Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Trenérka upozorňuje na 3 partie, na které při cvičení zapomínáme. Které to jsou?

Když ženy začnou chodit do fitness centra, většinou si dají za cíl zhubnout, zpevnit bříško a vytvarovat zadek a stehna. Jenže naše tělo je tvořeno i z jiných svalů, které je potřeba pravidelně posilovat. Fitness trenérka Hana Číčelová nám prozradila, na které partie se při posilování nejčastěji zapomíná, což nám může způsobit nepěkné zdravotní potíže.


1. Záda – nezapomínejte na ně, jinak si přivodíte zdravotní potíže

Lidé zapomínají posilovat především paže, záda, ale i správnou část bříška, vysvětluje trenérka hned v úvodu. Pokud budeme zapomínat posilovat záda, může to pro nás mít nepříjemné zdravotní následky. „Dnes je velkým problémem tzv. horní a dolní zkřížený syndrom. Tento problém vzniká častým sezením u počítače a faktem, že se lidé nehýbou. Horní zkřížený syndrom znamená nerovnováhu ve svalové síle horní části trupu. To pak způsobuje předsunutou hlavu a kulatá záda. Jedna část krku je oslabená a šíjové svaly jsou naopak zkrácené. U hrudníku pak dochází k tomu, že jsou prsní svaly zkrácené a ty mezilopatkové zase ochablé. To, co je zkrácené, je potřeba protahovat a co je ochablé, je zase potřeba posilovat. Kromě zdravotního aspektu jde pak i o estetično, protože mít kulatá záda a předsunutou hlavu není příliš atraktivní,“ vysvětluje trenérka.

„Při dolním zkříženém syndromu naopak dochází k povolení břicha, které, i když se snažíte posilovat, nemá dostatečnou sílu, aby udrželo pánev. Tím se dostane do anteverze, což znamená, že ji vysadíte. V tento moment se vám zkracují vzpřimovače na zádech a následně dochází k povolení břicha a zadečku. Kromě nehezkého postavení těla nás může zapomínání na posilování zad potrápit ještě i jiným estetickým aspektem: faldy na zádech, které se většinou objeví při nošení podprsenky, vysvětluje trenérka.

Mohlo by se vám líbit

Jak zatočit s povislou kůží na pažích? Stačí jeden cvik, který zvládnete dělat v pohodlí domova

Říkáme jim nelichotivě netopýří křídla nebo pelikáni. Dokud to jde, tak je zakrýváme dlouhými rukávy a v létě raději děláme, že je nevidíme. Řeč je o vnitřní straně paží, která většinou po čtyřicítce začne ochabovat.
marianne.cz

2. Paže – zapomínáte na ruce? Budete mít povislou kůži

Posilování rukou je žádoucí především z estetického důvodu. Svaly postupem času povolují a paže začínají být ochablé. Opět to ale není jen otázka estetiky, ale i zdraví. „Ne vždy si žena přeje mít silné a svalnaté ruce, ale pokud je bude pravidelně a správně posilovat, těžké nákupy se jí pak ponesou snáz a navíc je bude nosit správně a nebude si ničit záda,“ upozorňuje trenérka a dodává, že je třeba především posilovat triceps – když se zpevní a lehce zvětší, natáhne povislou kůži.

 

3. Břicho – nezapomínejte na posílení důležitých svalů

Překvapivě můžeme narazit v tomto případě i na nedostatečné posilování břicha. „Všichni ho cvičí, ale zaměřují se jen na přímý břišní sval, který je nejvíc vidět, a na kterém se tvoří takzvaný pekáč. Mnohem důležitější je ale cvičit hluboký stabilizační systém. Do něj patří bránice a příčné svaly břišní. Právě tato část svalů je velice důležitá pro celkové postavení těla, jinak se bude postava hroutit,“ říká trenérka.

Jak upravit trénink, abychom posilovali vše, co je třeba?

Pokud se pustíme do formování postavy, nejspíš budeme chtít větší část tréninku věnovat pro nás nejdůležitějším partiím. Nesmíme ale zapomínat na celý svalový aparát. Jak si jednotlivé tréninky efektivně rozvrhnout?

„Pokud nemáte čas chodit čtyřikrát nebo pětkrát týdně do posilovnydostanete se tam třeba jen třikrát nebo i méněkrát, doporučuje se praktikovat full body trénink. To znamená, že při jedné návštěvě se nezaměřujete jen na jednu partii, ale posílíte celé tělo. Na každou partii vám postačí dva cviky po čtyřech sériích. Já osobně radím, abyste alespoň 40 procent tréninku věnovali právě partiím, na které se zapomíná a které nejsou vaší prioritou,“ vysvětluje trenérka a dodává, že v případě, kdy jste opravdu poctivý sportovec a chodíte cvičit minimálně čtyřikrát týdně, můžete si tréninky rozložit tak, abyste se každý den zaměřili jen na jednu partii.

V tomto případě je potřeba mít mezi jednotlivými partiemi dostatečný čas na regeneraci. Není dobré cvičit například dva dny za sebou zadek a nohy, je dobré to prostřídat zase s horní částí těla,“ radí trenérka a na závěr dodává, že kromě cvičení samozřejmě nesmíte zapomínat ani na pestrou stravu a zdravý životní styl.

Mohlo by se vám líbit

Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví

Pyšnit se hezky zakulaceným zadečkem bývá snem mnoha žen. Abychom ho ale získaly, musíme pro to něco udělat. Fitness trenérka nám prozradila, která trojice cviků je nejúčinnější, jak je správně provést a na co si dát při cvičení pozor. V článku pro vás navíc máme i extra tip, který vás k vysněnému tvaru pozadí dovede ještě rychleji.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit