Není spánek jako spánek. Někteří lidé se nemohou dočkat, až přijdou po celém dni domů a ulehnou do postele. Jiní mají noční můry. A pak tu jsou tací, kterým se běžně dějí v noci různorodé zvláštnosti. Někomu pravidelně, někdo je zažil pouze jedinkrát. V každém případě máme pocit, že mezinárodní den spánku, který připadá na dnešek, 17. března, je skvělou příležitostí pro jejich rozklíčování. Zde je pět z nich.
1. Pocit padání
Stalo se vám někdy ve snu, že jste měli pocit, že padáte ze skály, a poté jste sebou prudce škubli a probudili se? Pak nejste jediní. Podle stránky Sleep.org se s padáním ve snu někdy setkalo až 70 % lidí. Vědci pro to ale nemají jasné vysvětlení. Podle odborníka na spánek – doktora Christophera Wintera, který působí jako lékařský ředitel spánkového centra v nemocnici Martha Jefferson ve Virginii – může být způsobeno tím, že mozek vstupuje do spánkových cyklů agresivněji, ale vaše tělo to nestihlo. K tomu může dojít, když jste přetížení, nevyspalí nebo ve stresu. Jak řekl serveru ABC News.
2. Spánková paralýza
Potom je tu druhý extrém. Stalo se vám někdy, že jste se probudili a zjistili, že se nemůžete hýbat? Měli pocit, že jste uvízlí ve vlastním těle a dokážete pohnout jen očima? Tomu se říká spánková paralýza a je pěkně děsivá. Obvykle trvá několik sekund či minut. Objevuje se často u lidí, kteří mají nedostatek spánku a jsou tak velice unavení. Jejich tělu jednoduše chvíli trvá, než se probere, zatímco mozek je už vzhůru.
3. Náměsíčnost
Náměsíčnost je pravděpodobně největší zvláštností, s níž se během spánku můžete setkat. To, že člověk dokáže mluvit, chodit, jíst, vařit a dělat další věci během spánku, je zkrátka podivné. A ještě podivnější, když nemá zcela jasné vysvětlení. U někoho je geneticky daná, roli zde ale hraje také stres, spánková deprivace, migrény, horečky, ale spustit ji mohou i určité léky. Zároveň je daleko častější u dětí než u dospělých. Což je dobré, jelikož z ní obvykle vyrostou během puberty. Pokud se u vás ale objevila v dospělosti, nebo přetrvává, je dobrý nápad promluvit si s odborníkem. Během náměsíčnosti totiž člověk dělá věci automaticky a může se snadno zranit.