Faktory, které způsobují bolesti z dětství
Rodinné trauma
Rodinné trauma může zahrnovat například rozvod rodičů, zneužívání, týrání nebo ztrátu milované osoby, ale například i nedostatek pozornosti nebo lásky od rodičů. Tyto zážitky mohou zanechat hluboké emocionální rány, které se leckdy nezahojí ani po dosažení dospělosti.
V případě rozvodu rodičů se dítě může cítit opuštěné a bezmocné. Může mít pocit, že je to jeho vina, a může se obviňovat za rozpad rodiny. Také může jeden z rodičů kvůli rozvodu negativně změnit své chování vůči dítěti. To může u dítěte způsobit velký stres.
Zneužívání může zahrnovat fyzické nebo sexuální týrání, ale také může jít o emocionální zneužívání. Dítě, které je zneužíváno, může mít v dospělosti problémy s důvěrou, může mít nízké sebevědomí a problémy s navazováním vztahů. Zneužívání také může vést k posttraumatické stresové poruše.
Fyzické a emocionální týrání může být způsobeno rodiči, sourozenci nebo i jinými lidmi v rodině. Tyto zážitky mohou zanechat bolestivé šrámy v psychice dítěte a mohou vést k celoživotnímu traumatu. Dítě, které je týráno, může mít v dospělosti problémy s nízkým sebevědomím, depresemi, úzkostí a dalšími psychickými poruchami.
Ztráta milovaného člověka, jako je například úmrtí rodiče nebo sourozence, je pro dítě traumatizující událost. Dítě se může cítit osaměle a ztraceně. Tyto pocity ho mohou trápit dlouhodobě a trauma může mít vliv na celý život.
Negativní zážitky
Negativní zážitky v dětství, jako jsou šikana, pocit osamělosti nebo nedostatek lásky, mohou způsobit trvalé psychické potíže. Dítě, které je šikanované, se může cítit izolované, zranitelné a bezmocné. Šikana může mít obrovský vliv na sebevědomí dítěte a může vést k celoživotním problémům s nízkým sebevědomím, úzkostí a depresí. Šikanované dítě také může mít problémy s navazováním vztahů a s důvěrou k ostatním.