Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

České mobilní aplikace, které vám pomohou s kontrolou vašeho zdraví

Už dávno neplatí, že nám telefony mohou pomoci se záchranou života pouze v případě, že zavoláme na číslo 155 či jiné z tísňových čísel. Dnes si může každý nainstalovat hned několik aplikací, které mu se záchranou života pomohou více způsoby.

Tereza Čaladi | 27. 04. 2023

Zdraví je to nejdůležitější, co člověk má. Proto by to své měl mít na prvním místě. Pomoci mu s tím mohou některé z následujících aplikací, které byly vytvořeny v českém prostředí.

  • Záchranka v mobilu

První z aplikací – Záchranka – je vhodná v krizových situacích, kdy skutečně nastane náhlý problém, který je potřeba okamžitě řešit. Záchranka je oficiální mobilní aplikací Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Slouží kromě kontaktování záchranářů i k lokalizaci a ke vzdělávání v oblasti první pomoci. V roce 2019 díky ní vyjeli záchranáři k 35 tisícům případů (spuštěna byla v roce 2016) a denně skrz ni volalo pomoc na 50 lidí.

  • Praktický lékař i kontrola krevního tlaku na telefonu

Telemedicínská platforma Meddi byla vytvořena týmem odborníků ve zdravotnické oblasti již v roce 2016 a fungovat začala okolo roku 2020. Umožňuje přitom pacientům spojit se s lékaři, a to jak s praktickými, tak s nejrůznějšími specialisty. Využívají ji mimo jiné i lidé z menších měst, kde není lékařská péče tak dobře dostupná. Její letošní novinkou je funkce MEDDI BioScan, která vám může pomocí umělé intelgence změřit krevní tlak. Stačí vám k tomu telefon s přední kamerou. Její základní používání je zdarma, prémiové funkce za poplatek.

  • Aplikace pro diabetiky

V českém prostředí byla vytvořena i aplikace přímo pro lidi s cukrovkou, konkrétně pro ty, kterým byl diagnostikován diabetes 2. typu. Nazývá se Vitadio a jejím cílem je zlepšit kontrolu diabetu tím, že uživatelům pomáhá samostatně zvládat své onemocnění a upravit životní styl. Zároveň doplňuje léčbu určenou lékařem a podporuje pacienty v dosažení cílů léčby a v prevenci zdravotních komplikací souvisejících s diabetem. Nutno dodat, že tuto aplikaci vám v České republice musí „předepsat“ ošetřující lékař.

Mohlo by se vám líbit

Chvála procházkám aneb Proč je chůze leckdy lepší než běh?

Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.
marianne.cz
  • Nezapomínejte na preventivní kontroly

Až 75 % Čechů nenavštěvuje pravidelně svého praktického lékaře. Přitom 26 % úmrtí je způsobeno zanedbáním preventivní kontrolyPreventivní kontroly tak skutečně mohou zachraňovat životy. A s dohledem nad nimi vám může pomoci aplikace Preventivka, která má za cíl naučit Čechy chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace o zdraví. Ukáže vám, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny

  • Duševní zdraví je také důležité

Podle tiskové zprávy aplikace Hedepy, která se zaměřuje na online terapie, se využívání jejích služeb za poslední rok rapidně zvýšilo. Konkrétně ji využilo 4x tolik lidí, co v předchozím roce. Dbá přitom na vhodný výběr terapeuta a umožňuje s ním spojení přes telefon v aplikaci na sjednané schůzce. Zároveň ale při akutním problému je možné využít okamžité online sezení. Kromě ní pomáhá s duševním zdraví i VOS.health, která rovněž vznikla pod rukama českých vývojářů. Po nainstalování aplikace vyplníte krátký dotazník, díky kterému zjistíte, na jaké oblasti duševního zdraví byste měli zapracovat. Zároveň si prostřednictvím aplikace můžete zaznamenávat svou náladu, procvičovat dechová cvičení nebo se spojit s odbornými poradci, kteří vám pomůžou s konkrétním problémem.

Mohlo by se vám líbit

Mileniálové jako generace syndromu vyhoření: Proč hrozí ve velké míře právě jim?

Syndrom vyhoření může potkat každého. Ale mileniálům z jistých důvodů hrozí zejména. Ať už jste příslušníky této generace, nebo nikoli, přinášíme vám způsoby, jak poznat, zda máte k syndromu vyhoření nakročeno či jak si uvědomit, že už se vás týká, a jak se s ním dá poté případně vyrovnat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit