Úzkost mnohým ztrpčuje život, ale ještě horší je, když problém není rozpoznán, protože se projevuje skrytými příznaky, které jsou jednoduše připisovány stresu nebo únavě. Potom totiž není tento nepříjemný emoční stav, který obvykle způsobuje stres, řešen, což může vést k jeho zhoršení, kterým může být i propadnutí depresím.
Projevy úzkosti
Úzkost skutečně může vypadat tak, že někdo má tep, jakoby právě doběhl sprint, a hůře se mu dýchá. Tak vypadá panický záchvat, který je projevem silné úzkosti. Úzkost je ovšem mistrem převleků a může se projevovat i řadou menších fyzických, emocionálních a behaviorálních symptomů. Konkrétně následovnými:
1. Bolest hlavy
Kvůli nárůstu stresu spojeného s úzkostí ji provází tenzní bolest hlavy. Tedy taková, která je tupá a svíravá, přitom je mírné nebo střední intenzity.
2. Nespavost
Nespavost je velice častým projevem úzkosti. Může souviset s výše zmíněnou bolestí hlavy, ale i s tím, že je hlava stále v bdělém stavu. Pokud vás tedy trápí nějaké strachy, což je při úzkostech běžné, pak neustále přemýšlíte nad problémovou situací a spánku se vzdalujete.
3. Únava
Pochopitelně s nespavostí přichází i únava.
4. Podrážděnost
Únava a bolesti hlavy mohou vést kromě jiného i k tomu, že je člověk podrážděný. Vyjede tedy, aniž by chtěl. Nic ho nebaví, do ničeho se mu nechce. To vše ale ve skutečnosti úzkost jen a jen prohlubuje.
5. Neklid
Úzkost je jakýmsi koktejlem stresu, nervozity, strachu, a tudíž i neklidu. Člověk si tyto myšlenky přitom obvykle vytváří sám ve své hlavě, a tím si šije vlastní oprátku.
6. Potíže s koncentrací
Nakonec vše výše zmíněné vede i k problémům s koncentrací. Zde pak vzniká spirála, která úzkost jen a jen prohlubuje. Jelikož člověku se poté nedaří čím dál tím více, což v něm úzkostné stavy jen násobí.