Vedle toho se více unavíte. Není ovšem dobré cvičit chvíli před spaním.

  • Vyhněte se alkoholu

Ačkoliv si někteří lidé myslí, že se jim po jedné skleničce alkoholu bude příjemně spát, jsou na omylu. Zafunguje to možná pár večerů, ale častější pití alkoholu před spaním akorát povede k tomu, že se budou neustále probouzet uprostřed noci. To z toho důvodu, že narušuje biologické hodiny, omezuje produkci melatoninu a nutí játra více pracovat.

  • Omezte příjem kávy

Spoustu lidí po kávě sahá nejenom když na ni má chuť, ale i když chtějí zůstat vzhůru. Obsahuje totiž kofein, který blokuje vstup hormonu adenosinu, díky kterému se cítíte unavení a ospalí, do mozku. Po kávě jste tak bdělí. Je tedy dobré ji omezit alespoň v odpoledních a večerních hodinách.

  • Dejte si šálek čaje

Se spánkem mohou pomoci uklidňující čaje. Vyzkoušet můžete například heřmánek, meduňku či další

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché způsoby, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Život ve 21. století sice přináší mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?
marianne.cz
  • Sepište si seznam úkolů na další den

Pokud jste typ člověka, který má problém vypnout svou mysl, zkuste si večer napsat seznam věcí, které musíte další den udělat. Když si je napíšete, řeknete tak vašemu mozku, že tuto informaci nemusí držet a nemusí si ji připomínat hned, jakmile si lehnete. Trochu se uvolní s vědomím, že ji už má zachycenou na papíře a že si ji může přečíst následující den.

  • Dejte si horkou vanu

Uvolněte se v horké koupeli nebo sprše. Přechod z teplé vody do chladnějšího pokoje způsobí, že vaše tělesná teplota klesne, takže se přirozeně budete cítit ospalí.

 

  • Počítejte ovečky

Možná to zní trochu hloupě, ale počítání oveček skutečně pomáhá. Důvodem je, že když se váš mozek soustředí na jednu věc, pomůže vám to vypnout.

  • Meditujte

Vyčleňte si několik minut (i 5 vám stačí) na meditaci před spaním. Zde máte návod, jak na ni.

Mohlo by se vám líbit

Kolik budíků je moc budíků aneb Jakým způsobem je nejlepší vstávat

Jsou jen dva typy lidí z rána – ti, co se probudí okamžitě, a ti, co potřebují několik budíků. Který jste vy? A jak to sladit, pokud jste v tomhle s partnerem každý jiný?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit