Co tedy stojí za „chlapskou rýmičkou“?
Výše zmíněný odborník se před pár lety konkrétně ve svém článku rozhodl přezkoumat stávající studie ve snaze zjistit, zda muži své příznaky jednoduše zveličují, nebo jsou na tom imunologicky hůře než ženy. A došel k zajímavým, poměrně překvapivým, zjištěním.
-
Muži mají jiný imunitní systém než ženy
Řada studií na myších, které Sue zkoumal, dokázala, že ženský imunitní systém je aktivnější než ten mužský a muži tak mají slabší imunitní reakce na respirační viry. To vedlo k přesvědčení, že hormony závislé na pohlaví hrají podstatnou roli v projevech a dopadech chřipky. A sice že testosteron by mohl tlumit imunitní odpověď na chřipku, zatímco některé ženské pohlavní hormony by ji mohly posílit. To se ukazuje tak, že muži mají horší příznaky, trvají déle, je větší šance, že budou hospitalizováni a pravděpodobněji na toto onemocnění zemřou.
-
Specifický vliv testosteronu
Článek navíc ukázal, že muži s vyššími hladinami testosteronu měli nižší protilátkovou odpověď na vakcíny proti chřipce. Lepší protilátková odpověď přitom může snížit závažnost chřipky. Což prokazuje imunosupresi testosteronu.
-
Roli zde hraje i menopauza
Další zmíněná studie zkoumala mononukleární buňky od skupiny zdravých lidí rozdělených podle věku a pohlaví. Buňky byly poté vystaveny rinoviru (nositel nachlazení). Ty od premenopauzálních žen měly silnější imunitní odpověď na rinovirus než buňky od mužů stejného věku. Tento rozdíl nebyl pozorován, když buňky od mužů byly srovnávány s vrstevnicemi po menopauze, což opět poukazuje na hormonální souvislost.